Uusi laite löydetty..

aina vaan

Eli Vista sanoo moista, ja laitteen nimeksi "tuntematon laite" ja yrittää asentaa ohjaimia. Ei auta, vaikka valitsee "Älä näytä tätä sanomaa uudelleen...".
Ilmenee joka kerta, kun käynnistän koneen. Päivitykset ohjelmistoon olen tehnyt (automaattisesti, ilmoittaa niistä).
Saako moisen millään loppumaan?
Kiitos vinkistä.

4

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisiko olla esim. emolevyn usb-paikkaan kytketty laite esim. muistikortinlukija tms?

      • Tarkoitin siis emolevyllä olevia usb-lisäpiikkejä.


      • aina vaan
        exergy kirjoitti:

        Tarkoitin siis emolevyllä olevia usb-lisäpiikkejä.

        jos siellä muita piikkejä on, kuin (kannettavassa) olevat usb -väylät, niin ei niihin ole (tietääkseni, muut ei käytä konetta)asenneltu mitään.
        kyllästyttää jatkuvasti sen sanomaruudun näpyttely..

        joka kerta aina vaan.. .\\


    • <3 vista, ...not

      Ilmeni samaa kun olin koittanut epäonnistuneesti asentaa LexmarkX74-X75, johon oli vain XP-ajurit ja perään koitin mallisarjan seuraavan kehitysversion vista-ajureita. Eipä toiminut sekään.
      Kyselyistä pääsi eroon seuraavasti:
      Laitehallinnasta Näytä->Näytä piilotetut laitteet => toimimattomat "tulostimet" tulevat näkyviin
      (tässä vaiheessa siis mitään All-in-one:a ei enää ollut oikeasti kiinni koneessa)
      Sitten toimimattomasta laitteesta oikean hiirennapin valikosta poista käytöstä (ei anna poistaa suoraan)
      -> sitten samasta valikosta perään Poista. Siihen loppui kysely. (Näkyviin tulee myös muuta tietoa, joten ei kannata poistaa mitä sattuu, jos ei tiedä mitä on tekemässä.)

      Ennen tätä olin jahdannut eri lexmark-tiedostoja pitkin kovalevyä ja bootannut vikasietotilaan saadakseni ne deletoitua system32 kansiosta, tämä ei kuitenkaan poistanut ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe