Onko joku lukenut Taivalkosken rauhanyhdistysten vastikään ilmestyneen ja painetun historiikin? Mitä siinä sanotaan 1970-luvusta?
Taivalkoskella
1970-luvulla
161671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
eri Ry:n historiikeissä kerrotaan 70-luvusta. Tässä olisi tutkimuksen hyvä kohde.
Siinä puhutaan paljon hoitokokouksista, eriseuroista ja kokonaisen rauhanyhdistyksenkin erottamisesta. Se olikin tosi paha kolaus, sillä järkejään kaikki silloiset eroitetut jäsenet eivät ole palanneet Jumalan valtakunnan yhteyteen.
Syistä, miksi eroitettiin, ei ole isommin kerrottu.
Syy on kapinointi Jumalan hallitusvaltaa vastaan.
Ei toisn näillä sanoilla kirja siitä mainitse, mutta uskovaiset itse kertovat asiasta näillä sanoilla.
Taivalkosken siioni olikin oikea temmellyskenttä ja ei tässä tarvitse mennä kauas taakseppäin, kun taivalkosken siionissa kuohui.
Syynä oli silloinen kirkkoherra E.PIri, joka piti siionin jäseniä rautaisessa otteessaan.
saadaan korista pois. Ethän itsekään syö homehtunutta makkaraa. Synti aina tarttuu mutta sen voi pyytää anteeksi ettei pääse omatunto homehtumaan.
Piri myönsi puhujainkokouksessa v.2008 olleensa julma hoitomies -70 luvulla. Myönsi myös opillisia harhoja tapahtuneen.
Mikään ei kumminkaan johda mihinkään vaan kaikki jatkuu ennallaan. Jos vaikka politiikot tai poliisit olisivat kohdelleet vl-karjaa niin kuin vl-papit ja maallikko hoitomiehet olisivat he joutuneet teoistansa vankilaan mutta vl-oppineet sen kun porskuttaa menemään.
Jeesus on totuus. Hän tuomitsee Isän oikealta puolelta jokaisen ihmisen tekojen mukaan viimeisenä päivänä.
Taivalkosken siionin historiateos jäi siltä osin puutteelliseksi, kun ei onnistuttu saamaan vanhoja rauhanyhdistysten pöytäkirjoja päivänvaloon. Esim. Jokijärven erotetun rauhanyhdistyksen pöytäkirjoja ei suostunut luovuttamaan niiden haltija Viljo Lohilahti, koska hän kuului juuri tuohon erotettuun porukkaan.
Olisi hyvä, että hän ennen poismenoaan uskoisi ne jollekkin, jotta saataisiin jonkinlainen näkökulma erotetun rauhanyhdistyksen menneisyyteen.
On syvä juopa edelleen tämän erotetun joukon ja nykyisen taivalkosken uskovaisen rauhanyhdistysporukan kesken.
Luottamusta ei ole saatu takaisin, vaikka noista ajoista on jo monia vuosikymmeniä.
Varmasti nuo pöytäkirjat sisälsivät värikkäitä kannanottoja hoitokokouskiistoista.
vielä 1970-luvullakin rauhanyhdistys, vai olisiko tuo mainitsemasi asia ollut vanhempi juttu, pappiseriseuran peruja?
erotetut olisi uskovaisia?
Viimeisten hoitokokousten jälkeen varmaan enemmän uskovaisuutta on löytynyt muualta, kuin konsanaan "nykyisen taivalkosken uskovaisen rauhanyhdistyksen" piiristä!
Jokijärven ry:n erottaminen tapahtui silloin, kun suurin osa papeistakin erotettiin.
Miten sitä luottamusta voisikaan saada, jos vika on aina vaan toisessa osapuolessa?
Jokijärven rauhanyhdistys ajoittuu 1960-luvulle, eli näin kauas taaksepäin joutuu menemään.
Mitä aikaa lie silloin ollut, ei ole minun muistissani
puhujaveli on omalta osaltaan myöntänyt olleensa. Eikö heille sitten meistä jokkainen sallisi anteeksiannon ,,,kukkaan ei ole täydellinen.?!t.lyyleri
avoimen ja rakentavan mielen, jotta ei jäisi asioita kenenkään painolastiksi. Jokainen ottaa omansa pois , niin asiat alkavat selvitä...t.lyyleri
kun nauraa! Tuosta tapahtumasta on aikaa jotakuin 50 vuotta, niin että eiköhän ole jo ollut jokaisella aikaa "ottaa omansa".
Varmaan he ovat asiansa korjanneet ja tehneet kaiken selväksi..toivotaan..Sillä armo on avara ..jos vain on anteeksiantavaa mieltä ..Jumalalla on!!t.lyyleri
oli ollut, nimittäin 1970 luvulla, kovia pakkastalvia Taivalkoskella, ja oli ollut muuallakin kylmää ja paljon lunta muuallakin kuin Taivalkoskella. ei semmoisia kylymiä pakkastalavia ennää etes ole kun on tuo kasvihuoneilimiö tullunna Taevalkoskella ja muuallekkii.
jos sulla vähän nyppii, varsinkin jos olet uskonut sokeasti kaiken ja nyt paljastuukin täällä, että yhtä suurta kusetusta ollutkin lähes kaikki!!!
Se aika oli muuallakin Suomessa aika värikästä lieneekö sitten johtunut koulunkäymättömistä maallikko johtajista jotka luultavasti yllyttivät kurinpito toimiin..Eikä ollut tietoa siitä että tulee vielä tämä internet missä tappion kärsineet ulosheitetyt julkaisevat kyykyttämisensä.
ovat yhteen kirjoitettavia yhdyssanoja. (Olisiko tuo yhteenkirjoitettava myös? :) Heh...