Vain yksi svekomultinikki

Tapio.Rautalapio, Mies.Suomalainen, Maakuoppa, sikasuomalainen, Micke Minkfarm etc ovat yksi ja sama multinikkien multinikki. Katsokaapa edelliset em nikkien kirjoitusten tekstityylit ja avausajat! Heikoilla on pakkoruotsin kannatus. Ei löydy joukkoja, ei.
5381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Heikoilla on pakkoruotsin kannatus. Ei löydy joukkoja, ei."


Takana on todella VAHVAT ryhmittymät eli ruotsalainen raha.

"svekomultinikki" on yksi niistä kahdeksasta (8) rkp:n ammatti-nettikirjoittajasta, jotka on palkattu sekottamaan nettikirjoittelua, jotta ruotsalaisten erikoisedut eivät tulisi koko kansan tietoon.

.

Äänestä
  • miljoonia suomenkielisiä, jotka poistavat pakkoruotsin. Suomessakin on paljon rahaa ja lisää tehdään pitkässä juoksussa ja paljon.

    Äänestä

  • > "svekomultinikki" on yksi niistä kahdeksasta (8) rkp:n ammatti-nettikirjoittajasta, jotka on palkattu sekottamaan nettikirjoittelua, jotta ruotsalaisten erikoisedut eivät tulisi koko kansan tietoon. <

    Monasti palkkasoturi aiheuttaa juuri päinvastaisen tuloksen, johon hänen avullaan pyritään:

    "Sanottakoon vielä, että yo. tekstiä olisi tuskin syntynyt,
    ellei eräs meille kaikille tuttu miljoonanimimerkki olisi
    lähtenyt jälleen valheen ja vääristelyn tielle:"

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=22000000043046314

    Äänestä

kirjoittaa useita eri henkilöitä. Yksi osaa täysin suomenkielen oikeinkirjoituksen ja yhdellä toisella taas on hyvät yhteydet suomalaiseen tilastointiin (Tilastokeskus).
Tapiolla on siis "apulaisia" eri virastoissa joilla näyttää olevan hyvin aikaa hakea viimeisintä tilastotietoa yhteiskunnan eri aloista. Vastaukset tulevat yleensä kuin apteekin hyllyltä mutta ovat pääsääntöisesti yksilmäisen ruotsalaisiksi tulkittuja. Ja mikä ettei olisi aikaa kun suomalainen yhteiskunta pyörii kahdella koneistolla joista toisen tehtävänä on pelkästään vaaniminen kuinka yhteiskunnassa sovelletaan ruotsin kieltä.
Ruotsikin on apuna sen verran, että on lähettänyt suurlähettiläänsä tekemään hissi- ynnä muita tarkastuksia Helsingin seudun virastotaloihin päätehtävänään tarkistaa löytyykö ruotsinkielinen teksti yhtä suurilla kirjaimilla kuin suomenkielinenkin, tai puuttuuko se kokonaan.
-Riittäisi tietenkin jos teksti olisi viisi prosenttia suomenkielisen tekstin koosta.

Äänestä
  • Muutaman kerran TR on joutunut käyttämään kirjaston palveluita.

    Yksi varma juttu oli tämän kirjan käännöstä puitaessa: Andersen, Matts: Flykten västerut. (Sahlgren Förlag 1987.) Silloin TRn vastaukset tai paremminkin käännökset, tuli vasta parin päivän päästä. On niitä muutama muukin juttu, lähinnä kirjoihin liittyen, jossa TR on joutunut turvautumaan kirjaston asiakkaaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


häärii palstalla! kirjoitti:

Tapio.Rautalapio, Mies.Suomalainen, Maakuoppa, sikasuomalainen, Micke Minkfarm etc ovat yksi ja sama multinikkien multinikki. Katsokaapa edelliset em nikkien kirjoitusten tekstityylit ja avausajat! Heikoilla on pakkoruotsin kannatus. Ei löydy joukkoja, ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu