Miksi Ateistit ja muut

kirjoittavat tälle palstalle.Onko Ateismi uskonto tai uskomus.
13480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miksi kirjoitat tälle palstalle? Oletko ateisti?

Tyhmä kysymys; Miten voi kieltää jotain jota ei tiemmä ole edes olemassa? Siis siitä jumalankieltämisestä tuli mieleen...

Äänestä

Sinusta siis ateisteilla ja muilla "jumalan kieltäjillä" (mitä se nyt sitten tarkoittaakaan" ei ole oikeutta kirjoittaa palstalla jonka nimi on Ateismi?

Missä heidän sitten pitäisi kirjoittaa? Vai pitäisikö heiltä kieltää kirjoittaminen kokonaan?

Äänestä
  • olen täysin samaa mieltä kanssasi, ateisteilla on sama oikeus kirjoittaa kuin muillakin. raamatussahan se mainitaan vaikka senkin saisi polttaa.

    Äänestä

Ateismi ei ole uskonto vaan sitä sanaa käytetään synonyyminä uskonnottomasta. Ateisti (jumalankieltäjä) taas voi olla vaikka buddhisti.

Onko uskonnottomuus uskomus, ei sillä fakta on että yliluonnollista ei ole olemassakaan. Ja olemassaoloväitteen esittäjällä on todistustaakka.

Sen sijaan ateismia voidaan tutkia samoilla menetelmillä ja kriteereillä teologiassa kuin uskontoja jos niin tahtoo tehdä. Mutta edelleen se ei tee siitä uskontoa vaikka voisi löytää väkisin yhtäläisyyksiä vihaa levittäviin ateisteihin (sellaisiakin on vaikka selvästi vähemmän kuin kristityissä)

Äänestä

tulevat omalle palstalleen "tiede"-osion kautta ja hihhulit taas tulevat tänne ronkkimaan sen "uskonto, uskomus" -linkin kautta.

Äänestä
  • vaikka tulenkin sen uskonnot, uskomus-linkin kautta. Niin että?

    Äänestä

Luulet kirjoittavasi?

Onko teillä uskovaisilla joku kilpailu kuka keksii typerimmän aloituksen?

Äänestä

tulisi tietää!! Olette menossa väärään suutaan, suuntavaistonne on kaputt!!

Äänestä
  • Sinä et tiedä mitään, sinä vain luulet.

    Et ole kertakaan esittänyt tällä palstalla mitään tietoa, vain taikauskoisia luulojasi.

    Niillä ei ole mitään tekemistä tiedon kanssa.

    Äänestä

Tämä on kommunikointia, vaikka välillä riitelyksi meneekin.

Jumalia en kiellä, en vaan usko niitä olevan olemassa.

Vaivaako sinua jotenkin tämän palstan olemassaolo? Onko tämä mielestäsi liian suosittu? Minusta on hyvä, että on foorumi, jossa voi vaihtaa ajatuksia ja tuuletella välillä railakkaastikin.

Äänestä

Jostain syytä tällainen palsta tänne on tehty.

Kieltämättä aika tyhjänpäiväistä täällä olisikin samanmielisten seurassa, elleivät hihhulit aina joskus eli kaiken aikaa tekisi tänne pakanamaalle ristiretkiään.

Äänestä

jumalaa ei ole olemassa, tämä on todistettu evoluutio teorialla , joten ateismi on uskonto koska siinä USKOTAAN siihen että jumalaa ei ole!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Ajanvietettä nääs. Joskus poikkesin mtv3:n Kauniit ja rohkeat-palstallekin, vaikka en tiennyt sarjan juonesta mitään. Onhan tämä nyt huomattavasti mielenkiintoisempi turinapaikka. Tosin jumalansanan julistajat vaikuttavat yhtä typeriltä, kuin kaunarifanit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumalan kieltäjät kirjoitti:

kirjoittavat tälle palstalle.Onko Ateismi uskonto tai uskomus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu