Nyt pitää osata lukea, koska toimittaja ei osannut korostaa eroa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uu tinen.jsp?oid=2009/04/20961
Tämä skandaali on ihan ilmalämpöpumppujen ikiomaskandaali. EI MAALÄMPÖpumppujen.
Maalämpöpumpun asennus edellyttää niin selkeästi LVI-ammattitaitoa, ettei kukaan myyjä eikä ostaja kuvittele, että laitetta olisi taviksen tarkoitusasentaakaan.
Ilmalämpöpumppujen kanssa asia on aivan toinen. Niitä nyt myydään postimyynnissä ja ties missä. Ja monet ostajat mieltävätkin ilmalämpöpumpun ihan vain sähkölaitteeksi, joka pultataan ulos ja sisään kiinni, ja välille porataan seinään reikä tai kaksi. Ja töpseli kiinni ja menoksi.
Näistä asennuksista on ko. skandaali peräisin.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uu tinen.jsp?oid=2009/04/20961
Tämä skandaali on ihan ilmalämpöpumppujen ikiomaskandaali. EI MAALÄMPÖpumppujen.
Maalämpöpumpun asennus edellyttää niin selkeästi LVI-ammattitaitoa, ettei kukaan myyjä eikä ostaja kuvittele, että laitetta olisi taviksen tarkoitusasentaakaan.
Ilmalämpöpumppujen kanssa asia on aivan toinen. Niitä nyt myydään postimyynnissä ja ties missä. Ja monet ostajat mieltävätkin ilmalämpöpumpun ihan vain sähkölaitteeksi, joka pultataan ulos ja sisään kiinni, ja välille porataan seinään reikä tai kaksi. Ja töpseli kiinni ja menoksi.
Näistä asennuksista on ko. skandaali peräisin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Maalämpömiehille taitaa tulla nyt kiire torjua järjestelmään kohdistuvat epäluulot, jotka aivan varmasti ja aiheesta heräävät viimeistään nyt. Mikään ei takaa, että se paljon paremmin toimisi, eikä sekään järjestelmä niin edullinen ole kuin jotkut väittävät. Suorasähköön verrattuna hankintakustannukset ovat kovat ja sähkön säästö lopulta paljon pienempi kuin uskotellaan. Joka tapauksessa sen laitteiston lisäkustannuksella lämmittää suorasähkötaloa ainakin kymmenen vuotta, elleivät hajoa sitä ennen. Asiasta löytyy riittävästi tutkimustietoa pelkästään Googlella hakemalla - ei tarvitse lukea mainoksia ja uskoa myyjiin.
Jos investoinnin kuolettamiseen kuluu 10 vuotta niin, eikö kannatakin ostaa vaikka Fortumin osakkeita sillä 12000-15000 eurolla (jos edes riittää), jotka siihen laitteistoon kuluu.
suorasähköön liittyy, olisi alkaa pörssin energiayhtiön johtajaksi.
Tavallisen kodin ja vedenlämmittäjän ei kannata niihin talkoisiin laittaa vähiä ropojaan. Laittakaa ny palkon mieluummin omaan mukavuuteen, käyttöveden riittävyyteen, pieniin kuukausilaskuihin, lämpimään lattiaan koko talosa ja ihanan pitkiin suihkuihin.
Mutta jos ei sellainen kiinnosta, niin omilla rahoilla saa tosiaan tukea vaikka energioayhtiön johdon tilipussia.
"Maalämpöpumpun asennus edellyttää niin selkeästi LVI-ammattitaitoa, ettei kukaan myyjä eikä ostaja kuvittele, että laitetta olisi taviksen tarkoitusasentaakaan."
Eli kun kohde on vaativampi, niin mielestäsi virhemahdollisuus pienenee?
Mahdoitko miettiä asiaa ihan loppuun asti?
Ilmalämpöpumpun ulkoyksikön lämmön lähteenä toimivaa ulkoilmaa ei voi mitoittaa väärin, sensijaan maalämmön keruuputkiston voi mitoittaa väärin.
Maalämpöjärjestelmä on lämpöpumpun ja putkien kanssa niin monimutkainen järjestelmä, että tavikselle ei edes häivähdä mieleen systeemin itseasennus.
Ilmalämpöpumpuissa taas lähtökohta on aivan toinen. Ihan lähtien markkinoinnista, ja ostajien mielikuvista. Ilmalämpöpumppuun liittyy jostain syystä sellainen mielikuva, että se on ohan tavallinen sähkölaite; haetaan kaupasta, otetaan laatikosta, vähän pulttausta, ruuvit kiinnit, ja töpseli seinään. Ja ihan näinhän asia ei ole.
Tietenkin molemmissa systeemeissä voi virheitä sattua ammattilaisellekin, mutta en niitä arvioinut.
mainittiin ainakin eilisessä jutussa ja Folksamin tilastot kertoo myös karusta todellisuudesta, joka on varsin kaukana myyntipuheiden "15-V huoletonta menoa" juttuihin.
Itse oli aikoinana vakavissani laittamassa maalämpöä, mutta kun jokaisen myyjän oli aivan pakko saada minulle suuremmat säästöt kuin oli koko energialasku, niin luovutin.
Minulla on edelleen tallessa näitä laskelmia.
Pienimmän virheen tehneen tarjouksessa lämpöenergiaa kului vuodessa 27MWh, josta säästöä tuli 18MWh. Ei auttanut vaikka näytin että ei ole koskaan mennyt edes käyttösähköt mukaanlukien 18MWh. Itseasiassa asennutin erillisen mittarin lämmitykselle ja tuon 2004 kevään jälkeen lämmitykseen (vesi ja rakennus) on mennyt keskimäärin 11MWh/a.
Mielestäni lämpöpumppuala on hyvässä vauhdissa tyrimään bisneksensä samaan tapaan kuin 80-luvulla. Valitettavasti.
Esimerkkinä mainittakoon Sonyo CO2 IVLP vastaa nostettu ryhmäkanne. Tuossahan on kyse juuri tuosta myyntipuheiden ja todellisuuden epäsuhdasta.
Tuossa laskelmassasi on kaikki kohdallaan. Kaikki eivät kuitenkaan osaa laskea, eivätkä varsinkaan myöntää virheinvestointejaan. Suorasähkötaloa saa lämmittää ainakin kymmenen vuotta maalämmön hankinnan lisäkustannuksilla suorasähköön verraten. Jotkut kuvittelevat, että se todella säästää 70% sähköstä kun myyntimiehet ovat keksineet tuo 1:3 suhteen. Jos suorasähkötalo kuluttaa 18000 kWh niin maalämpötalolle ei suinkaan riitä 6000 kWh, kuten jotkut onnettomat kuvittelevat. Erinomaista jos se painuu edes 10000 kW-tuntiin. Säästö vuodessa siis korkeintaan 800 euroa. Ja jos systeemi maksaa 12500 euroa enemmän kuin suorasähkö niin se tarkoittaa, että kestää 15 vuotta sen hinnan "haukkumiseen". Ja kestää maksaa vain 8000 enemmän niin silläkin se kestäisi 10 vuotta. Sitten vaan toivotaan, että se kestää edes niin kauan.
Varsinainen ilmalämpöpumppuihin liittyvä skandaali taitaa olla vasta edessä päin. Mainosmiehet paahtavat nyt suu vaahdossa sitä, millaisia säästöjä on mahdollisuus saada aikaan. Hyötysuhteet teoriassa on vaikuttavia, mutta mitä ne ovatkaan käytännössä? Kukaan ei oikein ole istunut pöydän ääreen miettimään niitä todellisia säästöjä verrattuna investointikuluihin.
Ilmälämpöpumppu maksaa asennuksineen tuollaiset 2000- 3000 euroa. Jos oletetaan kompressorin käyttöikäksi kymmenen vuotta, pitäisi säästöä tulla noin 300 euroa vuodessa, jotta investointikulut saadaan katettua. Vasta tämän yli menevä säästö on sitä varsinaista säästöä, jota jää melkoisen vähän.
Ilmalämpöpumppu taitaa olla nykyajan leipäkone. Jokaisen itseään kunnioittavan ja aikaansa seuraavan perheenpään pitää sellainen hankkia ja mahtavia säästöjä on luvassa. Harva jaksoi leipoa edes koneen hankintahinnan edestä, saati sitten tehdä niitä säästöjä. Kaapin nurkkaan jäi pölyttymään kallis kone. Mahtaneekohan käydä kalliille ilmalämpöpumpuille samoin, että pölyä alkavat kerätä alkuinnostuksen jälkeen ja ne todelliset säästötkin jäävät pikkuruisiksi.
Osa lämpöpumpuista särkyy jo kolmessa vuodessa
Keskiviikko 15.4.2009 klo 16.58
Lämpöpumppubuumi voi muutamassa vuodessa näyttää synkän kääntöpuolensa, kertoo Kauppalehti.
Lämpöpumpun asennus kannattaa jättää ammattilaiselle.
Kauppalehden juttu aiheesta
Lämpöpumppuja maahantuovan Ahlsell Oy:n toimialajohtaja Panu Lammi ja Tukesin tekninen asiantuntija Merja Rajamäki arvioivat, että nyt meneillään olevassa huumassa ostetut pumput alkavat rikkoutua jo kolmen, neljän vuoden kuluttua.
Lammin mukaan tämä johtuu virheellisestä asennuksesta.
- Läheskään kaikki asennusliikkeet eivät tyhjiöi laitteita asennettaessa. Silloin niihin jää kosteutta, joka muodostaa happoa, hän sanoo.
Takuu ei korvaa hapon syövyttämiä koneita. Lammin mukaan todella ammattitaitoiset asentajat ovat Suomessa harvassa.
Sekä Rajamäki että Lammi varoittavat myös ostamasta liian halpoja laitteita.
- Kaikki ei ole välttämättä kunnossa, jos haluaa saada halvan pumpun, Rajamäki sanoo.
Kauppalehti kertoo, että Suomessa on myynnissä myös laitteita jotka eivät sovellu täkäläisiin oloihin. Esimerkiksi sulatustekniikka voi olla puutteellinen.
Järkevintä on ostaa kunnollinen ilmalämpöpumppu.
Kunnollista ilmalämpöpumppua suomen oloihin ei saa 1000 eurolla.
Ilmalämpöpumpun edut:
1. kätevä säätää lämmitystä kaukosäätimen avulla
2. saat lattiat lämpimiksi
3. saat tarvittaessa viilennettyä kesällä
4. puhdistaa huoneilmaa
5. säät lämmityskuluissa säästöä
6. sopivat myös kesämökeille
7. niillä saa pidettyä edullisesti lämmön
10 asteessa, jos et ole paikalla
8. suodattimet helppo puhdistaa
9. tarvittaessa saat pikalämmitettyä asunnon
10. tarvittaessa saat pikaviilennettyä asunnon
11. tarvittaessa saat kuivattua asunnon
12. jos kodissa takka - saat lämmön siirtymään
tasaisesti olohuoneesta toisiin huoneisiin
13. autotallin lämmitys edullisesti
14. kunnollisen ilmalämpöpumpun saat 2500 eurolla
asennuksineen
15. kohta sähkön hinta taas nousee - tulossa
raju noususuhdanne
16. kohta öljyn hinta nousee - tulossa
raju noususuhdanne
17. helppohoitoinen
18. hyötysuhteet paranevat koko ajan
19. parempi hengittää ilmalämpöpumpun
seurauksena - nykyään on paljon astmaa ja
muita keuhkosairauksia
20. jos asunnossa kattolämmitys - saat lämmön
sieltä katosta lattialle - lattiat ihanan
lämpimiä - ei tarvitse pitää sukkia jalassa
21. meidän perhe on niin onnellinen, kun
hankimme ilmalämpöpumpun
----------------------------
Vain IVT merkkisellä ilmalämpöpumpulla on täydellinen 5 vuoden takuu.
Jos halvan ostat saat koko ajan pelätä koska se hajoaa.
Osta vikalistojen kärkinimi 2500 eurolla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000043167304
Halvan kun ostaa saa peläta että koska se hajoaa ja IVT pumppu taas on koko ajan rikki niin ei tarvitse pelätä enää mitään, ivt pumppu oli vikalistan kärjessä eli kylmänä.
Noissa tilastoissa ei sanota lainkaan kuinka paljon eri merkkisiä ilmalämpöpumppuja on asennettu eli IVT-merkkisiä ilmalämpöpumppuja on asennettu ainakin ylivoimaisesti eniten verrattuna muun merkkisiin ruotsissa :) Tilastoita voidaan lukea miten halutaan. Tilastoita voidaan laatia niin että niiden tulokset näyttävät tietynlaisilta.
Odotas vielä vähän aikaa, niin nibe, ivt, yms "vaihtoventtiili koneikot katoaa pientalolämmityksestä suomessa.
Kuinka moni on lukenut uuden d1 pykälistön läpi ja kiinnittänyt huomiota siihen että uudistalossa vaaditaan 55 asteista vettä lämminvesilaiteistoissa.
Arvaa vaan onnistuuko nibe yms vaihtovena koneet siinä ilman koneikon ylimääräistä säätämistä.
Eli d1 tuli jo 2007 voimaan ja tässä on jo n.2,5 vuotta laitettu vehkeitä kiinni joissa käyttöveden lämpötila ulostullessa ei ole edes 52 astetta!!!
Tässä taas nähdään halpa ja hyvä samassa paketissa.
Tätä ei sitten voi yleistää jokaiseen maalämpöpumppuun!!
osaamattomista asentajista,
ei lämpöpumpuista.
nimim. "valitsen aina sen kaikkein halvimman"