voisi olla SuperSuomalaiset,samat kirjaimet kuin
persuilla mutta oikeassa järjestyksessä!
persuilla mutta oikeassa järjestyksessä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Halla-ahon itse päättää puolueensa nimen. Hän on sen verran kielimiehiä, että varmasti on pätevä nimenkeksijä
tuon "uuden" puolueen rekisteröimiseen vaadittavat nimet saataisiin kerättyä, niin puolue ei silti välttämätä tule hyväksytyksi. tuon kaltainen tavoite ei ole suomalaisen yhteiskunnan etujen mukaista, ja siten ko.n kaltaista puoluetta ei tulla hyväksymään puoluerekisteriin.
Tokihan tohtoristasoiset miehet osaavat laatia hovikelpoisen puolueohjelman!
Kannattaa pohtia, mitä voimassa oleva puoluelaki sanoo asiasta. Toisen pykälän ensimmäinen ja kolmas kohta ovat mietiskelyn arvoisia kaikkien yksisilmäisten ja diktatooristen ryhmien kohdalla ennen kuin ne alkavat lähetellä hakemuksiaan oikeusministeriölle kannattajalappuineen. Erityisen kiinnostava asia on ns. Halla-aho –jutun yhteydessä.
Puoluelaki 10.1.1969/10
……………………………
2 §
Puolueena rekisteröidään kirjallisesta hakemuksesta yhdistys,
1) jonka varsinaisena tarkoituksena on valtiollisiin asioihin vaikuttaminen,
2) jolla on vähintään 5 000 kansanedustajain vaaleissa vaalioikeutettua kannattajaa,
3) jonka säännöt turvaavat kansanvaltaisten periaatteiden noudattamisen yhdistyksen päätöksenteossa ja toiminnassa ja
4) jolla on säännöistä ilmenevän tarkoituksen toteuttamiseksi laadittu, yhdistyksen valtiollisessa toiminnassa noudatettavat periaatteet ja tavoitteet ilmaiseva yleisohjelma.
Toisen yhdistyksen jäsen-, paikallis-, rinnakkais- tai apuyhdistystä ei voida rekisteröidä puolueena.
Puolueen rekisteröiminen toimitetaan maksutta.
………………………………
Tähän ääriryhmät tietenkin vastaavat, että sehän suurten puolueiden sanelema holhouslaki. Demokratiassa on kuitenkin oltava pelisäännöt, myös politikoinnissa. Mitä tulee tohtorin kykyihin esittää hyväksyttävä puolueohjelma, uskon, että sen heikkolahjainenkin osaa sellauínen kirjoittaa taikka kirjoituttaa. Mutta lain hengen ja käytännön politiikan välillä olisi ilmeinen ristiriita.
omassa puolueessaan olisi erilaiset säännöt verrattuna siihen mitä hän on sanonut ja kirjoittanut Persun listoilta valittuna. Ei tähänkään asti kukaan ole kyseenalaistanut Halla-ahon laillisuutta valtuustoedustajana.
Ko. tohtori on PS:n listalta valittu kaupunginvaltuutettu. Ilmoitti itsensä sitoutumattomaksi ehdokkaaksi puoluerekisterissä olevan puolueen listalla.
On aivan eri asia ryhtyä perustamaan poliittista puoluetta kuin olla jonkin puoluerekisterissä olevan puolueen listalla ehdokkaana. Että näin menevät faktat.
En epäile hetkeäkään, etteikö tohtori Halla-aho saisi kasaan puoluetta, jos vain itse niin haluaa.
puolueeksi ja katsokaa mihin se kantaa. Sitten selviää pääseekö joku teistä omillaan eduskuntaan tai edes kunnanvaltuustoon seuraavien vaalien jälkeen.
Halla-aho haluaa ensin testata suosionsa Eurostoliitto-vaaleissa!
onko se varmistin pyssyssä?
kalavelkaa Soinille.
ja tästä oikein osuva tunnusmusiikki puolueelle.
http://www.youtube.com/watch?v=_PbWsF-8aJU
lahkon johtaja Urpo!
täynnä Jussi opastaa hemmoileen.
musta on suru ja viha.