Tuli pääsiäisenä ryypiskeltyä oikein kunnolla ja nyt on pari päivää maksan kohdalla ollut kipuja. Pahimmillaan ne olivat ns. "krapulapäivänä", nyt kivut ovat jo lieviä.
Eli kipua ja "vääntelyä" maksan kohdalla. En ole nyt muutamaan päivään alkoholia ottanut ollenkaan enkä ainakaan ennen vappua aiokaan ryypätä.
Onko maksakipu ryyppäämisen jälkeen ihan normaali ilmiö ja miten minun nyt kannattaisi toimia?
Maksakipu ryyppäämisen jälkeen
28
24450
Vastaukset
- mutta vappuun
ei onneksi ole pitkä aika. Klaara Vappen!
- Oolofi
Kuule... Et sinä voi tietää onko se maksa vai mikä mitä särkee. Lääkäri vain sen tietää. Ihmisellä voi olla vaikka kuinka paljon kipuja joille ei löydy mitään selitystä.
Jos olet niin paljon tenuttanut että on syytä oikeasti epäillä maksan kuntoa, niin suosittelisin vähän vähentämään sitä lipitystä. - välttämättä maksa
Putketuksen jälkeen kroppaa saattaa särkeä joka paikasta. Kivut häviää yleensä, kun kupitus loppuu ja juoppo on toipunut.
Pidä pidempi tauko viinanjuonnissa. Veikkaan, että olet viikon parin päästä kuin uusi ihminen. Jos kivut jatkuu, on mentävä lääkäriin.
Itse olen ryypännyt pahimmillaan lähes 3 viikon putken eikä särkenyt muuten kuin selästä, kun yökin vessapytyllä aamuisin. Lopetin viinanjuonnin sitten kokonaan ja suosittelen sinullekin, jos terveys huolettaa tai homma ei tahdo pysyä käsissä. - Spriten_voimalla
vastauksen saat lääkäriltä. Saattaisi olla peräti ihan oikeakin :)
Mikäli maksasi sinua huolestuttaa, käy otattamassa maksa-arvot laboratoriossa. Jos et halua käydä työterveyslääkärillä tai kunnan terveyskeskuksessa, käy yksityisellä lääkäriasemalla. Ottavat maksa-arvot ilman lääkärin lähetettäkin ja vastauksissa on viitearvot, joiden sisällä pitäisi pysyä.
Tieto on aina parempi kuin arvaus. - riittää
"Onko maksakipu ryyppäämisen jälkeen ihan normaali ilmiö"
suolisto siinä missä muukin elimistö kestää myrkkyjä ja myrkytystä kunnes tilttaa.
ryyppääminen ei ole normaali ilmiö !
siitä pitää lähteä eikä sen seurauksien ihmettelystä vaan suoraan asian alkujuuresta, ryyppäämisestä eli juopottelusta eli alkoholismista.
mieti tuota ja ajattele ongelmaa sen oikealla nimellä.
vain sinä voit asialle jotain tehdä tai sitte vaihtoehtona elämällesi on tuo "enkä ainakaan ennen vappua aiokaan ryypätä" .
eli seuraava aste tuosta on:
-ottakaa pois krapula (pameilla tms.) ja antakaa minun ryypätä.
-miks alkoholi ei vaikuta sillai kivasti kuin nuorena ?
-haluan raitistua mutta en lopettaa juomista, en-en-en-en.
-juon siksi kun....
-raitisttuisin kyllä mutta kun.....
-raitistuisin jos.......
- kuolema tai täysraittius.
siihen valiin mahtuu toisille elo vihanneksena jossain kroonikko-osastolla, kuola suupielestä valuen kunnes hoitsu seuraavana päivänä kääntää toiselle kyljelle. jos kiireiltään ehtii.
hyvää vapun odotusta tosiasioiden parissa.
äläkä oksenna naamariin, menee sekin henkireikä tukkoon.- No juoppo
No joka tapauksessa sitä ennemmin tai myöhemmin makaa vihanneksena jossakin osastolla kuola suupielistä valuen ja paskat housuissa, käytti alkoholia tai ei. Alkoholia käyttäen ehkä vähän aikaisemmin, mutta eipähän välttämättä tarvitse käydä läpi kaikkia lonkkanivelten vaihtoja ja muuta vanhusten ajanvietettä.
- Jo
Ja millä oikeuksella sinä olet niin perkeleen negatiivinen jos toinen kysyy asiallisesti asiasta?
Seuraavan kerran anna vähä parempi vastaus. - .
Jo kirjoitti:
Ja millä oikeuksella sinä olet niin perkeleen negatiivinen jos toinen kysyy asiallisesti asiasta?
Seuraavan kerran anna vähä parempi vastaus.Arvelet siis, että vuonna 2009 vastannut lukee palstaa edelleenkin.
- No juoppo
Minun tietääkseni kylläkään maksa ei oireile kivulla.
Luulenpa että olet vaan venäyttänyt jonkun lihaksen.
Jos asia vaivaa, niin aina voi käydä lääkärissä.- Dr. Sykeröinen.
Maksassa itsessään ei ole tuntoaistia.
- parempi myöhään...
Dr. Sykeröinen. kirjoitti:
Maksassa itsessään ei ole tuntoaistia.
no on aivotkin tunnottomat ja silti voi pää särkeä.
Kyllä mullakin joskus kovan ryypiskelyn jälkeen maksan kohdalta särkee..
- viestiketjun aloittaja
Kiitos vastauksista. Kovin usein en ryypiskele, vain pari kertaa kuussa. Pääsiäisenä tuli juotua 20 kaljaa yhdessä illassa. Koska en ole kovin kokenut juoja, niin ilmeisesti tuo oli elimistölle melko suuri alkoholimäärä.
Luin netistä myös erilaisten maksasairauksien oireita. Mitään uusia oireita ei viime aikoina ole ilmennyt; ei väsytä, iho on ihan normaalinvärinen yms.
Eli uskoisin ettei kyse mistään vakavasta ole. Koska en mikään "rapajuoppo" ole ja tosiaan ryypättyä tulee harvemmin (yleensä n. 10 alkoholiannosta kerralla, pääsiäisenä meni reippaasti yli), niin tuskin maksa sellaisesta pettää. Ja muuten elintavat mulla on suht terveelliset; syön melko terveellisesti ja liikuntaa harrastan usein. Joskus humalassa tulee tupakoitua, mutta sekin on tasoa 1 tupakka/kuukausi.
Kipu on maksan kohdalla, jos maksassa ei ole tuntoaistia, en tiedä, mikä sitten tuottaa kipua. Kipu alkaa jo onneksi hellittämään ja luulisi sen kokonaan menevän pian ohi.
Mutta kuten aloitusviestissä sanoin, aion olla kokonaan juomatta alkoholia vappuun saakka. Vappuna varmasti tulee alkoholia juotua, mutta kohtuudella.- viinaankaan
Se ei äkkiä karkaa, pitää olla hyvät harjoitukset. Ja maksa ei tunne kipua.
Haima voi kylläkin olla kipeä, tavallisesti kyllä niin pahoin, että menee lääkäriin. Paitsi, jos se saanut kroonisen tulehduksn. Sekin mulla oli melkein vuoden, paska valuu ja maha on aina kipee. Huikilla kipu auttoi.
Sitten suolisto tai mahalaukku voi kipuilla, ei ole tarpeeksi tottunut.
- mitä järki sanoo
Jos maksa tai munuaiset paukkuu, niin mitä luulet kannattaako juoda.
- perrkkele
Vittuakos olet mennyt ryyppäämään siihenmalliin.
- Erkki.
Paksusuolesi kränäilee.
- Solon
Maksatulehduksessa voi olla kipuilua sillä alueella mut yleensä maksan oireilut on kivuttomia. Parin viikon juomattomuuden jälkeen maksa-arvot pitäis tasaantua, ellei vedä älyttömästi kipulääkkeitä. Suolisto on todennäköisempi koska jos kännää pitkään niin se ei oikein kestä sitä rääkkiä.
- Anonyymi
Sama vaiva, viikonloppuna kun ottaa viinaa niin sunnuntaina maksan kohdalla semmosta jomotusta paineen tuntoa, rasvamaksa löytyi ultrallassa ja nyt painoa pudotettu muutama kilo ja urakka jatkuu.
Pitäs lopettaa ryyppääminen mutta juoppo mikä juoppo ei osaa olla viikonloppuisin ilman alkoa. - Anonyymi
Elät rinnakkaistodellisuudessa! Elät ihan selvästi rinnakkaistodellisuudessa.
Ei vielä mitään, jos joskus siellä käy, mutta a s u m i n e n siellä käy kelle tahansa vääjäämättä psyyken päälle.- Anonyymi
:D no jo oli kommentti tämä
- Anonyymi
Tissutaja on asd.
- Anonyymi
Noiden vanhojen ketjujen nostelu on tissun mieliharrastus. Kelan täytyy pyöriä jotenkin väärinpäin, ma arvelen.
- Anonyymi
Mulla ryyppämisen jälkeen seuraavana päivänä kun kävelee pakottaa ja kipristelee tuosta oikealta ylävatsalta, tulee joka kerta nykyään kun ottaa , paranee parissa päivässä dokaamisen jälkeen
- Anonyymi
Haima se on tai vatsa, maksa ei ihan ensimmäisenä poksahda eikä kipuile muutenkaan.
- Anonyymi
"Maksakipu" viittaa jo krooniiseen maksatulehdukseen tai haimatulehdukseen.
Aloittaja lienee jo kuollut juomiseensa. - Anonyymi
Kaverillani oli mielestään haimakipua oikealla alavatsan alueella. Välillä taas oli sitä mieltä, että kipua onkin oikealla ja suutahti kun tivasin häneltä, että kummalla puolella sitä kipua nyt sitten onkaan. Korjasi, että oikealla, mutta ei uskonut kun sanoin, että ei voi sitten olla haimakipua. Lopulta verta oksennettuaan joutui saattohoitoon.
- Anonyymi
Onko ketjun aloittaja vielä elävien kirjoissa ?
- Anonyymi
Ei. Kipu vain paheni kun vaihdoin kaupan oluet korvikkeisiin mikä oli aikamoinen virheliike.
Olen nyt ollut kuolleena syksystä 2009 saakka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648