olen kolme päivää yrittänyt kypsytellä akvaariota, kaivanut sinne vanhasta akvaariostani pohjahiekkaa ympiksi ja syytänyt sekaan hirvensarvisuolaa. mutta nitriittitippatesti näyttää edelleen keltaista, eli nitriittiä ei joko ole ollenkaan tai sitten se värikartan miedoin arvo eli alle 0,3 mg litrassa vai mitäs siinä tetran tippatestissä sanotaankaan.
Koskas tuota nitriittiä pitäs alkaa olla enemmälti, mikäli oikein ymmärsin noista kahdesta kypsytysohjeesta aquahoito ja junior jones niin sitä tarttis alkaa tulla melkein saman tien sitä nitriittiiä.
joutuuko tässä taas sijoittamaan safestarttiin rahansa, kun ei muuten näytä lähtevän homma eteenpäin.
tuota hiekkaa olen siirtänyt akvaarioon jo varmaan 5 desiä vanhasta akvaariosta, ja hirvensarvisuolaa on mennyt noin teelusikallinen reilu ja kukkura yhteensä kolmen päivän aikana.
Koska sitä nitriittiä tulee???
akvaario reilut 40 litraa ja lämpöä siellä 25 astetta.ja sisäsuodatin pörisee.
olen myös lillutellut noita aquaballin moduuleita tuolla vanhan akvaarion sisäsuodattimessa, josko niihin pari baketeeria tarttuis, ei oo tainnu tarttua, tai sitten tuossa mun vanhassakaan akvaariossa ei ole yhtään bakteeria mutta kummasti siellä typen kierto taitaa toimia.
Koskas tuota nitriittiä pitäs alkaa olla enemmälti, mikäli oikein ymmärsin noista kahdesta kypsytysohjeesta aquahoito ja junior jones niin sitä tarttis alkaa tulla melkein saman tien sitä nitriittiiä.
joutuuko tässä taas sijoittamaan safestarttiin rahansa, kun ei muuten näytä lähtevän homma eteenpäin.
tuota hiekkaa olen siirtänyt akvaarioon jo varmaan 5 desiä vanhasta akvaariosta, ja hirvensarvisuolaa on mennyt noin teelusikallinen reilu ja kukkura yhteensä kolmen päivän aikana.
Koska sitä nitriittiä tulee???
akvaario reilut 40 litraa ja lämpöä siellä 25 astetta.ja sisäsuodatin pörisee.
olen myös lillutellut noita aquaballin moduuleita tuolla vanhan akvaarion sisäsuodattimessa, josko niihin pari baketeeria tarttuis, ei oo tainnu tarttua, tai sitten tuossa mun vanhassakaan akvaariossa ei ole yhtään bakteeria mutta kummasti siellä typen kierto taitaa toimia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jonesin sivulla lukee - Lisätään typpibakteereille ruokaa
Typpibakteerit käyttävät ravinnokseen ammoniumia, jota saamme akvaarioon hirvensarvensuolasta, jota lisätään niin, että ammoniumia tulee veteen 5 mg /litra:
1,35 ml (tai grammaa) sataa vesilitraa kohti, eli 1 maustemitallinen tai 1/3 teelusikallista.
Lisäksi laitetaan hieman kalanruokaa.
Odotellaan
Seuraavaksi vain odotellaan kärsivällisesti, ja päivittäin mitataan ja kirjoitetaan muistiin nitriitin ja nitraatin määrät. Päivittäin lisätään myös hivenen kalanruokaa.
Minkä merkkisellä mittaat nitriittiä?
Annostelethan ohjeen mukaan...
http://aquahoito.info/suomi/kypsytys/kalaton.php
Kertaas vielä toiminta tapasi ;)
sitä suolaa joka päivä!
eikö sitä sitten lisätäkään, vain kalanruokaa vai?
vai mikäs se hss-lisäys sarake on, ja heti alkuun NO2 arvot on taivaassa...
onko tästä kyse vain ja ainoastaan safestartin kanssa?
siinäkös ero näissä aqua ja jones ohjeissa, että safestart on tujumpaa starttiainetta kuin kukkamulta?
olen siis heittänyt tuonne ympin, ja suolannut akvaariota niin maan paljon, kolme päivää. nyt siis lisäilen vain kalaruokaa tankeroon ja onko näkemystä koska tämä nitriitti alkaisi nousua? vai tuleeko yhtäkkiä piikki ja sitten homma ohi?
ihan pihalla taas tästä hommasta..
ja tippatesti nimeltään tetratest. sininen pahvipaketti jossa putkiloita ja puteleja.
tai siis vedessä.
onko toi nitriittipiikki miten vahva, kun ei se vielä mene yli mittaasteikkojen? montako päivää tuo nitriitin ohimeno kestää? jatkankos vielä kalanruoalla ruokkimista, ja kannattaako tuo hirvensarvisuolan lisääminen sitten kun nitriitin on saanut jo nollille niinkuin kaiken varmuuden vuoksi?
0,8 mg/l on nyt ollut tuo nitriittilukema tetratest tippatesterillä.
Toki HSS lisäystä tarvitaan, onko joku väittänyt toisin??
Ilmankin kyllä pärjää mutta se tulee olemaan akvan kypsymisen kannalta hitaampaa.
Nitriitti kohoaa jopa yli kahdenkymenen mg/l tasolle mutta laskee äkisti vajaan viikon aikana lähelle nolla tasoa.
nyt kun sanoit että HSS lisäystä tarvitaan, lisäsin sitä akvaarioon.
Olisit sanonut aiemmin, tässä on nyt neljä päivää menty pelkällä kalaruualla. mutta onpa nitraattia ainakin pöntössä, vissiin pääasia.
siis.
Hesus Espana kun nuo menee koko ajan sekaisin, nitriitti ja nitraatti.
ja se että onko joku sanonut ettei hss lisäystä tarvita, niin mielestäni tuossa jr jonesin ohjeessa lisätään vain kalaruokaa pönttöön niinkuin jatkuvalla syötöllä.
Kun sulla fish king on tuota osaamista, niin tee sellainen askel askeleelta ohjeistus 50, 100, 200, 300 ja 500 litraiselle akvaariolle, jossa selostat kaiken tarvittavan niinkuin meille normipöllöille. käskymuotoja, eli lisää nyt puoli teelusikallista HSS:aa, sitten odota 24 tuntia, ja lisää hyppysellinen kalanruokaa.. tähän tyyliin.
siis viikon jo kestänyt tuo nitriittihomma. arvot ihan tapissa. koska sen pitäisi muuttua siksi nitraatiksi??? viikon nyt tainnut olla ihan tulipunaista tippavesi, ei asteikko riitä. olenkohan annostellut liikaa tuota hirvisuolaa ja kalanruokaa, pitäisikö tehdä asialle jotain? vedenvaihtoja? lisää hirvisuolaa ja kalanruokaa? miten tuonne mitään kaloja tohtii ikinä laittaa jos siellä on kamala nitriittielämä ollut, olettaen että menee joskus ohitse???
voisi auttaa jos vettä vaihtaisi.
VETTÄ EI TULE VAIHTAA ENNEN KUIN NITRIITTI OLLAAN TODETTU LASKEVAN KOKONAAN, AKVAARIO KYPSYY PIKKU HILJAA, SILLÄ SELVÄ. Sitten tuo Jonesin ja Aquahoidon ohjeet on kyllä ihan hyvät kun niitä ajatuksen kanssa lukee ja lukee ja lukee ja lukee... mulla oli täällä joskus ohjeet jotka todettiin "huonohkoiksi" ja otettiin toi jonesin ohjeistus jatkuvaan käyttöön, sillä kypsyy taatusti!! yhtälailla kuin AQUAhoidonkin ohjeilla, kyllä kalan ruoallakin saa nitriittiä kohotettua mutta se kestää kauemmin kuin mitä HSSn kanssa, ja vaikka ei saisi olla kiirus, niin HSS on loistava ammoniakki lähde, oman virtsan ohella kypsyttää akvaariota, ja vielä halpakin, kalan ruokaakin halvempi!!!
Anna mennä vaan ku ylämäki on eessä... heh, nitriitti laskee kyllä yllättäin kunhan se saavuttaa tietyn pisteen, joko annostelet puolikkaalla annos määrällä?? siihen nähden millä aloittelit? Akvan kypsyminen kestää kahdesta viikosta viiteen... riippuu asiakkaan haaroista... kyä se siita kupsuu... sano.