aloittelija

kyselee??

Pidän yrteistä paljon ja haluaisinkin kokeilla nyt itse kasvattaa ainakin jotakin. Asun kerrostalossa, mutta kaipa parvekkeella jotakin voi sitten kasvattaa? Basilica, persilja, sitruunamelissa ja ruohosipulia haluiaisin kokeilla. Kuinka laitan ne kasvamaan? Olisiko kananmunan kennot hyviä mihin aloittaa? Kuinka monta siementä yhteen kennoon laitetaan ja missä vaiheessa ne siirretään isompaan ruukkuun ja monta alkua yhteen normaalikokoiseen kukkaruukkuun voi laittaa? Kiitos jos jolu viitsii neuvoa :)

5

2239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja ruohosipulin

      voit jo hyvinkin kylvää, itävät nimittäin hitaasti. Laita vaikka kananmunakennoon 5-10 siementä per lokonen, peitä mullalla.Sitruunamelissankin voit kylvää vaikka pääsiäisen jälkeen, 2-5 siementä per kennon lokonen, peitä mullalla. Basilican voit kylvää tuossa huhtikuun lopulla, niitä voit laittaa vaikka 5 siementä per lokonen, peitä mullalla, varo ettet kastele liikaa ovat alttiita harmaahomeelle. Siirrä tupsukat isompiin astioihin kun ovat kasvaneet noin 4-5 viikkoa riippuen tietysti miten hyvin ovat taimettuneet. Jos sinusta tuntuu että basilika ja sitruunamelissan voit jakaa puoliksi tupsukoiksi, voit sen tehdä, ruohosipulin ja persiljan voit laittaa täysinä tupsuina vaikka 12-15 sentin ruukkuihin. Voit karaistaa taimia parvekkeella päivisin lämpöisillä ilmoilla kun ovat tehneet jo muutamia lehtiä, eli ovat silmillä nähtävissä mitä kasveja ne ovat.

      • väärin,

        älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.


      • ap.
        väärin, kirjoitti:

        älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.

        Kiitos neuvoista. Aurinkoista kevättä kaikille:)


      • viherpeukku
        väärin, kirjoitti:

        älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.

        Niin olen itsekin lukenut jostakin. Omasta kokemuksesta voin sanoa että itävyys on lähes 100% pimeässä. Minulla oli aikoinaan basilikan itämisessä hieman parantamisen varaa mutta sitten huomasin että pintaan kylvettynä pimeässä itävät hetkessä ja erittäin hyvällä prosentilla. Voi olla tyhmän tuuria, mutta hyvin on toiminut... Jos kiinostaa niin voi kokeilla vaikka yhdellä purkilla alkuun ja katsoo sitten kummalla saa paremman tuloksen.

        Olen siis peittänyt ruukut aluslautasella. Luultavasti enemmän vaikuttaa kosteus, mutta selvää on ettei se valoa tarvitse itääkseen vaan lämpöä ja sopivasti kosteutta. Kerrostalossa idätin niitä kylppärin kaapissa.

        Jälleen kerran mielestäni osoitus siitä ettei kasvien kanssa ole välttämätöntä viilata ohjeellista pilkkua, vaan hyvään lopputulokseen voi päästä lukemattomalla eri keinolla. Ja tokihan jokaisella on erilaiset olosuhteet kasvattelussa.


    • susibasilika

      Itse laitoin basilikaa kasvamaan kolmisen viikkoa sitten, ja itämiseen meni pari viikkoa. Laitoin nimittäin siementen päälle multaa.
      Viikko sitten tein toisen viljelmän, tällä kertaa ripottelin siemenet mullan pinnalle ja vain vähän "haravoin" niitä peittoon. Itivät kolmessa päivässä. Pimeään en kyllä tajunnut laittaa.
      Mutta olisikohan tämä mullan pinnalle kylväminen auttanut nopeammassa itämisessä, mene ja tiedä. Kosteus- ja valo-olosuhteet muuten aikalailla samat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1824
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1361
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      63
      1357
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1181
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      949
    Aihe