Melumittaukset

katsastuksessa? Eikö enää muuta keksitä?

http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=3232173
8959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sitä pitäisi sietää? Onhan se tietty urheilullista, mutta tuunaatko tiski- tai astianpesukonetta, jotta saisit miehekkäämmät saundit aikaan.

Äänestä
  • kun annetaan katsurille valtuudet puuttua tuuninkipakoputkistoihin. Ainoastaan alkuperäistä vastaavat hyväksytään. Ei mitään variaatioita. Melumittaukset hankala toteuttaa ja virhetoleranssi suuri.

    Äänestä

Ei katsastusasemille voida järjestää sellaisia olosuhteita, että mittauksia voitaisiin pitää luotettavina. Jos mitataan ulkona, niin taustamelua ei voi luotettavasti miinustaa, eikä ohiajomelun mittaamiseen tarvittavia nopeuksia voida luotettavasti todeta. Jos taas mitataan auton ollessa paikoillaan, pitäisi olla mittausta varten rakennettu halli, joka on äänieristetty, eikä siellä kaiu jne.
Jos melumittauksia ruvetaan tekemään, tulee ne tehdä meludirektiivin mukaisesti, eikä se onnistu katsastusasemilla.
Katsastusasemilla voidaan puuttua vain selkeisiin ylityksiin. Rajatapauksista tai lievistä ylityksistä ei voi hylätä, koska mittausolosuhteet eivät ole asian mukaiset.

Äänestä
  • selvästi yli ko. vuosimallin desibeleistä, niin hylky korvakuullolla; katsuri on kuunnellut aika runsaasti eri vuosimallisten autojen meluja.

    Melumittaus tehdään tarvittaessa, esim Test Center Tiililän toimesta ja maksaa asiakkaalle aika paljon.

    C15.2 Melu
    Säännöstenmukaisuus
    Kuuntelemalla, tarvittaessa mittarilla tai asiapapereista. Silmämääräisesti.
    Liian voimakas äänitaso. Todistus puuttuu tai puutteellinen. Säännösten mukaisen melutason saavuttamiseksi asennettu varuste poistettu tai muutettu.
    Korj.keh / Hylätty

    Huom. kohta varuste poistettu tai muutettu!!!!!

    Äänestä

Luonnollisesti tämä mittaus nostaa katsastuksen hintaa vähintään 20 eurolla. Ihan niinkuin erikseen laskutettavat päästö- tai OBD-mittauksetkin. Tai jos pitää rakentaa äänieristetty kalibroitu mittaushuone niin 50 ,,, 100 euroa on sopiva lisämaksu! Ja kun tälle linjalle lähdetään niin samassa tilassa voidaan tsekata auton EMC-häiriöt eli elektromagneettinen säteily vähintään miljoonan tai parin euron mittalaitteilla, autot kun alkaa olla täynnään sähkölaitteita ja pöriseviä prosessoreita! Kokeilkaapa vain, millaisia sirinöitä ja surinoita autoradion AM-alueelta kuuluukaan - aivan sietämätöntä ;-)

Äänestä
  • eli uusien taksiautojen taksamittarit pitää vaihtaa uuden mallisiin, kun vanhat mittarit ei täytä auton emc tasoja.

    ja tietysti katsastuksessa pitää vaatia kaikista jälkiasennus sähkölaitteista todistus jossa emc tasot selviää esim radiosta.

    Äänestä

  • on jo tarkkailussa kirjoitti:

    eli uusien taksiautojen taksamittarit pitää vaihtaa uuden mallisiin, kun vanhat mittarit ei täytä auton emc tasoja.

    ja tietysti katsastuksessa pitää vaatia kaikista jälkiasennus sähkölaitteista todistus jossa emc tasot selviää esim radiosta.

    pipo on jo nyt tässä maassa niin kireällä joka asiassa että on vain ajan kysymys koska kallo murskautuu ja aivot turskahtavat lattialle...

    Äänestä

Kyllä muunnetusta pakoputkesta johtuvaan meluun tulee puuttua, tekee sen sitten katsastusmies tai poliisi tien päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulevaisuudessa, kirjoitti:

katsastuksessa? Eikö enää muuta keksitä?

http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=3232173

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu