Vaikuttaako teillä lääkkeet seksiin?

SSRI-lääkkeistä http://fi.wikipedia.org/wiki/SSRI on paljon puhuttu, että ne vaikuttavat seksiin. Sekä miehillä että naisilla on se vaikutus, että orgasmin saanti hidastuu ja vaikeutuu. Monet pitävät tätä vaivana, ainakin naiset.


Mutta itse olen huomannut, että vaikka siemensyöksy on vaikeampi saada, niin vaikutus seksiin on ehkä sittenkin myönteinen. Sillä nyt täytyy olla enemmän kiihottunut ennen kuin laukeaa. Tavallaan seksi jatkuu kauemmin, ja täytyy kertyä enemmän kiihkoa ja kasvanut kiihko tuntuu tosi hyvälle. Tätä voisi verrata, että ennen sitä laukesi, kun oli 70 % kiihottunut, mutta nyt täytyy olla 110 % kiihottunut ennen laukeamista.

Tämä sama ilmiö voi liittyä siihen, että seksiriippuvaisille voi olla haittaa SSRI-lääkkeistä, sillä hidastamalla laukeamista ne voivat voimista seksiriippuvuutta. Ymmärrän hyvin miksi näin voi käydä.
172311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Aloitettuani lääkityksen huomasin, että aikaa laukeamiseen kului enemmän. Pitää olla enemmän kiihottuneempi kuin aikaisemmin. Ainakin rakastelu kestää pisempään mutta on se toisinaan hieman rasittavaakin jos alkaa väsyä kesken touhun :)

Äänestä
  • minulla hidastavasti.Päivä annos 20mg.
    Ja kuten todeta saattaa niin suurimmalle osalle
    ei tule oireita.

    Äänestä

  • Kyllä se, rakastelu siis, välillä aika puuduttavaa oli, kun Sepramia söi. On aivan erilaista nyt kun on oppinut kuinka voi pitkittää ihan luonnollisesti (onnistuu parhaiten silloin, kun mieliala on hyvä). Ja orgasmi tuntuu aivan erilaiselta. Tuntoaisti on paljon herkempi strategisilla alueilla.

    Äänestä

Siis en itse käytä, vaan puoliso. Hän on kadottanut totaalisesti seksuaaliset halut. Niitä ei ole. Fyysisesti homma toimii kyllä kuten aikaisemmat kirjoittavat ovat asiaa kuvanneet. Toisaalta se ei paljon auta, jos tunteet ovat kadonneet. Voidaan kyllä sopia, että rakastellaan ja saan hänet kyllä kiihottumaan, mutta seksi on sellaista kun kuvittelisin robotin kanssa. Kaikenlaista stimulanttia on kokeiltu, vaan ei tapahdu, niin ei.

Tunteettomuus on kyllä ongelma myös muulla inhimillisen elämän alueella. Olen miettinyt, että itkisikö hän jos joku lähiomainen kuolisi...en oikein usko.

Äänestä

Vaikuttaa mulla ainakin silleen ikävästi, etten pysty itse vaikuttamaan siihen "milloin lasti tulee". Sitten kun tulee niin en saa edes orgasmia ja kanki lerpsahtaa saman tien. Ankeeta.

Äänestä

"SSRI-lääkkeiden tyypillisimmät haitat ovat hoidon alussa unettomuus, rauhattomuus, päänsärky ja pahoinvointi. On hyvin tyyypillistä, että nämä haitat tulevat hoidon ensimmäisinä viikkoina ja hoidon hyödyt tulevat vasta noin kuukauden kuluttua. Ensin tulevat siis haitat ja sitten myöhemmin vasta hyödyt. Mutta kaikki SSRI-lääkkeet vievät seksihalut. Tämä haitta ei ole ohimenevä vaan vaivaa koko lääkehoidon ajan."

http://yle.fi/akuutti/arkisto2004/051004_b.htm

Äänestä
  • ...kuin mielenterveyden menettäminen ilman lääkitystä. Eipä pään "repsahtaminen" juurikaan houkuttele.

    Äänestä

  • Piipelinen* kirjoitti:

    ...kuin mielenterveyden menettäminen ilman lääkitystä. Eipä pään "repsahtaminen" juurikaan houkuttele.

    Siis viime kerrasta on 8 kk ja näitä puolen vuoden taukoja on useita. Silloin kun puoliso on ns. kunnossa, seksiä on kerran kuukaudessa. Kestää 4 min/kerta ja siinä ei paljon päätä silitetä tai pussailla. Minut on vaan valitettavasti varustettu niin korkealla moraalilla, että en ole pystynyt vieraisiin. Näen kyllä niin pornoja unia, että minulla meinaa "pää repsahtaa", vaan eihän se ole tässä oleellista kunhan jollain on hyvä olla.

    Äänestä

  • Millaista se olikaan? kirjoitti:

    Siis viime kerrasta on 8 kk ja näitä puolen vuoden taukoja on useita. Silloin kun puoliso on ns. kunnossa, seksiä on kerran kuukaudessa. Kestää 4 min/kerta ja siinä ei paljon päätä silitetä tai pussailla. Minut on vaan valitettavasti varustettu niin korkealla moraalilla, että en ole pystynyt vieraisiin. Näen kyllä niin pornoja unia, että minulla meinaa "pää repsahtaa", vaan eihän se ole tässä oleellista kunhan jollain on hyvä olla.

    olen mies ja käytän sepramia jo kuukauden.
    Muita oireita oli kuten mielialan laskua
    ja pahoinvointia mutta ei minkäänlaista
    seksuaalisen kyvyn alenemista, "viisari värähtää"
    ja laukeaminen on niinkuin ennenkin,,,
    on siis todellakin yksilöllistä.
    Halut on niinkuin ennenkin eli kovat ;-)

    Äänestä

  • "Kaikki SSRI-lääkkeet vievät seksihalut."

    Luin itsekin tuon Ylen Akuutin artikkelin ja ihmettelin, miten tuollaiselta taholta voidaan noin mennä väittämään. Sen kyllä ymmärrän, jos joku yksittäinen nettikirjoittelija niin väittää.

    Ei kyllä koske kaikkia lääkkeitä eikä etenkään kaikkia ihmisiä! Itselläkin fluoksetiinilääkitys eikä kyllä ole vaikuttanut seksihaluihin saati sitten orgasmeihin. Hyvin pyyhkii, ehkä jopa paremmin kuin ennen, kun mieliala on kohentunut. ;)
    Enkä ole mitenkään tunteeton, olen hyvinkin rakastunut ja seksuaalisessa mielessä elämä on täysin normaalia.

    Kyllä sitä kauhistellaan, miten SSRI-lääkkeet vievät seksihalut, mutta todellinen seksintappaja on hormonaalinen ehkäisy!

    Äänestä

SSRI-lääkkeet aiheuttava seksielämän häiriöitä seuraavassa järjestyksessä, siis eniten aiheuttava ylimpänä:

sitalopraami (kauppanimi: Celexa, Cipramil, Emocal, Sepram)72.7 %
paroksetiini (kauppanimi: Paxil, Seroxat, Optipar, Aropax, Paroxat) 70.7 %
sertraliini (kauppanimi: Zoloft, Gladem) 62.9 %
fluvoksamiini (kauppanimi: Luvox, Fevarin) 62.3 %
fluoksetiini (kauppanimi: Prozac, Fontex, Seromex, Seronil, Sarafem, Fluoxetine Ranbaxy, Fluoksetiini Ennapharma) 57.7 %

paroksetiini aiheuttaa enemmän orgasmin viivästymistä, kuin fluoksetiini, fluoksetiini ja sertraliini.

Äänestä
  • cipralex on ainakin mulla vienyt pikkuhiljaa kaikki seksihalut. koskaan ei haluta ja kiihottuminenkin tapahtuu vain mekaanisesti. orgasmia en ole koko lääkitysjakson aikana (2 vuotta) saanut.
    koko seksielämä on täysin kuihtunut.

    Äänestä

Haluihin ei ole minulla vaikuttanut (150 mg) mutta orgasmiin on. Mutta siihenkin löytyy keinoja ;-))).

Äänestä

Seronil hidasti.

Äänestä
  • Kertokaa kuinka seksihalut ja orgasmin saaminen palautuvat, kun lopettaa lääkityksen? Cipralex viiisi vuotta käytössä ja lopetin vähitellen ja viikko sitten murustelin viimeksi:)

    Äänestä

  • Cipraillen kirjoitti:

    Kertokaa kuinka seksihalut ja orgasmin saaminen palautuvat, kun lopettaa lääkityksen? Cipralex viiisi vuotta käytössä ja lopetin vähitellen ja viikko sitten murustelin viimeksi:)

    Itse söin n 3kk sepramia, masennuin melkein entistä enemmän,kun orgasmia ei meinannut saada millään. Lopetin lääkkeiden syömisen, koska orgasmin sai vain yli tunnin kovalla jyystämisellä. Normaalisti laukean herkästi ja saan seksin aikana useita orgasmeja ja olikin kova paikka, kun halut olivat isot, mutta siihen se sitten jäikin.
    Normaalit tuntemukset alapäässä palasivat n. 2 viikon kuluttua lopettamisesta. Ja se oli aivan ihanaa :) Omalla kohdallani säännöllinen seksi on parasta pääkopalle.

    Äänestä

Itse aloitin Venlafex-lääkkeen (SNRI, mutta kerron silti), tuossa kuukausi sitten, ja en saa enää orgasmia. Seksihaluni kyllä lisääntyivät vähän lääkkeen aloittamisen jälkeen, kun ennen sitä ne olivat olleet kadoksissa aika kauan. Mutta mitä tekee seksihaluilla kun niitä ei saa tyydytettyä?

Muitakin sivuoireita on, joiden takia nyt lopetan kys. lääkkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepram kirjoitti:

SSRI-lääkkeistä http://fi.wikipedia.org/wiki/SSRI on paljon puhuttu, että ne vaikuttavat seksiin. Sekä miehillä että naisilla on se vaikutus, että orgasmin saanti hidastuu ja vaikeutuu. Monet pitävät tätä vaivana, ainakin naiset.


Mutta itse olen huomannut, että vaikka siemensyöksy on vaikeampi saada, niin vaikutus seksiin on ehkä sittenkin myönteinen. Sillä nyt täytyy olla enemmän kiihottunut ennen kuin laukeaa. Tavallaan seksi jatkuu kauemmin, ja täytyy kertyä enemmän kiihkoa ja kasvanut kiihko tuntuu tosi hyvälle. Tätä voisi verrata, että ennen sitä laukesi, kun oli 70 % kiihottunut, mutta nyt täytyy olla 110 % kiihottunut ennen laukeamista.

Tämä sama ilmiö voi liittyä siihen, että seksiriippuvaisille voi olla haittaa SSRI-lääkkeistä, sillä hidastamalla laukeamista ne voivat voimista seksiriippuvuutta. Ymmärrän hyvin miksi näin voi käydä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu