Moi!
Haetaan vinkkejä/linkkejä lisäselvityksiä varten:
Löytyykö mistään valmiiksi mitattuja etäisyyksiä (mpk) keskeisten rannikkokaupunkien välille alueelle Välimeri, Atlantin itärannikko, Itämeri
Onko olemassa foorumia, tapaamisia, muita keskustelu-/kysymys "paikkoja" jossa voisi kysellä Välimerellä reissaajilta vinkkejä ja neuvoja?
Mistäköhän kannattaisi huudella käytettyjä karttoja välille Kreikka-Suomi?
Onko Suomessa muuta kunnon em. alueen karttamateriaalin hankintapaikkoja kuin Nurminen?
Kiitti.
-E
Haetaan vinkkejä/linkkejä lisäselvityksiä varten:
Löytyykö mistään valmiiksi mitattuja etäisyyksiä (mpk) keskeisten rannikkokaupunkien välille alueelle Välimeri, Atlantin itärannikko, Itämeri
Onko olemassa foorumia, tapaamisia, muita keskustelu-/kysymys "paikkoja" jossa voisi kysellä Välimerellä reissaajilta vinkkejä ja neuvoja?
Mistäköhän kannattaisi huudella käytettyjä karttoja välille Kreikka-Suomi?
Onko Suomessa muuta kunnon em. alueen karttamateriaalin hankintapaikkoja kuin Nurminen?
Kiitti.
-E
Vastaukset 22
Vanhimmat
hyvä ja tärkeä keskustelun aloitus mutta menipä taas kerran aivan älyvapaaksi tämäkin keskustelu. Onnea vaan keskustelupalstalle!
Täh?
Onko täällä ollut jotain häirintää, siis tässä topicissa? asiallisiahan nämä kaikki kaksi 1 viestiä ovat, jotka omaan silmääni näkyvät... ?
Välimerellä matkaa kertyy 1500 mpk, Atlantilla ja Kanaalissa 1700 mpk ja Itämerellä 600 mpk, yhteensä 3500-4000 mpk.
Jep,
samansuuntaisia karkeita mittaustuloksia.
Pitää ostaa Välimeren seinäkartta ja kalkuloida tarkemmin. Aikaa meillä olisi 3 kk. Jätettäneen Etelä-Ranskan rannikko väliin ja painellaan suoraan Sardniasta Palmaan ja sitten Espanjan rannikkoa lyhyillä etapeilla.
- E
mikään Välimeren sightseeing kierros ei tule kysymykseen. Aika lenkin teet jo Palmassa poiketessasi Etelä-Ranskan rannikosta nyt puhumattakaan. Gibraltarin jälkeen on jälellä vielä matkan pitempi osuus ja ehkä kovaa vastatuulta koko matka, joten ei kannata ottaa aikataulusta löysiä pois helpompien kelien osuudella.
Totta.
Mutta onneksi ei ole tiukkaa dead linea sille, milloin veneen tulla olla Suomessa - syyskuussa kumminkin, ja lähtö on toukokuussa. Paljon halukkaita kavereita roudaamaan veneen vaikka sitten loppumtakan ... noh, nyt heilä ainakin intoa vielä olisi...
Itse pyrin voimakkaasti siihen, että toteutan nyt unelmaani - purjehdusta Välimerellä 3 kk kohti Suomea... Yksi vaihtoehto on, että tuon veneen Euroopan halki sitten lopuksi, tai rahtina, mutta siihen uppoaa 10 k€ helposti...
Missä kokneemmat reissaajat tietojaan levittelevät - mitään foorumia ei taida olla, eikä mitään "tpaamisiakaan"?
Minkä kokonen paatti? onko syväys yli 1,8m? Silloin vaihtoehtona kanavat/joet euroopan läpi. Matkasta selviää silloin n.8 viikossa. Itse suunnittelen lomien siirtoa ja n.10vko kokonaisvapaata 2010 kesälle ja paatti suomeen. Mulla on kyllä ekat 1500mpk jo matkasta pois, sillä vene on Ranskassa. Siirrettiin sinne 2007 kesällä Turkista ja matkatunteja kertyi 328h joista ikävien sattumusten ja vastatuulien takia 313 koneella.
Tere!
34 jalkanen, syväys 1.73 joten kanavien kautta hommaa voisi harkita.
Ottais rauhallisesti alkuun - kierrellen ja kaarrelleen, ja varaisi sitten kuukauden Etelä-Ranskasta Suomeen - Itämeri tullaan kyllä viikossa kun heittä 23 pitempää legiä - alkuun Bornholmiin ja sieltä Gotlantiin jne.
-
http://www.vnf.fr/vnf/home.vnf?action=vnf
Tuossa kanavista (virran nopeus syväys kulkurajoitukset, hinnat)
http://www.ruotsalainen.net/Necesse/necesse home.htm
Tuossa taas matkakeromusta. Sitten vielä www.eurocanals.com sieltä löytyy opas ranskan kanaville ja joille
Kiitos.
Matkakertomuksia olen löytänyt enemmänkin ihan googlettamalla - likit vaan katos kone crashin myötä.
Kauankos teidän reilu 300 reissu tuntia (Turkki-Ranska) otti kalenteriaikaa? Ja minä kuukausina tuon 1500 mpk taivalsitte?
-E
19.6-23.7 2007 valitettavasti missattin polttoainetankin vaihdon ja Korintinlahden tuulten takia kokonainan viikko satamissa. Italiassa Napolista ylöspäin päivämatkat olivat lähinnä "päivämatkoja", sillä miehistönä silloin oma perhe l. vaimo,minä ja 4v poika. Lisäksi Italiassa veneiliät ovat laillistettuja ryöstökohteita, satamamaksut 31ft veneellä 30-80€/yö vrt Nizza 12,50€ kaikilla palveluilla. Kreikka (Argostolion)- Italia (Reggio di Calabrio)kuljettiin 1.7n 1800-4.7n.1100 välillä ja nautittiin liki kaikki purjedittu aika tuolla välillä, samoin reissun kovin keli tuulta avomerellä n.25m/s ja aallot n.7m korkeita ja pimeässä (tiedot sain, kun Reggion satamakapteeni kuuli mistä tultiin. Niin hän vei minut vieressä olleelle merivartioasemalle jossa merivartiat näyttivät edellisen yön tuuli ja aalto karttoja.)
Olen purjehtinut Kreikan ja Ranskan tai Gibraltarin välin useampaan kertaan.
2002 huhtikuun alussa Ranskasta Ateenaan (7 vrk / 1000 nm), pari vrk kovempaa keliä, kerran suojasatamaan. Valtaosa purjein.
2003 loppukesän 2 kk lomapurjehdus Ateenasta Palmaan ja Gibraltarille, hyvä sää, lähes kokonaan purjein Italiaa ja sen saaria kierrellen.
2005 15.-25.lokakuuta, (10 vrk / 1500 nm) Kreikasta Gibraltarille, osa matkasta koneella kun lähes pläkää.
2006 28.4.-11.5. (14 vrk / 1700 nm ) Gibraltarilta Kreikkaan luovien, välillä kovaa vastatuulta (Gale warning alueella), sis. 3 satamapäivää.
Vene on 40 jalkainen Bavaria, siis selvästi isompi kuin edellä. Se on ehkä nopeuttanut osaltaan matkantekoa.
Olen kade :)
Karkeesti voisi olettaa veneen keskivauhdin olevan luokkaa 1 sol kovempi kuin esim. 34 jalkaisella, jollaiselle 5 solmun keskivauhtia voi pitää oikein hyvänä.
Mutta ei tuonne lähdetä "reittiennätyksiä" tekemään, vaan irtiottoa, elämään, nauttimaan, eli lomailemaan - eli - kun keula irtoaa laiturista...
Toki pitää olla tietty perusssuunitelma ja omalta kohdaltani reittiä suunnitella hieman myös sen mukaan miten vaihtomiehistä pääsee kohtuullisella vaivalla (ja - kustannuksilla) vaihtosatamiin.
-E
jos on aikaa ottaa tuo matka loman kannalta.
Italiassa on paljon mukavia saarikohteita, hiukan tungosta kesällä ja Kreikkaa paljon kalliimpaa.
Aeolian saaret etelässä (Lipari, Stromboli...)
Capri-Ischia-Ponza saariketju
Isola del Giglio, Monte Kriston saari, Elba...
Maddalenan saaristo Sisiliassa... on niitä.
Ensimmäinen helppo vaihtopaikka on Messina tai Reggio di Calabria.
Rooman edustalla on hyvä miehistön vaihtopaikka Porto Turistico di Roma. Iso ja aika uusi edullinen marina lähellä lentokenttää, 40 ft veneeltä 30 e/vrk.
Matkan varrella seuraavana on Sardinian pohjoisreunalla Porto Torres sopiva vaihtopaikka, aika lähellä Algheron lentokenttää. Siis jos purjehtii Sardinian ja Corsican välistä.
Moni marina Italiassa maksaa kesällä 100 e/vrk, ylikin. On siellä joitain ilmaisiakin kyläsatamia.
Google earth on oiva peli välimatkojen laskemiseen.
kannatta edellisenä vuonna (jos vielä aikaa) samoihin aikoihin seurata säätietoja. Lataa UGRIB koneeseen tai sitten esim WeatherOnLine nettisivuilta.
http://www.rccpf.org.uk/ppg/map_pages/world_map.htm
Kiitos, oikein hyvä linkki - tätä kautta saa tuon interaktiivisen Google Mapsin kautta blokattua tässä vaiheessa tarvitsemaani etäisyystietoa - ja paljon lisälinekkejä ja vinkkejä, jep.
-E
Sellaista vielä, kun täällä on nyt kokeneitakin Välimeren cruisailijoita osallistunut juttuun, niin kysymys:
* Mitkä pilotti-oppaat / cruisailu-kirjat olette kokeneet hyviksi?
Itse kaipaan myös sellaisia oppaita, joista selviää muidenkin kuin järjestettyjen marinoiden sijainteja - eli tahtoisi myös kokea pieniä kyläsatamia, ankkurilahtia jne. Itse en juurikaan kaipaa "marina-meininkiä" - toki välillä huoltohommien, varaosien haun takia ja muutenkin bunkraamisen vuoksi nämä satamat puoltavat paikkaansa.
Netistähän löytyy tietoa valtavasti, mutta kyllä "painettu sana" on kuitenkin veneilijälle se tärkein tietolähde - ja sitä paitsi punkan pohjalla nyt himassa paljon hauskempaa tehdän kirjan avulla etukäteisfuntsintaa ja kirjata omaan muistikirjaansa kaikenlaista...
- E
on hyviä, oppaissa on marinoiden ja kaupunkisatamien lisäksi myös paljon yleensä ilmaisia pieniä satamia ja ankkuripaikkoja.
http://www.imray.com/c_s_series.cfm?sub_series_id=18&series_id=11
Tuolta reilusti halvemmalla kuin Suomesta. Kartat noin puoleen hintaan.
Jos pikkusatamat tai ankkuripaikat kiinnostaa, maakohtaiset kirjat tarvitaan. Kannattaa hankkia ainakin Italian Waters Pilot ja Islas Baleares.
Lisäksi Greek Waters Pilot, jos vietät myös Kreikassa aikaa. Kannattaa, nipistä muualta.
Itse olen tuonut kaksi venettä Kreikasta Suomeen, joten jotain kokemusta on myös minulla.Jos kiinnostaa tietojen vaihto voit soittaa 0400908084. Häirikköjen ei kannata vaivautua!!!
PSI millaisia veneitä ja milloin? olet tuonut?
Kuinka kauan matkaan meni?
Mihin vuoden aikaan?
Kaikki muutkin asian liittyvät neuvot kiinnostaisi.