Selittelyn loppu

Rehellinen Kärppä- fani

Lopetetaan jo säälittävä selittely siitä, miksi JYP vie finaalisarjaa. Se ei ole tuomarin vika. Se ei ole tuuria. Se ei ole kabinettipeliä. Ei nolata itseämme enää joutavilla ja lapsellisilla selittelyillä.

Jos liigaa pelataan runkosarjassa 58 kierrosta, ei runkosarjan voittajan selviämisessä ole sijaa sattumille. Play offseissa sekä Kärpät, että JYP ovat olleet vakuuttavia. JYP pääsi jopa yllättävän vakuuttavasti finaaliin. Kärpät on häviöllä finaalisarjaa 0-3. Kolmessa pelissä tehty 2 maalia. JYP on saanut Kärpät näyttämään aneemiselta.

Rehellisesti on myönnettävä, että JYP on tämän kauden paras joukkue ja ansaitsee mestaruutensa.
Onnea sinne Jyväskylän suuntaan.

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä nyt

      on luovuttamassa jo.Ei herranpieksut.Nythän ne pelit vasta alkaa.(taidat olla dufvan puoluetoveri)

    • JYPPI

      on pelattu.Kukaan ei ole vielä voittanut mitään.Runkosarjan voitto ja finalipaikka on iso juttu Jypille.Katsotaan miten pelit etenee

    • Kärppien kannattaja

      JYP vei 1. pelin selvästi. Toisessa pelissä Kärpät olisi mielestäni ansainnut enemmän. Kolmannessa pelissä hylätty maali jäi kaivelemaan. Mutta toki kokonaisuutena JYP on ollut parempi.

      Runkosarjassa JYP oli melko ylivoimainen, siinä ei ole mitään selittelyn varaa. Pleijareissa se pääsi alussa tämän ansiosta helpolla, kun vastustajat olivat alempaa kastia (vrt. Kärppien Jokerit ja Blues). Että ei se JYP:n finaaliin pääsy mitenkään yllättänyt. Vai pitääkö joku tämän kauden KalPaa (vaikka hyvin pelasikin) mestariaineksena? KalPan aika on vielä myöhemmin.

      Mutta vielä en luovuttaisi. Kärpät on ennenkin tehnyt "urotekoja" takaa noustessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2802
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      353
      2574
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2265
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1629
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      47
      1504
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1213
    Aihe