Langattoman sähköposti

Elisa 1

Minulla on pöytäkoneessa Elisan kaapeliliittymä, ja sähköposti, jota luen Windows Mail ohjelmalla.
Jos hankin kannettavan, ja siihen Elisan mokkulaliittymän, niin voinko myös sitä lukea Windows Mail ohjelmalla käyttäen samoja sähköposti tilin asetuksia?

5

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elisan posti

      Ei ole liittymätavasta riippuvainen.
      Postisi säilyy niin kauan, kun pysyt elisalla.
      Toinen asia sitten on, onko toimivaa kaapeliliittymää järkevä vaihtaa epävarmaan ja luultavasti hitaampaan mokkulaan.

      • nomen

        riippu käyttöpaikasta/käyttöpaikoista.

        Toimivuuden voi tarkistaa operaattoreiden kuuluuvuus/peittoaluekartoista.

        Mobillilaajakaistat ovat tulevaisuuden ratkaisu internetyhteyksiin. Kaikki operaattorit kehittävät mobiililaajakaista- (mokkula) verkkojaan ja niiden toimivuus paranee koko ajan.


      • Elisa 1

        On tarkoitus mahdollisesti säilyttää molemmat yhteydet, ja käyttää molempia postin lukuun.


      • muorin elisan postia
        Elisa 1 kirjoitti:

        On tarkoitus mahdollisesti säilyttää molemmat yhteydet, ja käyttää molempia postin lukuun.

        ja ei ole kuin soneran nettitikku minulla ja ihan pelaa.


    • Anonyymi

      Elisa myy 5 osoitteen sähköpoostipalvelua joka oli meidänkin pakko ottaa ainakin väliaikaisesti käyttöön, johtuen nettiyhteyden vaihdosta valokuituliittymään. Elisan kanssa pelattiin siitä lähtien kun se kaappasi ppo:n nettiyhteydet itselleen, mutta osoittautui täysin välinpitämättömäksi laajakaistansa toimivuuden ja nopeuden suhteen missään muussa asiassa kuin laskutuksessaan jossa se peri nopeimman yhteyden mukaan todellisen nopeuden jäädessa pysyvästi alle neljännekseen laskutetusta.

      Siis sähköpostiosoite periytyi tuolta ppo:n ajoilta ja elisa muuttui sen ylläpitäjäksi tuossa vaiheessa, kun se osti ppo:n laajakaistan omaksi rahastus sammokseen.

      Meillä on tuolta ajalta 5 sähköpostia ja kotisivutila (jota ei enää löydy mistään) sähköpostiosoitteet olivat tyyliin [email protected]. Ja ne ovat vakiintuneet ja kirjattuina kaikille virallisille instansseille yhtystietoihimme.

      Nyt eräs kelan palvelu edellyttää minulta teamsin käyttöä, mutta kas kummaa tuo sähköpostiosoite ei kelpaa teamssiin rekisteröitymiseen?? Tekin voitte testata, kirjoittakaan miköä tahansa keksitty tunnusosa rekisteröitymisriville ja perään @omanetti.fi eli tyyliin [email protected] ja saatte järjettömän vastauksen ja palautteen lähettäminen microsoftille estyy ongelmasta myös.

      Eli omanetti ei olekkaan julkinen ja virallinen sähköpostiosoite vaan jostain syystä merkitty maailmalla jollain tavalla vaaralliseksi tai ei sallituksi osoitepäätteeksi. Tuon voitte todeta vaihtamalla tuon loppuosan omanetti tekstin miksi tahansa muuksi skandeja puuttuvaksi kirjainrytöläjäksi, vaikkapa [email protected] ja läpi menee alusta että heilahtaa.

      Noh mitä tämä tarkoittaa?

      Käytännössä pelkästään sitä, että Elisaa ei kiinnosta asiakaspalvelu tai asioiden oikeanlainen hoitaminen, vaan pelkkä raha jota he perivät näistä säköposteista. Ja meille jää se vaiva itselle, että rekisteröimme uudet sähköpostit johonkin asialliseen palveluun itsellemme ja yritämme muistaa kaikki viralliset tahot joissa tämä elisan susiosoite on talletettuna tietoihimme ja korjata niihin sellaiset osoitteet joita voi käyttää kaikissa tilanteissa ja toiminnoissa, kuten voisi tällaisen mainostetun ja luotettavaksi kehutun ja maksullisen elisan palvelunkin olevan.

      Ja tietysti sitten pitää vielä tuhlata rahaa siihen, että saamme näiden eilisan susiosoitteiden ylläpidon ja laskutuksen poikki kokonaan. Tähän nykyiseen ongelmaankaan, ei konkreettista ja helppoa tapa ole löytynyt mistä elisalta löytyisi ratkaisu tai rukkaisivatko he osoitteidensa loppuosan luotettavuuden sille tasolle, jota kansainväliset internetyhdeyksien palvelutuottajat edellyttävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      101
      1631
    2. 210
      1507
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1000
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      979
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      54
      797
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      765
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      715
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      712
    9. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      41
      707
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      54
      702
    Aihe