MOI !!!
Mitäs teille kenellä LA heinä-elokuussa.
Meillä LA 6/8.
Kaikki mennyt hyvin. Alkuraskaudessa (rv 16 asti) oli aika paha tuo pahoinvointi mut oksennella ei tarvinnut. Ihanaa et nyt ohi.
Ollaan käyty kolmessa ultrassa. Alkuraskauden rv 7. Np-ultrassa rv 11. Ja rakenne rv 20.
Sukupuoli jäi yllätykseksi kun ei näkynyt :). Kolmas tulossa ja esikoinen odottaa kovasti pikkuveljeä , kun hänellä on jo 1v6kk oleva pikkusisko :).
Vaatteita ollaan ostettu jo valmiiksi. Entiset annoin jakoon heti kun ne meni pieneksi tytölle. Nyt harmittaa. Sisarusrattaat pitää kans hankkia, ollaan kateltu käytettyjä ja uusia ja ollaan päätytty uusiin.
Liikkeitä olen tuntenut rv 14 asti ja nyt näkyy kunnolla vatsanpäällekkin jo. Tämä vauva ei mielestäni vielä ainakaan potki yhtä paljon kun esikoinen ja toka. Kyllä hänkin vielkä vauhtiin pääsee :).
Mitäs teille kenellä LA heinä-elokuussa.
Meillä LA 6/8.
Kaikki mennyt hyvin. Alkuraskaudessa (rv 16 asti) oli aika paha tuo pahoinvointi mut oksennella ei tarvinnut. Ihanaa et nyt ohi.
Ollaan käyty kolmessa ultrassa. Alkuraskauden rv 7. Np-ultrassa rv 11. Ja rakenne rv 20.
Sukupuoli jäi yllätykseksi kun ei näkynyt :). Kolmas tulossa ja esikoinen odottaa kovasti pikkuveljeä , kun hänellä on jo 1v6kk oleva pikkusisko :).
Vaatteita ollaan ostettu jo valmiiksi. Entiset annoin jakoon heti kun ne meni pieneksi tytölle. Nyt harmittaa. Sisarusrattaat pitää kans hankkia, ollaan kateltu käytettyjä ja uusia ja ollaan päätytty uusiin.
Liikkeitä olen tuntenut rv 14 asti ja nyt näkyy kunnolla vatsanpäällekkin jo. Tämä vauva ei mielestäni vielä ainakaan potki yhtä paljon kun esikoinen ja toka. Kyllä hänkin vielkä vauhtiin pääsee :).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Täällä menee nyt ihan hyvin. Alkuraskaudessa oli kolmisen kuukautta pahoinvointia ja päivittäistä oksentelua. Nyt olen nauttinut olosta. :D
Mä olen käynyt myös kolmessa ultrassa (varhaisultra vko 7 ja sit np- ja rakenneultrat) lisäksi olin tutkimushenkilönä Naistenklinikalla, niin pääsin ilmaiseksi vielä kerran ultraan rv 23.
Tämä tulokas on ensimmäinen. Kaikki tarvikkeet olen jo hankkinut (saanut oikeastaan kaiken sukulaisilta vaatteista lähtien).
Liikkeitä olen tuntenut kauan. (En nyt muista miltä viikolta lähtien.) Potkut senkun voimistuu päivä päivältä ja maha heilahtaa aina, kun isku tulee. :)
moi,jep ultrassa on myös käyty jo 7 11 15 21 ja parin viikon päästä rakenteeseen uudestaan, josko silloin lääkärin mukaan saataisiin mitattua kaikki tarvittavat mitat silloin rv 26.
lääkäri sanoi viimeks ett pitää tarkkaan miettiä synnytystapaa,ainakin lapsettomuushoitoja aloitettaessa lääkäri sanoi silloin jo tod,näk.tehdään sektiolla,hiukan jännittää mihin nuo lääkärit lopulta päätyvät.ekaa odotellaan liikkeitä tunsin jossain rv 21 paikkeilla tai tunnistin ne liikkeiksi.seur.ultrassa varmaan jo näkyy sukupuoli, aattelin sit ruveta ostelee vaatteita ym..ootteko kaikki ns. joutunut sokerirasituskokeeseen ? mä joudun vaikkei oo mitään todettukaan siihen viittaavaa. vissiin tuo hienoinen ylipaino 38 v. vaikuttaa siihenkö ?
Varmaan tuo lievä ylipaino vaikuttaa enemmän siihen että jouduit testeihin.
Olen itse diabeetikko ja minua pelottaa että tuleeko sokerilapsi, kun siitä niin pelotellaan. Mitään ei ole kyllä vielä synnytyksestä puhuttu.
