Alkoholisointunut kummi-ehdokas

nip4zu

Haluaisin kuulla mielipiteen asiaan mikä on mietityttänyt minua jo tovin. Olisi nyt aika päättää pojalleni kummit ja ongelmana on se että mahdolliset ehdokkaat ottavat mielestäni liikaa alkoholia: tällä tarkoitan että 6 päivää seitsemästä. Kysyin juuri parhaalta ystävältäni kuinka monena päivänä hän on ollut ottamatta yhtään alkoholia ja hän vastasi että oli viime viikolla yksi päivä. Hän sanoi jo kuullessaan lapsen tulosta että hän sitten varmaan tietenkin on kummitäti(?) en sanonut siihen mitään. Lapseni isä lähti kävelemään jo alku-raskauden aikana joten hänen puoleltaan ei ole kummeja tulossa. sisaruksia minulla ei ole ja serkkujakin vain 1 jonka kanssa emme ole kymmeneen vuoteen ollet tekemisissä. Kysymys on siis tämä: Ristiähän ei voi ilman kummeja, joten jättääkkö lapsi ristimättä, koska ainoat kummi ehdokkaat on juoppoja, vai tyytyä näihin alkoholisoituneisiin ihmisiin?

8

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttavapiirisi

      Kummien ei ole pakko olla nuoria tai itsesi ikäisiä, lapsi voi saada arvokkaita kokemuksia myös "aikuisten" kummien kanssa, joten mieti vielä, olisiko tuttavapiirissä muita luotettavia aikuisia - vaikka olisivatkin viisissä kymmenissä, ei sekään haittaa!

    • tehtävänä

      on olla vastuullisia aikuisia, jotka omalla esimerkillään vaikuttavat lapsen elämään ja osallistuvat kasvatukseen. Millaisen esimerkin vastuullisesta aikuisesta haluat lapsellesi? Tiedäthän, että esimerkiksi lapsen isovanhemmat, sinun tätisi tms voivat yhtä lailla olla kummeja. ei kummin täydy olla sisarus, ystävä tms. Esim. jos molemmat vanhempasi elävät ja kuuluvat kirkkoon, saat kummin velvollisuudet sillä täytettyä

    • parka

      Näkyy tuossa kuvassasi äidillekkin kivasti maistuvan!

      • isovanhemmat?

        Miten olisi, jos isän vanhemmat olisivat kummeja? Sitä kautta lapsi saisi yhteyden myös isän puolen sukuun, vaikka isää ei maisemissa näkyisikään. Tai isän sisko tai veli?


    • voiih

      vaikka harva kummi muistaa kummiuden alkuperäisen idean on se kuitenkin tärkeä viesti lapselle miten arvokkaana häntä pidät. Kummin tehtävä on vastata lapsen hengellisestä kasvatuksesta ja olla oppaana. Elikkä viesti olisi lapselle selvä... Mieluummin ilman kummia.

    • ,,,

      Kertoo jotain myös sinusta, jos koko tuttavapiirisi koostuu pelkistä denoista... Jos se lapsi välttämättä täytyy kastaa niin kysy seurakunnasta jelppiä kummiongelmaan, ehkä pari työntekijää suostuisi kummiksi. Tosin jos itselläsi ei ole sen kummempaa uskonnollista vakaumusta niin turha sitä poikaa on pakkoliittää kirkkoon. http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903159247295_uu.shtml

    • viinin lipittäjiä!

      Hyvin sopii alkkis kummiksi.

    • annalee

      lapsillani toisella on kummit maisteri tason porukkaa,elämässään hyvin pärjävää.- Toisella on sitten yksi alkoholisti ja toinen pyykkisistä vaivoista kärsivä. Arvaa kumman lapsen kummit hoitaa tehtäviää paremmin? no tämä jälkimmäinen porukka! ikänä eivät ole humalassa tulleet, muistavat soittaa kysyä lapsen kuulumisia, kun käyvät kylässä nauttivat lasten seurasta, tukevat minua. Eivät osta kalliita lahjoja, niin kuin ei tarvitsekaan!Kumpikin lapseni rakastaa näitä ihmisiä valtavasti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      229
      964
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe