eli kävin eilen vilkaisemassa köynnösruusuani ja huomasin, että sen rungossa on jokin vahamainen valkoinen pinta...? mistä on kyse? Lähtee kyllä ihan kuin kuori pois, mutta kannattaako poistaa vai mitä teen? onko kyseessä jokin tauti vai kehittääkö ruusu tällaisen pinnan talveksi? Olen ihan vihreä näiden ruusujen kanssa, tämä on ensimmäinen ruusuni ja istutettu vasta viime kesänä.
Vastaukset 1
- paniikkia
Siinä varressa on jo ostettaessa ollut se vaha päällä, et vain ole huoamnnut.
Nyt se lohkeilee pois.Laittavat sitä vahaa varteen siksi, että säilyvät paremmin talven varastossa.Näin minulle kerrottiin kun ostin ruusuja.
Jos köynnösruususi on auringossa,laita sille jokin varjostuspeite päälle,ruuusu kuivuu usein juuri keväällä. Minkä niminen köynnösruusu se on ja millä vyöhykkeellä asut ?
Jos on valkoinen pohjantähti,sitä ei tarvi suojata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202542Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101240- 1081042
- 721028
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101862
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791