voiko lasiteltu parveke homehtua?,osalla seinää puuta?
miten home haisee?,
kaikkea sitä
31187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Harvemmin parvekkeelle tulee hometta, lasitettu tai ei, kyllästetty puu, jota fiksu laittaa partsille, harvoin myöskään homehtuu.
Miksi kysyt ? Mikä vika ?
että sellanen tunkkanen homeenhajuakin muistuttava haju tulee ikkunan päällä olevasta korvausilmaventtiilistä,oliskohan se jotenkin tukossa,se on parvekkeen seinää vasten eli ilma tulee parvekkeen kautta.Voiko siihen venttiiliin tulla kosteutta joka sitten homehtuu?
Yleensä jokin vaahtomuovikakkara, mikä pitäisi pestä melko usein. Jos epäilet hometta, niin klooripitoinen pesuaine, esim klorite on siihen käypä. Se tappaa homeen.
Muutamissa taloyhtiöissä on jouduttu vaihtamaan noita venttiilejä toisenlaisiin, kun venttiilien ympärille on tullut tolkuttomat mustat läiskät pölystä ja noesta.