halpa hallien ja

muiden halppis kauppojen

olen tässä vuoden verran ollut yrittäjänä ja saanut moniin eri tukkuihin osto-oikeuden. No tietenkin on sitten kaupoissa tullut kierreltyä ja seurattua juuri näiden ns. halpa-ketjujen hinnoittelua. JA MITÄ KUMMAA!!!! siis ihan järkyttäviä on näiden kauppojen katteet. Kiinalaishässäkkä muuttuukin ihkuksi laatulooraksi vaan sillä että hinta onki kymmenkertainnen. Kaikki usko on pieneltä ihmiseltä menny,,,,,, ikinä en osta halpaa paskaa näistä puljuista en vaikka se keskustelupalstan sivaltaja öykkäri mitä väittäis vastaa.

10

2375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo

      Olen iste yrittäjä ja olen toiminut kaupan alalla muutenkin jo kauan. Sattumoisin tiedän, että halpahallit, ainakin useammat, tilaavat tuotteet suoraan ulkomaalaisilta toimittajilta tai suoraan valmistajamaasta. Mistä ihmeestä voisit tietää mitä eh ovat niistä maksaneet?

      Surullinen totuushan on kyllä että hinta moninkertaistuu ostohinnasta, mutta huomioon pitää ottaa myös kulut joita kauppiaille tulee.
      Törkeitähän nuo katteet silti ovat. Kerroppa minulle mistä sinä tiedät tuotteiden ostohinnat?

      • poro poro

        tiedän ostohinnat siitä, että esim. kehyksessä tai pakkauksessa on tampereella toimiva *halppis-tukku* (en mainosta kyseistä firmaa ihan vaan muiden harmiksi) liimalappu kyljessä. Tässä vuoden aikana tullut selväksi kuka kusee silmään. Isojen kauppaketjujen tilauksetkin ovat eri luokkaa kun meikäläisen joka saattaa saada jopa -40% tukkualennusta.
        -EIKÄ ALOTUS OLLU PROVO VAAN FAKTAA-


    • ostin lapsen lapselleni kaksi sängyn aluslaatikkoa, kun muutti pienempään asuntoon, ja ei kaikki opiskelijan kamat oikein mahtuneet kaappeihin. siis sellaisia pitkiä kannellisia muovilaatikoita, joissa on pyörät alla. Ostin ne ihan tavallisesta kaupasta, ja maksoivat 5.50 euroa kpl. Muutaman päivän päästä oltiin sitten tämmösessä halpis kaupassa. Ja huomasin, että siellähän on niitä samoja laatikoita iso kasa, ja uteliaisuuttani menin katsomaan, että paljonko hävisin. niin yllätys, yllätys ,laatikot maksoivat 9.75 euroa. Että semmonen halpis kauppa!

      • klökllklk

        Myytkös itse tukusta ostamasi tavarat samalla hinnalla??? Pitäähän kauppiaankin elää ja kulut maksaa.


      • ei provo
        klökllklk kirjoitti:

        Myytkös itse tukusta ostamasi tavarat samalla hinnalla??? Pitäähän kauppiaankin elää ja kulut maksaa.

        kyse ei nyt ole siitä, että mitä minä ostan vaa siitä, että nämä kerpeleen halppis hallit mainostavat itteensä halpakauppoina, mutta totuus on sitten ihan toinen. Useasti olen löytänyt samojakin tuotteita esim. erikoisliikkeistä huomattavasti edullisemmin.
        Mä en vaa voi ymmärtää sitä, että nämä kiinan tukijat tuovat halpaa roskaa tähän maahan joskus jopa 10-100 kertaisella katteella. Halpakaupat on täyttä kusetusta. Eettisesti ja kansantaloudellisesti väärin!!!
        Viisas ihminen ostaa kotimaista ja unohtaa *halvat paskat* näin saadaan raha liikkumaan kotimaassa ja taantuma saa haistaa .... piste


      • lkljlkjl
        ei provo kirjoitti:

        kyse ei nyt ole siitä, että mitä minä ostan vaa siitä, että nämä kerpeleen halppis hallit mainostavat itteensä halpakauppoina, mutta totuus on sitten ihan toinen. Useasti olen löytänyt samojakin tuotteita esim. erikoisliikkeistä huomattavasti edullisemmin.
        Mä en vaa voi ymmärtää sitä, että nämä kiinan tukijat tuovat halpaa roskaa tähän maahan joskus jopa 10-100 kertaisella katteella. Halpakaupat on täyttä kusetusta. Eettisesti ja kansantaloudellisesti väärin!!!
        Viisas ihminen ostaa kotimaista ja unohtaa *halvat paskat* näin saadaan raha liikkumaan kotimaassa ja taantuma saa haistaa .... piste

        Tuovat ja myyvät sitä mitä ihmiset ostaa. Ja HALPAA suurin osa haluaa, laadusta viis.


    • kaikillatuotteilla

      kaikki tuoteet hinnoitellaan (varsinkin vaatteet ja tavarat) niin että niistä voi antaa hurjat alennukset ja silti kauppa jää voitelle. Hinnoissa on myös varashävikki,nämä alehävikit ym...kaikki kyllä maksatetaan asiakkailla...jos tuote 1 ei tuo katetta tai sitä jää myymättä...niin sitten vaikka 2 tuote saattaa jo tuoda katetta niin paljon,ettei haittaa vaikka 4 tuotetta tuottaisi hieman tappiota. hinnoittelu on varmaan tehty jo niin että jos on 5kpl tuotetta niin se on hinnoiteltu niin,että jos 1 menee kaupaksi se on jo kannattavaa... kieroa peliä...

    • eqilq,

      ennen kun HYVO;nila tehtiin sukkahousuja, Oli koreja joihin tarkastuksen jälkeen laitettiin, Stokmannille, K-ketjuun, yksityismyyntiin, torikauppiaille jne. nyt ovat samoja, jos siltä näyttää, muta jos ostat jonkin vieraan merkin, vaate tai moppo, taulutelkkari tai videopoxi, kyllä on laatueroja, aina laitetaan uusia merkkejä niille "epäonnistuneille tuotteille", joten tarkkana pitää olla, MUTTA niitä huonoja myydään hyvämaineisissakin kaupoissa, varsinkin kodinkoneketjujen kaupoissa, pakko myydä, kilpailu on kovaa,

      • huh huh

        Itse olen ollut pari vuotta halpakaupassa töissä ja ohje oli, että verollisiin sisäänostohintoihin lätkäistään 30-40 % katetta. Yleensä vähintään 30 %. Kyllä tuli selväksi silloin viimeistään, että nämä mitään oikeasti halpoja kauppoja ole..


      • Puupuupuu
        huh huh kirjoitti:

        Itse olen ollut pari vuotta halpakaupassa töissä ja ohje oli, että verollisiin sisäänostohintoihin lätkäistään 30-40 % katetta. Yleensä vähintään 30 %. Kyllä tuli selväksi silloin viimeistään, että nämä mitään oikeasti halpoja kauppoja ole..

        30-40% kate on pieni! Minä en myy mitään alle 50% katteella!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      117
      1279
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1153
    3. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      47
      1050
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1013
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      853
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      317
      802
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      714
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe