Sektioäidit voisivat vaihtaa koekmuksiaan omalla heille nimetyllä palstallaan, tässä ei ole mitään pahaa sillä niin erilaisista asioista on kysymys vaikka lopputulos on sama. Keskustelu on hankalaa koska sektioäidit eivät tiedä mitään synnytyksestä eivätkä synnyttäneen tiedä mitään sektiosta. Mietippä ylläpito tätä !
Oma palsta mahdoton asia??
onko näin ?
9529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hätäsektioon voidaan päätyä ihan vasta ponnistusvaiheessa, että mietipä "onko näin?" tätä;)
Pitäisi saada omat palstat myös imukuppiäideille, perätilaäideille, kaksos- ja monisikiöäideille, eppariäideille, ei-eppariäideille, imettäville äideille, tuttipulloäideille, ilokaasuäideille, epiduraaliäideille, parakervikaaliäideille, kaurapussiäideille, jakkaraäideille, puolapuuäideille, vesiallasäideille, taksiäideille, kotiäideille...
totta, esim imukuppiäideillä ei ole mitään tietoa OIKEASTA synnytyksestä!!!!! eikä myöskään episiotomia-äideillä :D
Ei vais, tämä mielisairas sektio-vihaaja on jo TODELLA pelottava.
Vai haukut minua mielisairaaksi ja sektiovihaajaksi !! Tuo saattaa tulla sinulle kalliiksi !! En minä sektiota VIHAA vaan KORJAAN käsitteitä.
vauvoja.
Olet kertonut, ettei heidän olisi koskaan pitänyt syntyä ja niin edelleen. Mieleltään terve ihminen ei vihaa toisia, etenkään vauvoja tai lapsia, eikä koe tarvetta lietsoa vihaa edellä mainittuja vastaan. Niin se vaan on.
Toi oli paksuinta puppua mitä olen kuullut...etteikö sektion kokenut äiti tiedä mitään alatiesynnytyskestä? Oletko tosiaan noin rajoittunut...äideillä voi olla takana sekä sektioita että alatiesynnytksiä, molempia. Sen lisäksi on naisia, jotka eivät ole synnyttäneet vielä kummallakaan tavalla vaan odottavat, mitä tuleman pitää...ensisynnyttäjät. Lisäksi kaikki tieto tässä maailmassa ei ole kokemuksellista tietoa...asioista voi jopa lukea, jos olet kuullut puhuttavan kirjoista?? Luuletko, että jokainen mieslääkäri tai edes naislääkäri synnytyssairaalassa on itse synnyttänyt alateitse...silti he tietävät ehkäpä jotain alatiesynnytyksestä. Ja onko jokainen kirurgi kokenut omakohtaisesti sektion...miehetkin?? Mistä se tieto on putkahtanut heille...kokemuksesta?...ehei...se on kuulepas sellaisista kapistuksista kuin kirjat...ja netistäkin voi näinä päivinä oppia yhtä sun toista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000025&posting=22000000043297883
Kyllähän suurin osa meistä äideistä on synnyttänyt molemmilla tavoilla, eli kyllä sektioitukin voi tietää alatiesynnytyksestä ja toisin päin.
Ja samalla palstalla kaikki on suhteellisen sopuisast tähän asti menty. Hyötynä on myös kokemusten vaihto ja vertailu kun on kyse molemmista tavoista synnyttää.
Voisit raivota rauhassa ja herjata sektio-äitejä ja heidän "ottolapsiaan" rauhassa, ja me normaalit äidit saisimme palstarauhan. Ehdotappa ylläpidolle tätä?