mitä kivunlievitystä ??

Siis mitä kivunlievitystä olette ottaneet/saaneet synnytyksessä tai mitä haluisitte ja miksi.
Jos jo ollut synnytys ,niin olitko tyytyväinen kivunlievitykseen. Auttoko ... jne.

Kolmatta odotan ja en ole koskaan saanut/ottanut mitään kivunlievitystä enkä ilokaasua, mut nyt olisin valmis siihenkin :).

Ihanaa loppuodotusta kaikille ja lämmintä kevättä ...
6370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jokainen lapsi tulee yleensä edellistä helpommin ja nopeammin. Eli jos olet kahdesta aiemmasta selviytynyt ilman mitään, kolmas menee varmasti ilman =) kun vaan asennoidut valmiiksi niin...

Äänestä
  • nut siis kolmas tulossa. kummastakin mennyt vesi enne synnytystä. lapset olleet yli 4kg. synnyts kestänyt kummastakin yli 48h. en siis aijo olla taas 48h ilman mitään kivunlievitystä. minulla muutenkin selän kanssa ongelmia ja synnytyksessä selkä tosi kipee.

    Äänestä

  • alkuperäinen. kirjoitti:

    nut siis kolmas tulossa. kummastakin mennyt vesi enne synnytystä. lapset olleet yli 4kg. synnyts kestänyt kummastakin yli 48h. en siis aijo olla taas 48h ilman mitään kivunlievitystä. minulla muutenkin selän kanssa ongelmia ja synnytyksessä selkä tosi kipee.

    eri ihmisille toimii eri jutut. Mulle paras oli spinaalipuudutus (vei kaiken kivun ja tunnon pois 1.5h tunniksi kaulasta alaspäin ja sain nukuttua hetken). mulla kuitenkin kesti synnytys alusta loppuun 6.5tuntia. nyt odotan toista ja mietin että kokeilisin eka epiduraalia ja sit jos ei toimi niin spinaalia, tai riippuu miten synnytys menee.. sektioo en haluis, mut sitä ei tiedä miten asiat menee.

    Äänestä

JOkainen synnytys kuitenkin omansa. Vaikka aiemmin synnytys olisi ollut "helppo" ei se välttämättä tulevissa ole.

Itse haluan ehdottomasti epiduraalin. Viimeksi, kun synnytin(käynnityksellä) kivut olivat hyvin kovat. Muistan, etten tuntenut mitään erityisiä suopistuksia vaan kipu(tai supistus) oli ihan koko ajan päällä. Epiduraali auttoi todella ja pystyin hetkeksi hengähtää ja kerää voimia. Ja se osaltaan varmasti auttoi avautumiseenkin. Sillä lähes sen vaikutuksen jälkeen alkoi ponnitusvaihe. Ilokaasusta ei ollut mitään hyötyä minun kohdallani. Ei myöskään Aqua-rakkuloista. Niiden laitto vaan sattui paljon.

Äänestä
  • Minun on nyt pakko olla tyhmä (ensimmäistä tosin odotan vasta) ja kysyä että mitä ovat nuo Aqua-rakkulat??

    Äänestä

  • Syksymasu09 kirjoitti:

    Minun on nyt pakko olla tyhmä (ensimmäistä tosin odotan vasta) ja kysyä että mitä ovat nuo Aqua-rakkulat??

    Aquarakkulat ovat selkään nahan alle pistettäviä "vesikelloja". Joku sellaisista enemmän tietävä tai niitä kokeillut voi varmaan kertoa enemmän.

    Itse pidin epiduraalista. Synnytys kesti reilusti yli 2 vuorokautta jos säännöllisistä supistuksista lasketaan. 35 tuntia vesien menosta. Koko aika oli ihan täyttä tuskaa. Lopulta päätyivät oksitosiiniin, ja silloin sain myös epiduraalin, joka vei kaiken kivun, myös ponnistuskivun. Kerran pääsi epiduraalin vaikutus lakkaamaan ennen uutta satsia, ja kivut olivat sanoinkuvaamattoman hirveät.
    Ilokaasusta ei ollut mitään apua.

    Epiduraalin varaan aion laskea myös seuraavan kerran.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolmas tulossa kesällä kirjoitti:

Siis mitä kivunlievitystä olette ottaneet/saaneet synnytyksessä tai mitä haluisitte ja miksi.
Jos jo ollut synnytys ,niin olitko tyytyväinen kivunlievitykseen. Auttoko ... jne.

Kolmatta odotan ja en ole koskaan saanut/ottanut mitään kivunlievitystä enkä ilokaasua, mut nyt olisin valmis siihenkin :).

Ihanaa loppuodotusta kaikille ja lämmintä kevättä ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu