saako tieliikennemönkijän vähentää metsäverotuksessa kokonaan vai kannatteeko ostaa maastomalli kertokaa kokemuksia jotka tiedätte.
Tieliikennemönkijää
ostamassa
3284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuskin kukaan äärimmäisiä marginaaleja lukuun ottamatta käyttää oikeasti mönkijää metsätalouden tulonhankintaan, vaikka kysessä olisi maastomallinen mönkijä. Kaikki tietävät, että mönkijät ostetaan sekä isien että poikien leikkikaluksi ja maalaismiljöön ajankuluvälineeksi. Kaikenlaiset selittelyt puunajosta taimien kuljettamiseen ovat hymyä aiheuttavan säälittäviä.
Lähtökohtaisesti tieliikennemönkkäriä ei verottaja hyväksy ollenkaan kalustoon (no, alvia saat ehkä satasen-kaksi vähennykseksi) ja maastoversionkin kanssa on tiukkaa. Jos olet tehnyt ja teet hankitakauppoja, ja mönkijän varusteet ovat siihen sopivat, voit saada ehkä sen puolikkaan verotukseen.
Kannattaa miettiä aina sitä vaihtoehtoa, että ajattaa puut metsätilan lähistöltä löytyvällä traktorinomistajalla, jos sellainen vaan löytyy, mönkijän kulut kun ovat per/vuosi karmeat, joten niillä maksat paljon jo ulkopuoliselle - ja saat nekin vähentää verotuksessasi - varmasti.
Mitäs jos rekisteröit sen traktoriksi, huippunopeus silloin 40km/h.Telkkarista tuli siitä joku aika sitten.