Asioidessani taannoin eräässä marketissa Porissa, koin voimakasta tarvetta käydä pisuaarissa. Niinpä sitten kävin heittämässä miesten puolella kepillisen ja siinä saippuoidessani ja huuhdellessani käsiäni, havaitsin erään sankarin niinikään tyhjentäneen rakkonsa jonka jälkeen hän poistui paikalta käsiään pesemättä.
Tämä sai minut mietteliääksi.
Tekevätkö miehet useinkin näin. Käyvät kusella marketin vessassa, jättävät kätensä pesemättä ja tämän jälkeen kenties menevät ja klähmivät DVD-hyllyn tuotteita silmät kiiluen.
Ja jos tekevät, eikö ole mukava ajatus selata niitä samoja leffoja joita joku "kusiräpylä" on ennen sinua hypistellyt.
Kiitos tästä silmät avaavasta kokemuksesta.
Terkkuja vain kaikille miehille - peskää nyt hyvät herrat kätenne sen jälkeen kun olette heppiänne pidelleet!
Tämä sai minut mietteliääksi.
Tekevätkö miehet useinkin näin. Käyvät kusella marketin vessassa, jättävät kätensä pesemättä ja tämän jälkeen kenties menevät ja klähmivät DVD-hyllyn tuotteita silmät kiiluen.
Ja jos tekevät, eikö ole mukava ajatus selata niitä samoja leffoja joita joku "kusiräpylä" on ennen sinua hypistellyt.
Kiitos tästä silmät avaavasta kokemuksesta.
Terkkuja vain kaikille miehille - peskää nyt hyvät herrat kätenne sen jälkeen kun olette heppiänne pidelleet!
Vastaukset 17
Vanhimmat
tai jos pesevät, niin kastelevat vain nopeasti kätensä ja kuivaavat likaiset kätensä pyyhkeeseen.
Turhaa sitä käsiis pesee kunha ei vaa käsillee kuse. Itte tosin pesen kädet mielummin ennen kun kusen kuin jälkeenpäin.
Olen porilainen mies. Valitettavasti näen samaa epähygienisyyttä päivittäin. Mietipä tätä:
Menen työpaikan lounasruokalan vieressä olevaan vessaan. Hoidan asiani ja pesen käsiäni saippualla, kun toisen kopin ovi aukeaa ja henkilö poistuu vessasta pesemättä käsiään! Menee noin 20 sekuntia ja huomaan olevani lounasravintolan ruokajonossa tämän miehen takana!
Maksan ruokani, otan salaattia ja seuraan, miten tämä käsienpesua haveksiva mies leikkaa leivästä siivua, pitäen PALJAALLA KÄDELLÄÄN KIINNI LEIVÄSTÄ leikatessaan!
Niin, tätä näkee jos nyt ei päivittäin, niin ainakin silloin tällöin. Ja sitten ihmiset jaksavat ihmetellä kun on liikkeellä mahatautia... Niin, mistähän nämä "nyt on liikkeellä mahatautia" -tapaukset saavat alkunsa?
Pesen itse käteni aina ennen ruokailua ja aina vessassakäynni jälkeen, sekä palatessani asuntooni töistä, kaupasta, tai mistä tahansa "ulkoa".
Vaihd ny ravintolaa jos pitää itte leikat leiväpalat
Meillä on lounasruokalassa sekä valmiita leipäpaloja (reissumies-tyyppistä ruisleipää), mutta tämä päivittäin tuorena paikanpäällä itse leivottu tuore tumma leipä on oikeasti jokaisen itse leikattava!
Siitä vain sitten leivästä kiinni ja veitsi heilumaan...
Paljon näkee kun ihmisiä tulee ulkoa viereisestä rakennuksesta ja suoraan kiinni leipään ja muihin ruokiin pesemättä käsiä... He ovat tosin matkalla koskeneet vain kaikkiin ovenkahvoihin matkalla lounasravintolaan.
Kiitos että jaoit kokemaasi tähän viestiketjuun. Tuo oli niinikään siitä vastenmielisemmästä päästä. Itselläni kuuluu myös tapoihin pestä kädet mitä moninaisimmissa tilanteissa, mm. kun olen solminut roskapussin, ennen kauppaanlähtöä, mistä tahansa tulenkin ulkoa niin välittömästi käsienpesulle jne. Luulen että pesen käteni vaihtelevasti 10-20 kertaa päivässä. Lukua en ole pitänyt mutta käsien kuivettumisesta ja muistikuvista päätellen käsienpesu on osaltani lähes luonnottoman ahkeraa. Käytän LV-saippuaa ehkäistäkseni käsien kuivettumista edes jonkin verran ja käsirasvaa tottakai. Toisaalta, mahatautia ei ole ollut sitten n. 15 vuoteen.(sen viimeisimmänkin taisin saada yleisestä saunasta..) Käsienpesu ei tietenkään täysin voi ennaltaehkäistä maha tai muuta tautia mutta varmaa on että se ehkäisee niitä niin paljon että jos jokainen huolehtisi käsihygieniastaan kuten nyt vaikka sinä ja minä näemmä teemme, kiertävät kulkutaudit olisivat vaarassa kuolla sukupuuttoon. Voisi kuvitella että kysymyksessä on jokin neuroosi kun asian ottaa näin vakavasti vaan kun ei ole. Isoin ongelma on ravintoketjun siinä päässä joka ei pese käsiään. Joten mars pesemään niitä käsiä, äijät!
Mietis mitä tapahtuu, kun tämä "pisuaarimies" meneekin DVD-osaston sijaan suoraan ruokapuolelle ja alkaa hypistellä elintarvikkeita, jotka syödään semmoisenaan!
Ihmiset rakastavat esim. tomaattien koskettelua. Niitä puristellaan kevyesti ja haetaan "hyviä" yksilöitä. Aika harva pesee kätensä, ennen tomaatteihin koskemista. Usien se on jopa mahdotonta, kun kauppaan matkustetaan pidempi tai ainakin lyhyempi matka, samalla koskien ties minne...
Tomaatit lienevät pinnaltaan aikamoisen bakteerimäärän peitossa, niin moni niitä pitelee likaisilla käsillään... Onneksi muut vihannekset/hedelmät tyypillisesti kuoritaan ennen syömistä ja esim. kurkut on onneksi muovissa!
Kaupoissa voisi olla käsidesit vihannes- ja hedelmätiskien luona.MUTTA SILTIKIN KYSEISET TUOTTEET PITÄÄ PESTÄ ENNEN SYÖMISTÄ!!
tai vielä taida ymmärtää käsipesusta yhtään todellista asiaa,kerron teille muutaman,esim.otetaan verrannollisesta sairaala bagkteeri
jos niitä olis vuodessa, 500 niin pelkällä käsi hygenialla niitä vois vähentää puolet, aivan samoin kun tulee kotiin jostakin kuka mistäkin niin eka pesee kädet,voi välttyä monelta flunssalta ja muilta viiruksilta ja esim kynsien alla on yhtä pajlon pöpöjä kun maapallolla ihmisiä, etä jos se käsienpesu vei minuutin aikaa, onko se niin kamalaa ottaa päivittäiseen käyttöön normiin elämään että menne tullen siitä händyjä pesis,
jos ajatellaan että kohdehenkilö tekee ensin firmassa päätetyötä ja lopettaa päivän pesemättä käsiään, saadaan tässä jo reilu annos pöpöjä hyppysiin sillä tietokoneen näppis on tunnetusti kännykän ohella yksi pahimpia bakteeripesiä kun kategorioidaan kohteet jotka vaikuttavat näennäisen viattomilta, jopa kliinisiltä.
Tämän jälkeen mies marssii markettiin ruokaostoksille ja puhuu samalla kännykkäänsä. Ikävä kyllä kännykät ovat ilmeisesti vielä pahempia bakteeripesiä kuin näppikset joten näin ne mömmöt jälleen siirtyvät kapulasta rattaisiin.
Ja lopuiksi mies käy vielä heittämässä kepillisen marketin vessassa (luonnollisesti edelleenkään käsiään pesemättä) ja tämän jälkeen lähtee hypistelemään niitä tuoretomaatteja, ottaen matkaansa muutaman, jättäen jälkeensä puolen tusinaa hypistelemäänsä, jotka kenties matkaavat jonkun lapsukaisen tai vanhuksen ruokakorissa kotiin.
Kotona tomaatit sitten kenties virutetaan juoksevan veden alla ja sitten syödään.
mitäpä raati veikkaa - poistuivatko tomaatteihin siirtyneet mömmöt tuon huuhtelun aikana vaiko eivät?
osa poistui varmasti mutta jos mukana oli yhtäkään häijympää basiliskoa, niin osa kulkeutui sitten lapsen tai vanhuksen herkkään elimistöön ja huonossa lykyssä piirsi sinne puumerkkinsä.
Tämä tälläisenä vaatimattomana esimerkkinä siitä, miten asioita EI tulisi hoitaa.
mitä sanot niihin uusimpiin allergiasuosituksiin joiden mukaan lasten on ihan hyvä jopa vähän maistella multaa jotta ei tule allergioita kun on liian hygieenistä.
Itse pesen kyllä käteni vessasta tullessani ja suosittelen niin muillekin.
lapset sairastuisivat ja jopa kuolisivat sankoin joukoin jos heidän elämästään tehtäisiin tarkoituksellisesti liian kliinistä pienestä pitäen koska tällöin lasten vastustuskyky ei pääsisi kehittymään likikään sille tasolle joka tarvitaan.
Silti, nämä tälläiset turhat mahataudit saisivat ja voisivat jäädä väliin lukemattomilta naperoilta jos herrat ja myös rouvat huolehtisivat käsihygieniasta niinkuin pitää.
Kyllä ison koulunkin saa sairaaksi jos vaikkapa kokki ei huolehdi käsihygieniastaan ja viipaloi tomaattia pesemättömin ksäin ja suikaloi salaattia näpit näkymättömien mömmöjen peitossa.
pestä sen heppinsäkin joskus niin ei niin kauheelta tunnu sen jälkeen pidellä asioita.
Joo virtsa on terveellä ihmisellä steriiliä ja miehen sukuelineten pinnalla oleva bakteerifoora on samaa mitä on ihmisen iholla jokapuolella joten ei mitään hirveätä paniikkia kantsi vetää, sen isomman hädän jälkeinen käsienpesu on huomattavsti tärkeämpää.
Tosiasia on että vaarallisin tilanne tulee siinä kun olet pessyt vessakeikan jälkeen ihoasuojaavan ihon oman bakteerifilmin pois käsistäsi kosket vessan ovenkahvaan poistuessasi vessasta saat käteesi parhaimmassatapauksessa tuhansien ihmisten bakteerisekoituksen jossa on flunssa viruksia ja eri bakteereita.
Ne sairaaloista tutut käsidesipumppupullot on kanssa yksi kumma turha muotilmiö, näissä on 2-Propanolia desiaineena joka haihtuu vikkelään ja senjälkeen tästä tuotteesta jää kädelle kosteuttavia aineita jotka toimivat vinhana kasvualustana uusille bakteereille, parempi olisi pestä kädet puhtaalla saippualla.
Labbis myyrältä hienoa tekstiä! Aivan liian kliiniseksi on tämä maailma menossa, käsiä lotrataan kokoajan. Itse pesen käteni vain silloin kun ne ovat likaiset, en liota niitä kymmeniä kertoja päivässä. Toki vessasta tullessa (sen isomman hädän jälkeen) pesen käteni. Ihme bakteerikammoa täynnä tämäkin viestiketju.
aika yleistä ns. ykkösen jälkeen. Siis poistua käsiään pesemättä. Onko se edes niin kovin vaarallista? Olen kuullut isoilta pojilta, että jotkut jopa ottavat suuhunsa sen kyseisen kapineen, ja ihan ovat hengissä selvinneet.
mutta se ei poista itse asian pointtia:
1. Erittäin epähienoa on poistua yleisestä vessasta käsiään pesemättä sen jälkeen kun on ensin ravistellut heppiään.
2. Erittäin epähygieenistä on poistua yleisestä vessasta sen jälkeen kun on ravistellut heppiään.