Volvo s40 -96 vitosvaihde kateissa

Henkka

Joo eli volvosta vitosvaihde kateis.ja pompottaa sitä pois päältä.Olisko jollain tietoa et missä vika.Voisiko johtua noista vaihdekepin puslista?

2

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S40 1.8 i

      Viet liikkeeseen säädättämään sen ja uudet puslat niin voipi alkaa toimimaan. itsellä 1 vaihteessa sama vika, mutta menee huoltoon nyt kohta puoliin.

    • guru 1

      Sulla on vaihdelaatikossa vitosen akselin päässä mutteri irti.
      Älä aja enää ennen kuin korjaat vian.

      Korjaus taapahtuu kuskin puolen rengas pois,öljyt pois laatikosta,löysytät moottorin korvakkoa ja annat koneen laskeutua alaspäin,laatikon päässä kolmlla pultilla kiinni "huoltoluukku" irti huom siinä on kumitiiviste,otat sen löystyneen mutterin kokonaan irti,laitat hyvää lukkoliimaa ja kasaat auton takasi.

      Jos olet korjaillut autoa ei ole paha homma,menee noin pari tuntia.
      Vika on vain ja ainoastaan tämä,puslien vaihto,eikä mikään muu auta tähän olen ajnut tuon korjauksen jälkeen jo 150 tuhatta ilmaan ongelmia,tuo on tuon askin tyyppivika.
      Joka muuta korjausta yrittää selittää,ei tiedä asiasta mitään;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1164
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe