Kyselen ,koskahan vastaisit ?Rakentamista pitäisi taas jatkaa,toinen puolisko hyytyy tauteihinsa,rahaakin tarvittais.? Kannattaako jatkaa ? Haaveetkin jäisivät rannalle,vai nostanko suomalaisen sisun ja lakeuksien kutsun asiaksi numero 1.Elämää paljon takana.
Unelmat lentävät
niskavuoren vanhat
289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joskus asiat eivät vain mene niin, kuin ne on suunniteltu. Olet aika epätoivoisessa tilanteessa. Vaikka nostaisit suomalaisen sisun, ei se tule auttamaan tässä tapauksessa. Se pitkittäisi asioita, mutta loppujenlopuksi tulos olisi sama kuin tilanne, jossa nyt olette. Yksin et pysty tilannetta pelastamaan, vaikka tahtoisit uskoa niin, Toinen osapuoli on tavallaan jo luovuttanut ja jättänyt kaiken vastuun sinun kannettavaksi. Siksi hänen sairautensakin on alkanut vaivaamaan yhä enemmän.
Parasta mitä voisit tehdä nyt itsellesi ja perheellesi olisi lyödä ne hanskat tiskiin. Vaikka se tuntuu tosi pahalta ja rikkoo kaikki unelmat, niin se on ainoa keino millä tulet loppujen lopuksi itse säilymään ehjänä ja selviämään tästä epätoivoisesta tilanteesta.
Silloin täytyy myös tyytyä vaatimattomampaan elämään, mutta siitäkin elämästä löytyy lopulta se onni ja ne unelmat mitä nyt etsit. Voimia ratkaisun tekemiseen! Ja muista, ettet tosiaankaan voi yksinäsi kantaa vastuuta kaikesta!
Kiitos vastauksesta .Aika hyvin olet omatkin mietteeni tuonut julki.Jotain kuitenkin joudun nyt tekemään ,mutta kaiken myyminen ehkä kesällä voisi ollakin ajankohtainen,ehkä joku toinen tekisi tämän loppuun asti.Noutaja kolkuttaa aivan liian lähellä,ei ehkä minulle ,mutta toiselle.Muutos olisi positiivista ainakin minulle.Kiitos