Siitepöly allergia --> koska lääkkeet alkaa vaikuttaa

pöllyää

Heippa!

Sitä tiedustelisin että kuinka pian keskimäärin pitäisi lääkkeiden alkaa huomattavasti vaikuttamaan tämmöiseen "tavalliseen" siitepölyallergiaan. Keskiviikko aamuna alkoi oireet jolloin heti muistin loratadinin ottaa, ja siitä eteenpäin olen ottanut nyt joka aamu napin. Eli 4 päivää jo takana eikä oireet tunnu juurikaan helpottaneen. Jatkuvaa väsymystä ja nuhaa ja lievää lämpöilyä.. potuttaa.

Eli osaisko joku sanoa että kauanko tässä vielä kannattaa odotella ennenkuin lääkäriin lampsia? :-) Ei jaksais näin "pikkujutun" takia sinne vaivautua.

Muistan että viime vuonnakin jolloin oli eka vuosi mulla siitepölyallergioita se otti aikansa mutta jotenkin tuntuisi että kyllä nyt jotain helpotusta sais alkaa jo näkymään... Kohtahan on jo pääsiäislomat ohi ja pitäis jaksaa töissä taas pakertaa.

4

1890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjetjetyjk

      Antihistamiinien käyttö olisi hyvä aloittaa ennen allergiaoireitten puhkeamista tehoamisen kannalta. Suosittelen myös siedätyshoitoon hakeutumista lääkärisi kautta.

      • pöllyää

        Ei ihme ettei allergialääkkeet auttaneet... Koska poskiontelontulehdushan sieltä löytyi, no nyt on sitten kunnon antibiootit ja duactit käytössä.
        Eli kiitos vaan lääkäriin menemistä ehdoittaneelle, ohjeesi oli oikea. Minä kun olin niin varma että kyse oli pelkästä siitepölyallergiasta. :-)


    • Allerginen itse

      Sain heti avun, käytän myös Loratadin-valmistetta, ellei tehoa, menisin lääkäriin,itse käytän hyvissä ajoin,ennen siitepölykautta.

    • Nasaleze

      Nasaleze suihke tekee limakalvoille suojaavan kalvon ja auttaa siten. Oletko tätä koskaan kokeillut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2493
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2147
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2107
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2052
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1885
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      587
      1846
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1843
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      18
      1660
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe