Kahtakin eri 1000 V-strommia koeajaneena olen ihmetellyt alakieroksilla (2.vaihteella)olevaa värinää tai jopa ravistusta kiihdytykseen lähdettäessä. Onko vika polttoaineen syötössä, vai vaihdelaatikossa? Onko kyseessä oire vai ominaisuus? Onko kokemusta vastaavasta? Molemilla ajettu hieman yli 50 tkm.
1000 V-Strom
8
1364
Vastaukset
- ravistaa
Ihan normaalia on isolle v-moottorille se, että moottori rytkyttää pienillä kierroksilla. Tonnisessa Strommissa on nykimistä ja rytkytystä alle 3 500 kierroksen. Nykimisen saa säädättämällä pois mutta rytke jää. Sama se on isossa Ducatissakin.
- lyhytiskuiselle
koneelle. Tehot moisissa haetaan kieroksilla ja tästä syystä kone ei käyttäydy hyvin matalilla -> johtuen mm. nokka-akselien agressiivisista kulmista, lyhyestä imusarjasta, sytytyksen & ruiskun ajotuksesta jne.
- strömberg
Kyse on siitä, että strommin sytytyskartat 1-2-3 -vaihteilla on päästönormien vuoksi vähemmän optimit. Tämä yhdistettynä taas päästönormien vuoksi liian laihalle säädettyyn seokseen aiheuttaa tuota tärinää ja nykimistä. Seos rikkaammaksi mapping kuntoon -> loistava pyörä. Stormilla myydään semmoista Gipron ATRE-laitetta, joka harhauttaa sytkän luulemaan, että kone on koko ajan 4-vaihteella -> paras kartta koko ajan käytössä. Samalla poistuu 6-vaihteen nopeusrajoitin käytöstä. Hintaa on 125 e ja sisältää myös digitaalisen vaihdenäytön. Itsekin tuon voi askarrella ilman vaihdenäyttöä jokusella eurolla. Tai sitten ostaa powercommanderin.
- Mistä kyse?
Kiitokset keskusteluun osallistuneille. Vastaukset tulivat tarpeeseen.
- GLpro löytyy
Onko nykyminen pienillä kierroksilla ja vaihteilla ns.ominaisuus, kun puhutaan 1000 V-stromista.
Oma pyörä tuntuu nykivän välillä ihan kunnolla. Aivankuin jäisi sytytystahti tai pari kokonaan väliin.
Tekee sitä myös 4.vaihteella, kun kierrokset alle 3000rmp. Eikö 4.vaihteella pitääisi olla jo ns.normaali kartta käytössä??
Hommasin myös tämän paljon mainostetun GLpro:n mutta tuntuu silti tekevän noita kohtuullisen ärsyttäviä nykäyksiä. - rtomppa
GLpro löytyy kirjoitti:
Onko nykyminen pienillä kierroksilla ja vaihteilla ns.ominaisuus, kun puhutaan 1000 V-stromista.
Oma pyörä tuntuu nykivän välillä ihan kunnolla. Aivankuin jäisi sytytystahti tai pari kokonaan väliin.
Tekee sitä myös 4.vaihteella, kun kierrokset alle 3000rmp. Eikö 4.vaihteella pitääisi olla jo ns.normaali kartta käytössä??
Hommasin myös tämän paljon mainostetun GLpro:n mutta tuntuu silti tekevän noita kohtuullisen ärsyttäviä nykäyksiä.Täälä sama homma! Siinä käyttöohjees lukee että paras kaavio on 4 vaihteen mut mulla nyki ihan helvetisti sillä vaihdoin 5 parani huomattavasti,pari kertaa sammui käynnistyksen jälkeen kun tuli ekaan risteykseen ja päästi tyhjäkäynnille.Mitä bensaa muuten käytätte?
- GLPro
rtomppa kirjoitti:
Täälä sama homma! Siinä käyttöohjees lukee että paras kaavio on 4 vaihteen mut mulla nyki ihan helvetisti sillä vaihdoin 5 parani huomattavasti,pari kertaa sammui käynnistyksen jälkeen kun tuli ekaan risteykseen ja päästi tyhjäkäynnille.Mitä bensaa muuten käytätte?
Totta puhut. Vaihdoin Glpron asetuksen ns.5. vaihteelle ja tuntuisi toimivan paremmin. Ainakin yhden ajolenkin perusteella ei tuntunut nykivän. Saa olla ainakin toistaiseksi tälleen.
ohjekirja suosittelee 95 oktaanista. Sitä oon ainakin itse työntänyt tankkiin. - strömberg
GLPro kirjoitti:
Totta puhut. Vaihdoin Glpron asetuksen ns.5. vaihteelle ja tuntuisi toimivan paremmin. Ainakin yhden ajolenkin perusteella ei tuntunut nykivän. Saa olla ainakin toistaiseksi tälleen.
ohjekirja suosittelee 95 oktaanista. Sitä oon ainakin itse työntänyt tankkiin.Säädättäkää ne ruiskunne rikkaammalle. Kone käy liian laihalla euro2-säätöjen vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522114275Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään843315Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242496Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv572252Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?942133TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851381Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään261300- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli661177Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10798