Kasteen peruminen/mitätöinti Suomessa.

ürpå

Aloinpa oikeen miettimään tätä asiaa kun tuo e.k.v laittoi asiasta pari aloitusta.

Toisessa niistä pappi väitti, että tämä ei ole Suomessa mahdollista. Tarkoittaen siis maallisesti ilmeisesti sitä, että vaikka eroaisi kirkosta, niin kirkonkirjoissa säilyy silti eronneenkin tiedot?

Miten näin voi olla? Eikö vapaan tahdon omaava ihminen saa päättää mikä kultti hänen tietojaan säilyttää? Jos ei, niin miksi?

10

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      Onko se kuin rikosrekisteri, josta ei pääse eroon, vaikka on rikoksensa sovittanut?

      Miksi muuten pitää seurakunnista hakea vainajien syntymätodistuksia, vaikka nämä ovat kuollessaan olleet kirkkoon kuulumattomia? Tämä tässä muutama vuosi sitten ihmetytti.

      • Mahdotonta kun kirkosta on kyse.

        Mulle tulee postilootaan kyrkpressen niminen läpyskä joka viikko.
        En kyllä sitä ikinä ole selannut mutta näyttäis olevan joku kirkon jätepaperi jakelu.


      • Kössönöm
        zippo100 kirjoitti:

        Mahdotonta kun kirkosta on kyse.

        Mulle tulee postilootaan kyrkpressen niminen läpyskä joka viikko.
        En kyllä sitä ikinä ole selannut mutta näyttäis olevan joku kirkon jätepaperi jakelu.

        mutta kummastuttaa, että kun valtion väestötietojärjestelmässä ovat kaikki Suomen kansalaiset, niin miksi perukirjoituksia varten pitää haalia ympäri maata niitä syntymä- ja muuttotodistuksia joiltain seurakunnilta?

        Jotain mätää suomenmaassa. Ei ainoastaan kyrkpressen. Meille tungetaan myös jotain kirkon läpyskää.


    • voi aikoja voi tapoja

      mutta Jeesus sanoo, joka uskoo ja kastetaan se pelastuu, mutta joka ei USKO se tuomitaan kadotukseen!
      Mitä sinä onneton luulet sen vedenpirskottelun pääsi päälle vauvana sinulle antavan?
      Jos olisit vauvana kuollut olisit jo Herran luona VARMASTI vaikkei olisi kastettu!

      Mutta nyt sinä elät, sitä varten, että tekisit ne teot, jotka on sinulle annettu tehtäväksi jo ennen ikuisia aikoja!
      Silloin VARMASTI tulisit sanomaan MINUN ONNENI ON OLLA JUMALAA LÄHELLÄ!

      Nut kun et usko vikiset joutavia lapsikasteen mitätöimisestä, miten sitä mitätöi sitä, missä ei ole mitään mitätöitävää!?

      Kaste kuuluu ihmiselle, joka otta Jeesuksen omaksi Herraksen ja Vapahtajakseen!
      Anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi, sanoo sana, nämä asiat kuuluvat tapahtua kun tulee uskoon!

      Ef.2:1-3
      Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte KUOLLEET rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ENNEN VAELSITTE tämän maailman menon mukaan, ilmavallanhallitsijan, sen hengen mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
      joiden joukossa mekin KAIKKI ENNEN vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia, niinkuin muutkin

      Tämän jälkeen tulee menä kasteelle ja viellä UPOSTUSKASTEELLE, alkuperäinen sana kasteesta tarkoittaa juuri upottaa veteen niin että ihminen kokonaan peittyy veteen!

      • ürpå

        Mitä sä hihhuli lässytät?

        Ei tässä asiassa ole kyse mistään mielikuvitusystäväharhoista vaikka sinä (ja moni muukin vammaisuskis) kai niin luuletkin.


    • _T

      Osallistuin äskettäin kastetilaisuuteen - toimien kummina - mikä oli henkilökohtaisesti jokseenkin ristiriitainen kokemus.

      Olen kastettu, rippikoululun käynyt ja aikusena lopulta kirkosta eronnut sekulaarinen humanisti / ateisti. Kummina toimiminen ei omasta mielestäni ole sakraali, mikä edellyttää kristillistä vakausta, mutta jokseenkin kristin- ja muiden pääuskontojen ymmärtämistä ja luonnollisesti halua osallistua kastetun lapsen elämään.

      Maailmankatsomukseni ja moraalini pohjautuu suomalaisen kulttuuriperimän lisäksi moneen muuhun lähteeseen ja ajatusmaailmaan kuin mihin raamattumme dogmit perustuvat / rajatuvat.

      Kastetilaisuudessa rupesin miettimään: voiko oman kasteensa mitätöidä?

      Siis mikäli en itse aikoinaan voinut päättää tulenko alle vuodenikäisenä kastetuksi, onko teologisesti mahdollista irroittautua / puhdistautua kasteesta?

      • en alkaisi

        Ei kirkosta eronnut ja uskonnoton varsinkaan voi toimia kummina.

        Itse kieltäytyisin, onneksi ei ole kukaan pyytänytkään.


    • _T

    • Semis

      Eikös tuon kasteen peruminen ole yhtä maagista ajattelua, kuin kasteen ottaminenkin. Eihän sillä ole mitään merkitystä, jos jokin kirkon edustaja on vauvan päätä vedellä huljutellut.

      Teininä eräs romaninainen heitti päälleni hiekkaa ja sanoi, että olet kirottu. Entä sitten? Täysin merkityksetöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5535
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2862
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2581
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2429
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2110
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1714
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1303
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1183
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1145
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1136
    Aihe