Pidän yrteistä paljon ja haluaisinkin kokeilla nyt itse kasvattaa ainakin jotakin. Asun kerrostalossa, mutta kaipa parvekkeella jotakin voi sitten kasvattaa? Basilica, persilja, sitruunamelissa ja ruohosipulia haluiaisin kokeilla. Kuinka laitan ne kasvamaan? Olisiko kananmunan kennot hyviä mihin aloittaa? Kuinka monta siementä yhteen kennoon laitetaan ja missä vaiheessa ne siirretään isompaan ruukkuun ja monta alkua yhteen normaalikokoiseen kukkaruukkuun voi laittaa? Kiitos jos jolu viitsii neuvoa :)
aloittelija
5
2257
Vastaukset
- ja ruohosipulin
voit jo hyvinkin kylvää, itävät nimittäin hitaasti. Laita vaikka kananmunakennoon 5-10 siementä per lokonen, peitä mullalla.Sitruunamelissankin voit kylvää vaikka pääsiäisen jälkeen, 2-5 siementä per kennon lokonen, peitä mullalla. Basilican voit kylvää tuossa huhtikuun lopulla, niitä voit laittaa vaikka 5 siementä per lokonen, peitä mullalla, varo ettet kastele liikaa ovat alttiita harmaahomeelle. Siirrä tupsukat isompiin astioihin kun ovat kasvaneet noin 4-5 viikkoa riippuen tietysti miten hyvin ovat taimettuneet. Jos sinusta tuntuu että basilika ja sitruunamelissan voit jakaa puoliksi tupsukoiksi, voit sen tehdä, ruohosipulin ja persiljan voit laittaa täysinä tupsuina vaikka 12-15 sentin ruukkuihin. Voit karaistaa taimia parvekkeella päivisin lämpöisillä ilmoilla kun ovat tehneet jo muutamia lehtiä, eli ovat silmillä nähtävissä mitä kasveja ne ovat.
- väärin,
älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.
- ap.
väärin, kirjoitti:
älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.
Kiitos neuvoista. Aurinkoista kevättä kaikille:)
- viherpeukku
väärin, kirjoitti:
älä peitä basilikan siemeniä mullalla kun kylvät ne, itävät valossa.
Niin olen itsekin lukenut jostakin. Omasta kokemuksesta voin sanoa että itävyys on lähes 100% pimeässä. Minulla oli aikoinaan basilikan itämisessä hieman parantamisen varaa mutta sitten huomasin että pintaan kylvettynä pimeässä itävät hetkessä ja erittäin hyvällä prosentilla. Voi olla tyhmän tuuria, mutta hyvin on toiminut... Jos kiinostaa niin voi kokeilla vaikka yhdellä purkilla alkuun ja katsoo sitten kummalla saa paremman tuloksen.
Olen siis peittänyt ruukut aluslautasella. Luultavasti enemmän vaikuttaa kosteus, mutta selvää on ettei se valoa tarvitse itääkseen vaan lämpöä ja sopivasti kosteutta. Kerrostalossa idätin niitä kylppärin kaapissa.
Jälleen kerran mielestäni osoitus siitä ettei kasvien kanssa ole välttämätöntä viilata ohjeellista pilkkua, vaan hyvään lopputulokseen voi päästä lukemattomalla eri keinolla. Ja tokihan jokaisella on erilaiset olosuhteet kasvattelussa.
- susibasilika
Itse laitoin basilikaa kasvamaan kolmisen viikkoa sitten, ja itämiseen meni pari viikkoa. Laitoin nimittäin siementen päälle multaa.
Viikko sitten tein toisen viljelmän, tällä kertaa ripottelin siemenet mullan pinnalle ja vain vähän "haravoin" niitä peittoon. Itivät kolmessa päivässä. Pimeään en kyllä tajunnut laittaa.
Mutta olisikohan tämä mullan pinnalle kylväminen auttanut nopeammassa itämisessä, mene ja tiedä. Kosteus- ja valo-olosuhteet muuten aikalailla samat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917191Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277119Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196448Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975558Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655265Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t555240Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35194Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274646