Mistä edullisin tuuligeneraattori veneeseen?

Vielä tänä kesänä

En etsi kalleinta enkä parasta ratkaisua, vaan edullisinta. Hyötysuhteen ei tarvitse olla huippuluokkaa.

Onko tee-itse-ohjeita ja komponentteja? Pystyakselin ympäri pyörivät roottorit voisi olla helpoin toteuttaa.

6

3109

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laturista

      Auton tai mopon laturista dynamo, johon kytket roottorin suoraan. Loppu onkin teollista muotoilua.

    • parempi ratkaisu...

      kuin omatekoinen....ellei sinulla ole ennestään kokemusta tuuliturbiineista. Googlesta näyttää kyllä löytyvät DIY rakennusohjeita ja youtubessa on useita videoita omatekoisista tuuligeneraattoreista.

      Itselläni on ollut tuuligeneraattori 40.000 mpk purjehduksen verran ja sen perusteella muutama asia tuntuu erityisen tärkeltä:
      -tuuligeneraattorin ääni voi olla niin häiritsevä, että se kiusaa myös lähistöllä ankkuroivia veneitä
      -tärinätön käynti on oleellinen. Jos on vähänkään tärinöitä, ne aiheuttavat resonanssia ja välittyvät veneen runkoon.
      -kovan tuulen kesto on tärkeä. Roottorin siivet eivät saa irrota eikä generaattori tai laakerit tuhoutua ukkosmyrskyssäkään: ylikuumenemisvarokkeet ja magneettijarru yms.

      Hankkiessani tuuligenua omaan veneeseeni tein hinta- ja tehovertailuja. Silloin KISS-merkkinen tuntui edullisimmalta (ostin sen Chaguaramaksessa ja hinta oli muistaakseni 800 USD) ja sen käyntiääni oli kevyissä ja keskituulissa hiljainen. Muita hiljaisia ovat Aerogen, Ampair ja Rutland.

      Tässä yksi vastaan tullut vertailutaulukko, jossa on muutamia merkkejä mukana:
      http://eduhosting.org/windpics/wgcomp.html

      Jos haluat mahdollisimman halvalla, etsi käytettyjä tuuligeneraattoreita netistä. Itse rakentaessasi varaudu siihen, etteivät muutamat ensimmäiset prototyyppisi ole ongelmattomia. Pystykselin ympäri pyörivät roottorit ovat yleensä olleet hyvin heikkotehoisia - aurinkopaneelia heikompia.

    • Ikäseilori

      Tee muutama tunti ylimääräistä duunia ja osta sitten kaupallinen tuote. Propelin asennuksessa on kyllä muutenkin tarpeeksi puuhaa.

      • Siipien halkaisija 1,5 metriä, onko sinulla valtamerialus johon sijoitat sen? Aikuisen imisen kädet yltävät n. 2,5 metriin, joten itse laitteen pitäis olla jossain 4 metrin korkeudessa kannelta mitattuna, eikä se saa osua staageihin, purjeisiin jne...

        Jos nyt ymmärsin oikein, niin tuo on tarkoitettu sähköntuottamiseen kiinteällä maalla, saaristo-olosuhteissa, mutta voin toki tarvittaessa myöntää olevani väärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      578
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe