Eli jos
-minulla on toiminimi
-tienaan vuodessa 10 000e
ja myymäni palvelu maksaa 250 euroa, paljonko minulle jää käteen erilaisten verojen ja pakollisten jälkeen tuosta 250 eurosta?
-minulla on toiminimi
-tienaan vuodessa 10 000e
ja myymäni palvelu maksaa 250 euroa, paljonko minulle jää käteen erilaisten verojen ja pakollisten jälkeen tuosta 250 eurosta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysymys pitäisi varmaan olla, että paljon jää käteen 10 000e, ei 250e?
Onko 10000e alvillinen vai alviton hinta, jos alvillinen vähennä ensin alvi pois. Sen jälkeen vähennät kulusi ja tuon 250e pois. Lopusta menee vero henk.koht. prosenttisi mukaan.
Eli siis, menee homma näin:
10 000e - alv 22%- henk.koht.veroprosentti - kulut = käteen jäävä e
Tässä vähän laskelmaa.
10 000 -
1803,28 (vähennetään ALV 22%)
----------
8196,72 -
850,00 (Min. yel-maksu alennuksineen)
----------
7346,72 -
xxxx,xx (muut vähennettävät kulut)
----------
xxxx,xx -
xxx,xx (vero)
----------
xxxx,xx (tuotto)
gut, kiitos tästä. raadolliseksi on tehty, mutta jollain rahallahan ne tiet on aurattava.
Nyrkkisääntö:
itse itsensä yrittäjänä työllistävä joutuu laskuttamaan työsuhteessa työtä tekevää paljon enemmän, sillä jo puolet laskutetusta palkkiosta menee yritystoiminnan kuluihin.
Olen tämän itse myös todeksi havainnut.
Eli jos laskustat 250 euroa, puolet menee yritystoimintasi kuluihin ja puolet jää sinulle käteen, mutta tällä käteen jäävällä osuudella joudut myös pitämään yllä ammattitaitoasi, sinnittelemään hiljaisten kausien ylitse, sairastamaan, lomailemaan jne. Eikö niitä verojakaan sovi unohtaa :)