water injection, lisävarusteena jonka pystyi asentamaan jälkikäteen. Mistä tässä oli kyse ? Saatiinko lisätehoa kun imuilmassa oli vettä mukana ? Käytetäänkö näitä vielä nykyäänkin ?
Joskus kuten tänään oli kostea keli niin tuntui kuin kone olisi vetänyt paremmin. Onko tässä samasta ilmiötä kysymys ?
Joskus kuten tänään oli kostea keli niin tuntui kuin kone olisi vetänyt paremmin. Onko tässä samasta ilmiötä kysymys ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ole kuullukaan vaikka vanhempien Saabbien kans olen paljon pelannu. Ei se kosteus vaan sateella viileempi ilma... Moottori imee aina saman määrän ilmaa ja ja viileempänä se on tiheempää, joten sitä pääsee sylinteriin enemmän ja palaminen on tehokkaampaa. Juuri tästä syystä turbo moottoreissa käytetään intercooleria, eli välijäähdytintä. Ahdettaessa ilma lämpenee ja sen seurauksena ohenee. Tämä syö ahtimen hyötysuhdetta. Ilman jäähdyttäminen ahtamisen jälkeen saa sen tiivistymään ja näin ilmaa menee sylinteriin enemmän.
Veden ruiskutuslaitteita oli Saab turboihin. En osaa selittää vaikutusmekanismia, mutta tunnettua asiaa moottorimiehille, etenkin lentokonepuolella (Convair Metropolitan). Liittyi kai palamislämpötiloihin, nakutuksenestoon,...?
Saab 99 saatiin enemmän tehoa lisäämällä ahtoilman jäähdytys kenno tietystä vm lahtien. Vanhemmpiin malleihin se ei mahtunut niin niihin tehtiin vesiruiskutus liityntä sopivaan kohtaan ahtoilmakanavassa. Vesisumu jäähdyttää kun ilman seassa on vesisumua. Samaa menetelmää on käytetty lentokonemoottoreissa.
-ajelin 50-60,luvuilla paljon w 8 ja 6 sylinterisillä autoilla .sateella ne veti ja kävi tosi siististi.(k-autoja)nykyään ei löydä niin hiljaisia tyhjäkäyntisiä moottoreita.