Paljonko arviolta uusilla kesärenkailla ajaa (km), ennenkuin urasyvyys saavuttaa sen min 4 mm?
Itselläni on nyt alla kesäreknaat, joissa nyt juuri ja juuri 6 mm uraa ja pitäisi vielä n. 10 000 km päästä. Ei taida millit ihan riittää, joten voisi olla viisasta jo tässä vaiheessa vaihtaa uudet.
Paljonko ajaa kesärenkailla?
13
11325
Vastaukset
- uraa
Onko sinulla joku erityinen syy 4 mm minimille? Kesärenkaiden lain vaatima urasyvyys on 1.6 mm, ja suosituskin on vaihtaa urasyvyyden ollessa 3 mm. Kyllähän noilla pitäis 10 000 km pystyä ajelemaan. Omat 14-tuumaiset meni vaihtoon (loppuunajettuna, pari milliä uraa jäljellä) 75 tkm jälkeen (josta puolet talvirenkailla).
- Jouni von Kauppamatkustaja
Tuskinpa sinä heität puolillaan olevaa röökiaskiakaan menemään, joten ole järkevä ja aja vaan renkaasi sinne 3-4 millin tietämille ja vaihda vasta sitten. Uusissa kesärenkaissa on pintaa valmistajasta riippuen n.7,8-8,5 mm. Renkaita saa kyllä ostettua keskikesälläkin. Kestävyyskilometreistä senverran, että ostin Primeraani toukokuussa-08 uudet Nokian i3 renkaat.Ajoin talvirenkaitten vaihtoon mennessä lähes tasan 12000km. Ällistyin täysin, kun huomasin, että Nokianit olivat kuluneet urasyvyyteen 3mm, eli ei niitä enää voi alle laittaa. Olen jo 50 gubbe ja ajotyylini on rauhallinen. Kilometreistä valtaosa tuli pitkänmatkanajosta ja ohjauskulmatkin säädettiin renkaanoston yhteydessä. Olen todella pettynyt Nokianien kulutuskestävyyteen.
- vaikkei kulutuspinta olisik...
rengas paitsi kuluu myös ikääntyy, kumiseos haurastuu ikää myöten mutta mikä olisi iän puolesta sopiva aika vaihtaa renkaat uusiin vaikkei kulutuspinnan puolesta vielä tarvitsisikaan?
- yläikäraja
vaikkei kulutuspinta olisik... kirjoitti:
rengas paitsi kuluu myös ikääntyy, kumiseos haurastuu ikää myöten mutta mikä olisi iän puolesta sopiva aika vaihtaa renkaat uusiin vaikkei kulutuspinnan puolesta vielä tarvitsisikaan?
En laittaisi yli 10v ikäisiä, tosin jotkut rengasliikkeet myyvät yli 5v ikäisiäkin uusina. Eihän ne säilössä niin kulu uin ulkona mutta silti.
Jos rengas alkaa näyttää haurastuneelta ja ikää on yli 5v, vaihtaisin ensi tilassa uusiin. - ikä on
yläikäraja kirjoitti:
En laittaisi yli 10v ikäisiä, tosin jotkut rengasliikkeet myyvät yli 5v ikäisiäkin uusina. Eihän ne säilössä niin kulu uin ulkona mutta silti.
Jos rengas alkaa näyttää haurastuneelta ja ikää on yli 5v, vaihtaisin ensi tilassa uusiin.itse en laittaisi yli viisi vuotta vanhoja renkaita mihinkään autoon, toisaalta jos ajaa vähän hyvissä olosuhteissa niin asia on toisin.
rengasliikeissä tarkastan aina renkaista milloin ne on valmistettu ja ylivuotiset saa jäädä kauppaan. miksi ostaisin vanhoja renkaita kun uusiakin on saatavana.
renkaan valmistusajankohta löytyy renkaan kyljestä mallia esim 2609 eli viikko ja vuosi.
ja sen voi kysyä myyjältä jos itse ei löydä. - Reiska78
ikä on kirjoitti:
itse en laittaisi yli viisi vuotta vanhoja renkaita mihinkään autoon, toisaalta jos ajaa vähän hyvissä olosuhteissa niin asia on toisin.
rengasliikeissä tarkastan aina renkaista milloin ne on valmistettu ja ylivuotiset saa jäädä kauppaan. miksi ostaisin vanhoja renkaita kun uusiakin on saatavana.
renkaan valmistusajankohta löytyy renkaan kyljestä mallia esim 2609 eli viikko ja vuosi.
ja sen voi kysyä myyjältä jos itse ei löydä.Talvirenkaat rupeavat menettävät pitoa kovettuessa. Itse pitäisin talvirenkailla 3v ja kesärenkailla 5v hyvänä vaihtovälinä.
- Syntyy
Aja renkaat lopuun.Minä ajan niin kauan et ilmat tulee pihalle.Kun ostan uudet on ne yleensä toisten vanhat.
- ja 6mm merkki on just häipynyt
eli kaudessa tulee n. 7000km.nokia nre
- ajaa?
Niin pitkään, et niiden kulutuspinta on n.2mm, Eli itelläni n. kesän verran. Vuodessa tulee kilometrejä sellaset 75000. Onneks saa verotuksessa vähentää 2 renkaat vuodessa kuluina. siihen menee yhet renkaat talvella ja toiset kesällä... (tulonhankkimiskuluja... ;-))
- Neliraajahalvaus
Jos uusissa kesärenkaissa on n. 10 mm pintaa ajaa niillä noin 40000, mutta olen mitannut uusista kesärenkaista 6,7 mm joilla kilometrit voivat jäädä 20000
- cdfvcfvcb
"""" kumiseos haurastuu ikää myöten """
Tämä ei pidä paikkaansa, renkaiden kumiseos kovenee ikääntyessään.- Äläviisastele
Hauras ja kova eivät ole toistensa vastakohtia. Kova ja pehmeä ovat. Vähän riippuen materiaalista tai materiaaliseoksesta joko kova tai pehmeä voi olla haurasta. Kumiseoksista puhuttaessa yleensä kova on hauras.
- säästöajo
Ajakaa 2mm. Pitää vaan muistaa ajaa kaatosateella vähän hiljempaa ja välttää ajouria ettei nouse vesiliirtoon. Kuivalla pitää aivan hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451207Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41827
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23823