Mikähän leviä syövä kala sopisi samoihin olosuhteisiin miekkapyrstön kanssa? Akvaariossa (80l) siis 6 miekkapyrstöä. Vaativatko nuolimonnit paljonkin erilaisemmat olosuhteet kuin miekkikset? (eri lähteissä erilaiset kuvaukset).
Kaloista
kysyisin
7263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lisäksi nuolimonnit ja miekkapyrstöt eivät sovellu samaan akvaarioon (pH, lämpötila eivät oikein kohtaa).
selvitäs niiden kalojen MITÄ OLET NÄHTÄVÄSTI JO HANKKINUT vaatimukset ensin. osta isompi akvaario.
Tämän ja muiden keskustelupalstojen tarkoitus on luoda yhteenkuuluvuutta ja kannustavaa keskustelua aiheesta, mutta tällaisia kuten "tätä heti kärkeen" henkilöitä ei näillä foorumeilla tarvita. SIVISTYSTÄ TOIVOTAAN HÄNELLE ja Hyvää pääsiäistä.
vai kuinka? ehkä ei paras tapa esittää asiaa, mutta mites substanssi?
Sivistystä on myös, OTTAA SELVÄÄ etukäteen lajeista, joita hankkii akvaarioonsa.
Itsekin siihen joskus turvaudun, Markku Varjon viimeisin julkaisu, Akvaariokalat.
Ja ei, miekkapyrstöt eivät sovellu samoihin vesipitoisuuksiin/arvoihin ottojen kanssa.
Ja tosiaan, miekkapyrstö vaatii suremman akvaarionkin, parvena. Nyt tulee vähän tynkä vastaus mutta mievaan jeesas sua ihan asiallisesti... nyt nukuttamaan ipanoita... gutnait
...'miekkiksiä' eli noin neljä vuotta minulla ja pituutta kaloilla on noin 4-5 cm. Olen saanut kalat, en hankkinut ja niiden alkuperästä ei tietoa. Olisivatkohan risteytyneet platyjen kanssa jossain vaiheessa. En kuitenkaan halua listiä niitä vaan annan niiden poistua luonnollista kautta. Haussa olisi siis hieman puhtaampaa kalakantaa akvaan eli mikä sopisi noiden eväkkäiden kanssa?