pullopantti

En tiedä kuuluuko varsinaisesti tänne, mutta...
Eli kun kauppa ilmoittaa lunastavansa pullopantit vain palautuspäivänä, niin voiko tosiaan kieltäytyä niitä myöhemmin maksamasta?
Itselleni kyllä maksettiin "tämän kerran", ja pienistä rahoistahan tuossa kuitenkin kyse, mutta kiinnostaisi vain tietää.
21682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kauppa voi asettaa ehdon että pullopantit maksetaan vain samana päivänä jolloin pullot on palautettu sillä muutoin on yleensä mahdotonta tarkistaa vastaako palautettujen pullojen määrä asiakkaiden panttikuitteja. Tämä ehto pitää ennakkoon antaa asiakkaan tiedoksi.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostaisvaan kirjoitti:

En tiedä kuuluuko varsinaisesti tänne, mutta...
Eli kun kauppa ilmoittaa lunastavansa pullopantit vain palautuspäivänä, niin voiko tosiaan kieltäytyä niitä myöhemmin maksamasta?
Itselleni kyllä maksettiin "tämän kerran", ja pienistä rahoistahan tuossa kuitenkin kyse, mutta kiinnostaisi vain tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu