No niin.
Päiväkodissa kyllä vähän enemmän tuosta keskusteltaisiin.. mutta sitähän rva Mikkonen ei suvaitse. Hänen lapsestaan tulee hyvää vauhtia kouluampuja ja se nyt on vaan kotikasvatuksen tuote kuten tähänkin asti ovat olleet. Ja TV4 sitä tukee laittominkin keinoin.
Mikkosia kuulemma uhataan mutta ne kouluampujien uhrit nyt vaan on kuolleet. Ja se nyt on vaan rva Mikkoselle ihan pikkujuttu kuten myös TV4. Harkitkaa lupakäytäntöjä onko oikein rahastaa noin ?
Päiväkodissa kyllä vähän enemmän tuosta keskusteltaisiin.. mutta sitähän rva Mikkonen ei suvaitse. Hänen lapsestaan tulee hyvää vauhtia kouluampuja ja se nyt on vaan kotikasvatuksen tuote kuten tähänkin asti ovat olleet. Ja TV4 sitä tukee laittominkin keinoin.
Mikkosia kuulemma uhataan mutta ne kouluampujien uhrit nyt vaan on kuolleet. Ja se nyt on vaan rva Mikkoselle ihan pikkujuttu kuten myös TV4. Harkitkaa lupakäytäntöjä onko oikein rahastaa noin ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mieti mitä kirjoitat!
Kyllä poika ihan oikeesti halusi joksikin kouluampujaksi ja rva Mikkonen sitä vaan "hyysäili". Eli ihan pikkujuttu on Mikkosille ne tapaukset.
Nelonenhan julkaisi katsojaluvut = 170 th.
Mikkosten mielestä varmaan enemmän kuin puolet suomen kansasta. No huoh.
TV4 haluu kummin jatkaa tätä vaikka mikä olis.
Kouluampujajuttu oli tosi raaka isku monille.. Mikkoset ei sitä ikinä tajuu ennenkun osuu ja uppoaa. Sentäs alle kouluikänen kasvatetaan kouluampujaksi.
Asiaa muttaa..
Just tuohon ne pyrkii. Säälittävää oli se 170.000 katsojaa todisti hyvin äänestyksen olleen maksettu/manipoloitu. Mutta nyt ne kyllä ui nopeesti miinaansa toi kouluampujapoju to todisti sen. lisää tulee... luulisin
Mikkoset voivat nyt itsekkin katsoa miltä he näyttävät lähikuvassa. Kamera on armoton.
No rouvalta tuo puhuminenkin on jotenkin...syvältä. Whiskyäkö liikaa ???
Sitten nähtäisiin.
Ei tarttis TV4 enää manipuloida noita ruutuun.
TOSIII KULTAKAIVOS !
http://static.iltalehti.fi/ulkomaat/bingSL_ul.jpg
Rva Mikkosella on valitettavasti purot ja vellit sen verran sekaisin että tilannetta ei kyllä saada hallintaan pelkällä TTA:n kanssa suoritettavalla lehdistöanalyysillä.
Tämä perhe kaipaisi pikaisesti ammattilaisen apua. Miten on mahdollista että kahden sekopäisen aikuisen annetaan touhuta kuin sika vatukossa.
Suomi 24:lla ei juurikaan törmää täyspäisten kirjoituksiin, täysin sekopäitä kommenttja asiasta kuin asiasta. Itse en voi sietää Mikkosten perhettä, siis ainoaastaan siitä annettujen tietojen valossa ( mitkä saattavat olla väärät, kun en perhettä tunne), , mutta lapset ovat aivan normaaaleja, suloisia lapsia. Kenen tahansa lapset saattavat lausua samanlaisia kommentteja kuulemistaan asioista. Pisteet kyllä Mikkosen rouvalle asian oikeaoppisesta selvittämisestä, mutta väkisinkin tulee mieleen, että lapsen ohjeistamisessa on ollut mielessä se, että se minkä sanon tai teen tulee ulos eetteristä.
Mikkonen kuvaa.. Mikkonen leikkaa.. Mikkonen valitsee..
Luulitko todellakin katselevasi heidän normaalia elämäänsä?
Kaikki mitä näit tuli tasan tarkkaan Mikkos lasien läpi valittua, näyteltyä soopaa.
Minäkään en tunne Mikkosia kuin ainoastaan näiden kahden puolituntisen perusteella, jotka nyt on televisiossa näytetty. Toki tiedän, että TimoTA on pitkään ollut jossakin määrin julkisuudessa ja hän on tehnyt tv-ohjelmia, mutta en ilmeisesti ole missään vaiheessa kuulunut kohdeyleisöön, koska en muista ainoankaan hänen tekemänsä ohjelman nimeä (muistan vain hämärästi cowboy-hattuisen iloisesti hymyilevän nuoren miehen jostain valokuvasta).
Rouva selitti kyllä taitavasti pojalleen, että kouluampujat ovat epätoivoisia ihmisiä; ja siinä hän oli varmasti aivan oikeassa. Se vain jäi epäselväksi, kuinka hän omaa epätoivoista pikkumiestään lohdutti ja ohjasi pois epätoivosta. Onhan nimittäin loogista, että ihminen (vaikkakin pieni lapsi) on epätoivoinen jo siinä vaiheessa, kun suunnittelee kouluampujan "uraa" ja kertoo siitä vanhemmillen (ja tässä tapauksessa koko tv-tä seuraavalla kansalle).
Vai voiko tuon ikäinen julkisuushakuisessa perheessä kasvanut lapsi olla niin "taitava", että osaa käyttää kameraa hyväkseen ja saada haluamaansa julkisuutta pelottavilla lausunnoillaan. Kaikenlainen uhoaminen kuuluu tuohon ikään, mutta noin rajua kommenttia en ole keltään muulta natiaiselta kuullut.
Minusta olisi ollut viisasta leikata kyseinen kohtaus kokonaan pois. Se saattaa myöhemmässä vaiheessa tulla pojan eteen ikävissäkin tilanteissa ja hänestä vedetään (todennäköisesti turhaan) vääriä johtopäätöksiä. Se voi myös vaikeuttaa hänen alkavaa koulutaivaltaan, sillä myös lapset seuraavat tätä ohjelmaa (ja opettajat).
Muutenhan pikkupojat ovat ohjelman parasta antia. Oli hauska seurata heidän tanssimistaan ym. Vanhemmat voisi kokonaan sivuuttaa ja tehdä ohjelmasta poikien oma "show", mutta pikkulasten ehdoilla ja esittämällä asioita ja keskusteluja, jotka ihan oikeasti kuuluvat tuohon ikään (ohjelman voisi siirtää esim. osaksi PikkuKakkosta).
Edellä on kiteytetty täysin Mikkosten elämän tragedia. Ikäväähän se on.
Itse mietin, kuinka Ninan asiat oikein ovat. Pärjääkö ja jaksaako hän? Kuka kävisi varmistamassa asian? Kuka uskaltaa soittaa ovikelloa ja ojentaa auttavan kätensä? Tehkää nyt herranjumala joku se, ennenkuin lapset ottavat todellakin aseet pieniin käsiinsä ja tekeevät sen, mitä ovat luvanneet!