ja kansainvälisen kirkon jäseneksi kasteessa. Näin ilmoittaa EVL-kirkon virallinen sivu.
Lainaus EVL-kirkon sivulta:
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/884A722A85BFF899C2256FEA003B7DE8?OpenDocument&lang=FI
>>>>> Kaste on kristittynä olemisen perusta
Kaste on Kristuksen asettama sakramentti ja kristittynä olemisen perusta. KASTEESSA IHMISESTÄ TULEE sekä kotiseurakuntansa että maailmanlaajuisen kirkon JÄSEN. Kasteen perustana on Jeesuksen antama kastekäsky. (Matt.28:18-20).
Lainaus EVL-kirkon sivulta:
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/884A722A85BFF899C2256FEA003B7DE8?OpenDocument&lang=FI
>>>>> Kaste on kristittynä olemisen perusta
Kaste on Kristuksen asettama sakramentti ja kristittynä olemisen perusta. KASTEESSA IHMISESTÄ TULEE sekä kotiseurakuntansa että maailmanlaajuisen kirkon JÄSEN. Kasteen perustana on Jeesuksen antama kastekäsky. (Matt.28:18-20).
Vastaukset 6
Vanhimmat
suorittamista julmuuksisita ja teloituksista?
monet papit kirkossa opettavat, että hän saa siinä Taivaskelpoisuuden. Näin puhui mm su Hyvinkään pappi/papitar.
panneet merkille, että senjälkeen kun vauva on otettu kirkon jäseneksi, hänet unohdetaan. Eräänlaisena "opetuksena" on viikon rippikoulu ja sen päälle konfirmaatio, mutta Jeesuksen mallin mukainen evankeliumin opetus laiminlyödään.
Pääasiallinen tehtävä näillä "seurakunnan jäsenillä" on kirkollisveron maksaminen.
Uusi Testamentti ei tunne lapsikaste oppia.
Uusi Testamentti kokonaisuudessaan opetta kasteesta,
että uskoon tulleet ihmiset kastetaan Apostolisen tavan mukaan upottamalla hänet kasteen hautaa johon hänen vanha elämänsä haudataan. Ihminen nousee kasteen haudata uutena ihmisenä, Kristuksen
seuraajana.
Uusi testamentti opettaa,että uskonnollien ihminen syntyy uudesti ylhäältä: Joh 3:1-21.
Mutta oli mies, fariseusten joukosta, nimeltä Nikodeemus, juutalaisten hallitusmiehiä.
2 Hän tuli Jeesuksen tykö yöllä ja sanoi hänelle: "Rabbi, me tiedämme, että sinun opettajaksi tulemisesi on Jumalasta, sillä ei kukaan voi tehdä niitä tunnustekoja, joita sinä teet, ellei Jumala ole hänen kanssansa."
3 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
4 Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
6 Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
7 Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.
8 Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt."
9 Nikodeemus vastasi ja sanoi hänelle: "Kuinka tämä voi tapahtua?"
10 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sinä olet Israelin opettaja etkä tätä tiedä!
11 Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: me puhumme, mitä tiedämme, ja todistamme, mitä olemme nähneet, ettekä te ota vastaan meidän todistustamme.
12 Jos ette usko, kun minä puhun teille maallisista, kuinka te uskoisitte, jos minä puhun teille taivaallisista?
13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17 Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
19 Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
20 Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
21 Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
Kaeste ei ole Kristillisyyden perusta.
Perusta on usko Jeesukseen Kristukseen .
Kristityiksi kutsuttiin ihmisiä jotka omakohtaisessa uskossa seurasuvat Jeesusta opissa ja elämässä.Tämän päivän seurakunnat kutsuvat virheellsesti jäseniään kristiyksi vaikka jäset eivät ole omakohtaisessa usklossa Kristukseen.
Luterilainen kaste oppi om vakavassa ristiriidassa uskonnonvapauden klanssa.
SE RIISTÄÄ ihmisyksilöltä oikeuden itsepäättää
uskostaan itse.
Jumalan seurakuntaan ei voida väkisin liittää jäseniä jotka eivät sinne omalla tahdollaan tahdo.
Joh 6:63-70.
3 Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä.
64 Mutta teissä on muutamia, jotka eivät usko." Sillä Jeesus tiesi alusta asti, ketkä ne olivat, jotka eivät uskoneet, ja kuka se oli, joka oli kavaltava hänet.
65 Ja hän sanoi: "Sentähden minä olen sanonut teille, ettei kukaan voi tulla minun tyköni, ellei minun Isäni sitä hänelle anna".
66 Tämän tähden monet hänen opetuslapsistaan vetäytyivät pois eivätkä enää vaeltaneet hänen kanssansa.
67 Niin Jeesus sanoi niille kahdelletoista: "Tahdotteko tekin mennä pois?"
68 Simon Pietari vastasi hänelle: "Herra, kenen tykö me menisimme? Sinulla on iankaikkisen elämän sanat;
69 ja me uskomme ja ymmärrämme, että sinä olet Jumalan Pyhä."
70 Jeesus vastasi heille: "Enkö minä ole valinnut teitä, te kaksitoista? Ja yksi teistä on perkele."
Kastettavan ihmisen tulee uskonkautta ymmärtää, että Jeesus on Jumalan pyhä.
Ihmisen ja Jumalan suhde ei ole kirkon käsiteltävissä, kirkko ei ole välimies vaan Jeesus Kristus on Jumalan ja ihgmisen välillä.
Kirkko riistää ihmisiltä oikeukksia, väärentämällä Jumalan SANAA.
>Kastettavan ihmisen tulee uskonkautta ymmärtää,
>että Jeesus on Jumalan pyhä.
niin, myös vanhoillislestadiolaisuuteen kasvaneiden pitäisi uskon kautta ymmärtää tämä asia. Ei riitä, että ollaan uskovaisia.
tärkeämpää on saada sellainen totuudenopettaja, joka ei valehtele. Jokainen Jeesuksen sanaan uskova saa lahjan Jumalalta, ja se todistaa Raamattu näin:
Ap. t. 2:38
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Huomaatte, että ensin tehtiin parannus ja sitten mentiin vasta kasteelle.
Ja Pyhä Hengestä todistaa sana näin:
1. Joh. 2:27
Mutta te, teissä pysyy se voitelu, jonka olette häneltä saaneet, ja te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä.
Ihminen, jolla on Pyhä Henki, ei ole kenenkään opetuksen tarpeessa. Ei kirkon, ei lahkon eikä saarnamiesten, koska hänen opettaja on Pyhä Henki, ja hän ei valehtele, kuten tuossa todistetaan.