Mustakaapuiset kiireellä

Kävin 80-luvulla suviseuroja ihmettelemässä. Voimakkaana kuvana on jäänyt mieleeni totiset kiireiset pitkät miehet, jotka mustat pitkät helmat hulmuten harppoivat kohti suviseuratelttaa.


Kertoisko nyt joku mulle, mitä nämä jesuiitat olivat? Vl-pappejako vai?
4210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olla tietoa, miksi kesähelteellä kaapot kulkee pitkissä mustissa villakangaspalttoissa - onko kyseessä 1800-luvun lestadiolaisperinne?

Äänestä

TV:ssäkin esiintynyt joukko, joka kulkee nimellä "miehet mustissa". Heidän varsinainen nimi vl-herätysliikkeessä on:

"Naurava kvartetti"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harppovat miehet kirjoitti:

Kävin 80-luvulla suviseuroja ihmettelemässä. Voimakkaana kuvana on jäänyt mieleeni totiset kiireiset pitkät miehet, jotka mustat pitkät helmat hulmuten harppoivat kohti suviseuratelttaa.


Kertoisko nyt joku mulle, mitä nämä jesuiitat olivat? Vl-pappejako vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu