Siitepöly allergia --> koska lääkkeet alkaa vaikuttaa

pöllyää

Heippa!

Sitä tiedustelisin että kuinka pian keskimäärin pitäisi lääkkeiden alkaa huomattavasti vaikuttamaan tämmöiseen "tavalliseen" siitepölyallergiaan. Keskiviikko aamuna alkoi oireet jolloin heti muistin loratadinin ottaa, ja siitä eteenpäin olen ottanut nyt joka aamu napin. Eli 4 päivää jo takana eikä oireet tunnu juurikaan helpottaneen. Jatkuvaa väsymystä ja nuhaa ja lievää lämpöilyä.. potuttaa.

Eli osaisko joku sanoa että kauanko tässä vielä kannattaa odotella ennenkuin lääkäriin lampsia? :-) Ei jaksais näin "pikkujutun" takia sinne vaivautua.

Muistan että viime vuonnakin jolloin oli eka vuosi mulla siitepölyallergioita se otti aikansa mutta jotenkin tuntuisi että kyllä nyt jotain helpotusta sais alkaa jo näkymään... Kohtahan on jo pääsiäislomat ohi ja pitäis jaksaa töissä taas pakertaa.

4

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjetjetyjk

      Antihistamiinien käyttö olisi hyvä aloittaa ennen allergiaoireitten puhkeamista tehoamisen kannalta. Suosittelen myös siedätyshoitoon hakeutumista lääkärisi kautta.

      • pöllyää

        Ei ihme ettei allergialääkkeet auttaneet... Koska poskiontelontulehdushan sieltä löytyi, no nyt on sitten kunnon antibiootit ja duactit käytössä.
        Eli kiitos vaan lääkäriin menemistä ehdoittaneelle, ohjeesi oli oikea. Minä kun olin niin varma että kyse oli pelkästä siitepölyallergiasta. :-)


    • Allerginen itse

      Sain heti avun, käytän myös Loratadin-valmistetta, ellei tehoa, menisin lääkäriin,itse käytän hyvissä ajoin,ennen siitepölykautta.

    • Nasaleze

      Nasaleze suihke tekee limakalvoille suojaavan kalvon ja auttaa siten. Oletko tätä koskaan kokeillut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2188
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1694
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1197
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      895
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      696
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      632
    Aihe