Miksi jokaisessa pakollisessa verolapussa tai vakuutusmaksussa tai muussa lakisääteisessä maksussa on helsinkiläinen pankkitili?
Kuppaatte sinne Helsinkiin kaikki rahat senkin punikit!
Kuppaatte sinne Helsinkiin kaikki rahat senkin punikit!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Valtionosuusjärjestelmää ollaan rukkaamassa hallituksen kehysriihessä maaliskuun lopussa. Suuria muutoksia ei ole luvassa, mutta viime hetkillä valmisteluun on tullut ehdotuksia, joilla pääkaupunkiseudun asema entisestään heikkenisi. Näin ollen myös kuntien välinen verotulontasaus ei ainakaan helpotu pääkaupunkiseudun kannalta, ja pääkaupunkiseudulta kerättyjä kunnallisveroja kärrätään jatkossakin muiden kuntien palveluiden turvaamiseen.
Verotulojaan menettäviä kuntia on yhteensä 55, ja loput kunnat ovat saajia. Pääkaupunkiseutu on ylivoimaisesti suurin verotulojensa menettäjä tasauksen myötä. Vantaan 59 miljoonan euron lisäksi Helsingistä viedään muihin kuntiin 290 miljoonaa, Espoosta 179 miljoonaa ja Kauniaisista 11 miljoonaa euroa. Yhteensä pääkaupunkiseutulaiset siis rahoittavat tämän vuoden kunnallisveroillaan muiden kuntien palveluita 539 miljoonalla eurolla.
Espoossa tilanne on ollut erikoinen: kaupunki joutuu maksamaan verotulotasausta enemmän kuin saa valtionosuuksia palveluidensa järjestämiseen.
Suurimpia verotulotasauksen saajia ovat muun muassa Merijärven ja Ranuan kunnat, jotka saavat yli 1000 euroa asukasta kohden kuntien välistä tulontasausta. Suurimpia kokonaispotteja saavat Joensuu (lähes 16 miljoonaa euroa, 220 euroa asukasta kohden) ja uusi, vuodenvaihteessa Vammalan, Äetsän ja Mouhijärven kuntaliitoksella syntynyt Sastamalan kaupunki (lähes 11 miljoonaa ja 437 euroa asukasta kohden).
Muita suursaajia ovat muun muassa Kauhava (9,9 milj.), Nivala (9 milj.), Kauhajoki (9 milj.), Mikkeli (8,7 milj.), Rovaniemi (8,3 milj.), Alajärvi (8,3 milj.), Kiuruvesi (8,2 milj.), Kuusamo (8,1) ja Liperi (8,1), Tulontasaus tuo näihin kuntiin vajaasta parista sadasta reiluun kahdeksaan sataan euroon asukasta kohden".
Lisäksi veronmaksajien rahalla (valtion kirstusta)tuetaan maataloutta erilaisiin tukiaisiin yli 5.0 mrd. eur. Näin kaupunkilaiset kustantavat osan maalla tuotetun ruoan hinnasta itse.
"Näin kaupunkilaiset kustantavat osan maalla tuotetun ruoan hinnasta itse."
Nytkö sinulta lipsahti totuus;
Kaupunkiloiset kustantavat ihan itse
OSAN ruoastaan!
Osaatteko edes hävetä?
"Yhteensä pääkaupunkiseutulaiset siis rahoittavat tämän vuoden kunnallisveroillaan muiden kuntien palveluita 539 miljoonalla eurolla."
Yhteisöveroillaan. Pääkaupunkiseutukuntien kunnalisverot ei riitä edes tuohon tasaukseen. Jaetaan perusteettomasti pääkaupuniseudulle tulevia yhteisöverotuottoja. Siis perustettomia tuottoja, jotka alunperinkin kuuluisivat muualle kuin pääkaupunkiseudulle..
"Suurimpia verotulotasauksen saajia ovat muun muassa Merijärven ja Ranuan kunnat, jotka saavat yli 1000 euroa asukasta kohden kuntien välistä tulontasausta."
Nuohan kuuluu peruskoulutuksen avustuksiin. Noissa kunnissa on paljon lapsia.
Yhteisöverojen tuoton osuudesta kunnille saamme vain osan omista takaisin. Helsinkiläiset ovat roistoja ja väittävät palauttaessaan rahojamme niitä omikseen.
Haistakaa helsinkiläiset oikein iso demarikokkarihuorraanvittu!
..."ammatti"ryhmä maailmassa, joka ei tule toimeen omillaan.
Pari viikkoa keväällä kylvöaikaan ja pari viikkoa syksyllä puintiaikaan töissä, siinä koko vuoden työurakka.
Kaupunkilaisten pitää näitä velttoperseitä elättää tukien muodossa, että voivat maata ja haista sekä matkustella ympäri maailmaa!!!! Saunan taakke koko sakki!!