Kiitos avusta edelliseen viestiini vastanneille nimimerkeille asödkjfölaksjdfasdf ja keksa. Näillä pääsen eteenpäin toistaiseksi.
Mulla olisi myös toinen pulma, nimittäin mikro-ohjaimen sisäisen EEPROM-muistin käyttö. Projektissani tullaan joskus myöhemmin tarvitsemaan jonkinlaista keinoa säilyttää muuttujien arvoja sähkökatkoksen yli, ja EEPROM voisi olla ratkaisu.
Tietääkö joku, millaisilla komennoilla ja funktioilla EEPROM-muistiin viedään muuttujia ja niiden arvoja ja miten ne saadaan sieltä ulos? Kutsutaanko ne käyttöön globaalisti, vai funktiokohtaisesti?
Kiitos etukäteen.
EEPROM-muistin käyttö
4
1094
Vastaukset
- Codevision-koodaaja
ollaan siis edelleen tietysti CodevisionAVR-kääntäjäympäristössä.
- keksa
hmm eikös eeprom vaatinut sen, että data "poltetaan" muistiin valolla tms?
Saako siihen vehkeeseen Flash-muistia kiinni?
Muisti näkyy prosessorille aina jonain muistiosoitteina, johon siirretään tietoa ihan kuten muutenkin.
intel 8051 prossussa tai olla, että sisäiseen muistiin kirjoitettiin MOV-käskyllä ja ulkoisiin MOVX-käskyllä.
MOVX 2000H, A #siirtää rekisterin A sisällön tuohon muistiosoitteeseen.
Ei kovin tarkasti muista 10v takaisia juttuja- Codevision-koodaaja
EEPROM voidaan ymmärtääkseni ohjelmoida ja tyhjentää sähköisesti, onhan nyt kyseessä AVR-ohjeimen sisäinen EEPROM. Sen nimikin tulee sanoista "Electricly eraseable Programmable Read Only Memory."
Yhden e:n prom, eli EPROM vaati ultraviolettia tyhjennykseen.
- ökjaösdkjfaöklsdf
Prosessorin user manualissa on varmaan kerrottu EEPROM:n käytöstä tai annettu linkki johonkin muuhun dokumenttiin joka selventää asiaa. Atmellin sivuilta löytyi seuraava dokumentti, (en tiedä koskeeko prosessoriasi).
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc0932.pdf
Jos tuon linkin mukaan tekee yksinkertaiset luku ja kirjoitus rutiinit (joka käsittelee tavua), niin taitavat mennä jotenkin seuraavasti CodeVisionilla:
--- ALKAA ---
void eeprom_write(int osoite, char merkki);
char eeprom_read(int osoite);
/* Kirjoittaa merkin EEPROM muistiin haluttuun osoitteeseen */
void eeprom_write(int osoite, char merkki)
{
/* Odotetaan että edellinen kirjoitus on suoritettu loppuun */
while(EECR.1);
/* Asetetaan osoiteen ylempi ja almepi tavu johon kirjoitetaan */
EEARH = (osoite >> 8) & 0xff;
EEARL = (osoite >> 0) & 0xff;
/* Asetetaan kirjoitettava data */
EEDR = merkki;
/* Otetaan keskeytykset pois */
#asm("cli");
/* Asetetaan EEMWE (EEPROM master write enable) bitti päälle */
EECR.2 = 1;
/* Asetetaan EEWE (EEPROM write enable) bitti päälle */
EECR.1 = 1;
/* Sallitaan kesketytykset */
#asm("sei");
}
/* Lukee merkin EEPROM muistista halutusta osoitteesta */
char eeprom_read(int osoite)
{
char merkki;
/* Odotetaan että edellinen kirjoitus on suoritettu loppuun */
while(EECR.1);
/* Asetetaan osoiteen ylempi ja almepi tavu johon kirjoitetaan */
EEARH = (osoite >> 8) & 0xff;
EEARL = (osoite >> 0) & 0xff;
/* Asetetaan EERE (EEPROM read enable) bitti päälle */
EECR.0 = 1;
/* Luetaan merkki */
merkki = EEDR;
/* Palautetaan luettu merkki */
return merkki;
}
--- LOPPUU ---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1845131Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813666Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73405SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt613097SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun353095SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042275Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762110Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059