muistelepas mitä sitä tuli luvattua vuodenvaihteessa. Etkö muista? Ei hätää, minä muistutan " Haapajärvellä ei ole mutta mahdollisuutta kuin suostua isäntäkuntamalliin tai joutua valtion holhoukseen". No nyt kun söit sanasi ( painostuksesta johtuen) niin oletko ajatellut paikata tilannetta? Tehkää nyt edes yksi päätös millä pyhäjärven asemaa kuntayhtymässä parannettaisiin. Meidän täytyy ottaa se asema mikä meille kuuluu. Muistakaa että ilman meitä ei naapurikunnat pärjää.
No niin Aarne
kansa muistaa
312037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
14p.vä huhtikuuta klo 16.00,jotkut liittymät...
Väärälle palstalle....
naapurikunnat meitä elättää.
haapajärvi.
velat elättää pyhäjärvisiä,samoin Kärsämäen enemmän p...lleen menossa oleva talous ja milläpä pieni Reisjärvi voisi pyhäkkäitä elättää.
Kuka pyhäkkäitä on nyt elättänyt ja kuka on kehitellyt p...lleen menot muualla?
Jos sinulla on paljon velkaa niin onko sinusta vielä toisen elättäjäksi? Jos tosiaan olet suoritustilassa etkä löydä mitään ulospääsyä niin vieläkö voit jotakuta elättää???
Ei pidä nyt aivan paskaa jauhaa jos ei paremmin ymmärrä.
Haapajärvellä, koska valtuustotkin samansuuruisia!
Kuntayhtymällä ei ole valtuustoa, vaan jokainen kunta valtuustossa päättää sopimuksessa mainituista asioista- yhtymähallituksen esityksestä. Siinä meillä on kolme edustajaa ja haapajärvellä 4-mutta miksi-tästä on varmasti kysymys!
Siis kuntayhtymähallitus- se se veikkonen onkin, jolla on loppujenlopuksi suurin päätäntävalta.
Selvittelyjen jälkeen olen saanut tietää, että yhtymähallituksen kokoon pano:... vastaa jäsenkuntien valtuustoissa edustettuina olevien eri ryhmien viimeksi toimitetuissa kunnallisvaaleissa saamaa ääniosuutta kuntayhtymän alueella kunnallisvaalilaissa säädetyn suhteellisuusperiaatteen mukaisesti.."
....
Haapajärven kaupunki valitsee yhtymähallitukseen 4 jäsentä,Pyhäjärven kaupunki 3 jäsentä, Kärsämäen kunta 2 jäsentä, ja Reisjärven kunta 2 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on käytössään yksi ääni."
En tiedä, millä matematiikalla pyhäjärven kaupungin edustus on vain 3 ääntä, kun samanaikaisesti "viimeksi toimitetuissa kunnallisvaaleissa..." jne poliittisten puolueiden edustus jaetaan.Viimeksi toimitetussa vaalissa haapajärvelle tuli 27 valtuutettua, samoin pyhäjärvellä on 27 valtuutettua.!!
Tämä on aivan merkillinen pykälä- juuri yhtymähallituksen kohdalta, joka toimii samoilla valtaoikeuksilla kuin kuntien istuvat hallitukset.
Tässä on yksi sellainen asia, joka vaatii oikaisua. Herätkää valtuutetut, enenkuin on liian myöhäistä. Demokratia ei toimi - ei ainakaan pyhäjärven kohdalta!! yhtymäsopimukseen on muutos kirjattava niin, että hpj ja pyhäjärvi- yhtymähallituksen jäsenmäärä on kummallakin 4.
on näköjään tosi tärkeä asia avata sopimus tarkasteluun ja korjausta edelläkirjoitettuun.Pyhäjärvi on aina "mopen" osalla jos äänet jakautuvat näin, kuten tuo "vanha" sopimus edellyttää.
ellei tätä kyetä avaamaan, niin seuraukset tiedetään jo.
4 edustajaa hallituksessa, mitä se muuttaa jos äänestetään päätöksistä?
onhan siellä laajempi kansanvalta, kun on 4 edustajaa (kuin vain 3 ).Saisi siinä vasemmistokin kumpikin edustajan paikan.
sopimus tarkasteluun ja demokratia toimiin.
Meillä on keskustalla 16 valtuutettua ja
vasemmistolla yhteensä 8.
Millä matematiikalla Selänteen paikat jaettaisiin
2 2.
on vähintä, mikä voidaan vaatia!
yhtä tärkeätä ellei jopa tärkeämpää on edustajiemme laadukkuus ja yhteistyökyky kuin konsanaan
lukmäärä
lukumäärä ja järki ratkaisee. Se on varma!
meidän edustajiksi hallitukseen on sitten
neljä tai viisi
ei tule,,että ajatelkaa kepun-vötkylät!!!
Voi Sinua ihmisrukkaa. Olet katkeroitunut, tyhmä,
ja vastuuntunnoton.
Koeta ryhdistäytyä ja olla vaikka hiljaa, jollet
parempaan pysty. Sääliksi käy!!!!
tuon laskin ja sain 2 !
Kaksi kepua vastaa yhtä vasemmistolaista, vai vastaako?
taso parantunut yhtään viestissäsi, olet nostanut itsesi jalustalle.
jos haluat tarkentaa asiaa, sieltä minäkin, niin klikkaa: kuntayhtymä selanne.fi. sieltä niitä muruja, heidän herrainsa pöydiltä, tippuu meille, jotka haluamme tietää..
tällätavoin vasemmiston taakseen selännesotkuun
nähnyt paskaa paskaa kaikki politiikka .
näin olevan.
oletko uusi istuva valtuutettu ja näin pettynyt politiikkaan. Niin muuten minäkin.
niin tässä kuntayhtymäasiassa kaup.hall. lensi lankaan. pitää aina olla esityksensä takana, jos sen katsoo oikeaksi. äänestääkin.
kaikki kolme kuntaa persaukisia, meillä vähän taskun pohjalla. Tätä vauhtia ei ymmärrä, miksi pitää, ennenkuin laki vaatii, mennä vängenväkisin makselemaan tuplakuluja. Pakostihan siinä tulee päällekkäiskuluja, kun kuntien sisällä pyörii kuntayhtymä. Joka toisin voi väittää, astukoon esiin ja perustelkoon, miksi näin ei kävisi.
kepulais-jullien aikonaan alulle laittama,siks niin saatanan kiire sitä yhtymää tekemään,kun tähän vaalikauteen on kepun loppu,,,,,,yrittävät saaha jonku paskaliitoksen vielä kasaan!!!Saakelin vötkylät,luulevat vielä nousevansa pintaa syvemmältä,,,,,,buuuaaaahhhaaaaaaa....
kun ei saatu liitosta, tehtiin yhtymälaki, jonka allekirjoittajana Hannes Manninen (kesk), vahvistaja Tarja Halonen (sdp)
näkee suuren valkeuden