Mä olen käynyt ultrassa aika monta kertaa, mutta se johtuu osittain juuri siitä että on tuo diabetes ja olen jo kerran ollut sairaalassa tiputuksessa kun oli niin paha oksennustauti.
Nyt mennään viikolla 22 ja ultrassa tosiaan on käyty näillä viikoilla: 6 10 14 16 18 ja 20 . Nyt on huomenna uusi rakenneultra kun vauva ei suostunut muuttamaan asentoaan viime perjantaina kun yritettiin katsella :)
LA 12.8. (viikkoja 21 4), esikoiset
Meilläpä oikein mukavasti menee täällä. Ei mitään oireita enää ollut kun väsymyksestäkin pääsin jo eroon. Ainoa asia mikä muistuttaa raskaudesta on tuo tajuton tynnyri ja siellä heiluvat asukkaat.
Ultria täällä myös kolme (np 13 2, 16 6, rakenne 20 6) ja seuraava tämän kuun lopussa taas. Rakenneultra povasi minulle kahta poikaa, itseasiassa aika autuaasti esittelivät kalleuksiaan haarat levällään että jopa minäkin ne erotin. Eli ukkovalta tiedossa :) Mitat vastasivat viikkoja ja ihan tasan samoja lukemia mittailtiin, kasvavat siis hyvin tasaisesti.
Vilkkaita ovat nämä miehenalut, iskua tulee pitkin poikin enkä oikein aina hahmota että miten päin mahtavat vatsassa pyöriä. Erottaa kuitenkin hyvin silmällä kun möyrivät.
Vaatetta on valunut jo pari jätesäkillistä joten niihin en hirveästi itse panosta, rattaat on valmiiksi katsottu ja itseasiassa sängytkin, kun vaan saatais tää remontti viimeisteltyä niin on kiva tuoda kamppeet kerralla uuteen kotiin :) Hiljalleen tässä teen hankintoja koska en yhtään osaa ennustaa mikä on vointi ésim. jo kuukauden kuluttua. En uskalla jättää viime tippaan.
Ensimmäistä täällä odotellaan ja 18.8 laskettu aika. Pahoinvointi loppui joskus viikolla 16, varsinkin aamuisin ja iltaisin tuli ruuat ulos :( Päivällä sai sentään jotain pysymään sisällä.
Ultrassa ollaan käyty kahdesti, niskapoimussa viikolla 12 ja rakenteessa viikolla 20. Sukupuolta ei vielä saatu selville kun kaveri oli niin mutkalla.
Liikkeet alkoi tuntumaan joskus viikolla 17 ja nyt tuntee jo mieskin potkut. Kovaa jumppaamista tuolla massussa tuntuu olevan, saisi välillä rauhoittuakin pikkasen ;).
Nyt on muuten hyvä ja energinen olo, mutta alaselkä alkaa jo reistailemaan. Teen istumatyötä päätteellä ja lisäksi ajelen autolla töihin ja takas yht. pari tuntia. Olen kuullut että jonkinsortin tukivyö voisi auttaa alaselän kipuihin, mutta ne taitaa olla aika kalliita? Onko kellään kokemusta?
Teen itse istumatyötä päätteen ääressä ja minulla oli kanssa noita selkäkipuja. Ostin eBaysta sellaisen tukivyön, jossa on tukiosa vatsan yläosaankin. Tämä on ollut hyvä selkäkipuihin. Minulla on myös toinen vyö, joka on ns. perusmallia, eli on vain tuossa mahan alaosassa, mutta se ei ole ainakaan minulla toiminut. Vyö vaikuttaa tosi kepposelta, mutta minulla tuo on toiminut tosiaan hyvin.
Tässä linkki samanlaiseen vyöhön joka minulla on:
http://cgi.ebay.co.uk/Lite-Elasticated-Maternity-Belt-Support-velcro-fasten_W0QQitemZ400036273831QQcmdZViewItemQQptZUK_Baby_Maternity_Pregnancy_MJ?hash=item400036273831&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72:1683|66:2|65:12|39:1|240:1318
Eikä ollut edes kallis :)
..kokeilla tuollaista. Ja ei tosiaan olisi kallis tuolta eBaysta hommattunakaan. Lääkärilläkin kävin jo tuossa viikko sitten ja sanoi että voisin tulla heti hakemaan saikkua kun alkaa tuntumaan ettei jaksa selän kanssa. En vielä kuitenkaan vielä haluaisi saikulle kun olin jo sillo pahoinvointien takia niin paljon poissa :/. Joten vyökaupoille vaan mars ;)