Olen eläkkeellä ja jäi virheosto, rivari, käteen. Olen ajatellut vuokrata kun en saa kaupan että saisin jotain tuloa.
Onko jossakin netissä, tai saako täällä teiltä veteraaneilta, "kaavaa" jolla lasken sopivan kk vuokran että siitä jää jotain tuloja verojen ja inflaation jälkeen?
Rivari maksoi 55 000 Euroa. Vastike ja sähkö yhteensä 175 €/kk. Ei velkaa.
Kiitos.
Onko jossakin netissä, tai saako täällä teiltä veteraaneilta, "kaavaa" jolla lasken sopivan kk vuokran että siitä jää jotain tuloja verojen ja inflaation jälkeen?
Rivari maksoi 55 000 Euroa. Vastike ja sähkö yhteensä 175 €/kk. Ei velkaa.
Kiitos.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asuntosijoituksesi tuoton voi laskea samalla tavalla kuin muidenkin sijoituskohteiden: Lasketaan yhteen sijoituksesta saadut tuotot ja vähennetään summasta siitä aiheutuneet kulut. Tuottoprosentti saadaan, kun lopputulos jaetaan sijoitetulla pääomalla.
Eli vaikka näin :
([(300-175)*12]: 55000)*100=0,22
([600-175)*12]:55 000)*12=9,3
300€ vuokralla-> 2,7 % vuotuinen tuotto.
500 € vuokralla noin 7,9 %, joka on aika hyvä. Tuosta vielä verot pois 28%. Käteen jää vuodessa 2800 €
Itselläni pari asuntoa ovat tuottaneet vain 4% pintaan, mikä on liian vähän, koska heti tyhjän kuukauden tullessa tuotto putoaan liki nollaan....
Deflaatiota tässä tulee, ei inflaatiota, veikkaan mä....
No, kuitenkin jotain 400-500 € välille kannattaisi pyytää. Koska rempat ja ilman vuokralaista olevat kuukaudet syövät tuoton nopeasti nollaan. paikkakunnan vuokratasohan tuon lähinnä määrää, ainahan sitä voi pyytää vuokraa, mutta maksaako sitä joku on eri asia.
Muista laittaa kaikki asunnon kulut verovähennyksiin ja osallistu talopyhtiön kokouksiin. Remppaa vasta kun olet vuokralaisen saanut, niin saat vuosikorjausmenot vähennyksiin, muuten joudut odottamaan vähennyksiä kunnes myyt asuntosi.
300€ vuokralla-> 2,7 % vuotuinen tuotto.
piti olla 400 €-> 2,7%
Tuli selväksi. Olen vähän yllättynyt että ei tule tuon enempää tuottoa/voittoa... Mutta hyvä noinkin jos saan tuon 3% kunnes ajat paranee ja saan myytyä.