moro,
elikkäs laitoin tässä tulemaan kotiviinit ekaa kertaa ja pesin välineet tiskiaineella kun olin kuullut että muutkin ovat näin tehneet ilman ongelmia.
Kuitenkin luin jostain että tulee paha maku viiniin vaikka kuinka olisi huolellisesti pessyt.
Onko kellään kokemusta pesemisestä tiskiaineella ja tuliko pahaa makua?
Tiskiaineella peseminen
4
694
Vastaukset 4
- palpapalpa
Jos menit pullot pesemään fairilla niin minimoit tappiot palauttamalla ne automaattiin.
- moromoromoro
pullot on vielä pesemättä.:) eli pitääpä käyä ostaa desinfiointiainetta jos olis vielä viinit pelastettavissa.
- ole...
moromoromoro kirjoitti:
pullot on vielä pesemättä.:) eli pitääpä käyä ostaa desinfiointiainetta jos olis vielä viinit pelastettavissa.
ongelmaa,vaikka tiskiaineilla välineet pesee,kunhan huolellisesti huuhtelee.Pullot voi desinfioida myös kuumentamalla uunissa.
- www.
Puhdas lämminvesi on paras pesuun. Desifiointiainetta käymisastiaan ja hyvät huuhtelut päälle. Pullot on paras pestä pullopesurilla kuumalla vedellä ja desifioida uunissa 100 astetta n.30 min. Ennen uunin panoa valuta pulloja n.10 min. suu alaspäin, että kaikki vesi tulee pois. Ei mene sitte rikki uunissa. Tämän voi tehdä edellisenä päivänä ennen pullotusta. Pulloja voi valuttaa esim. isoissa saaveissa jotka on hyvin pesty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901359
- 46738
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49650- 81639
- 53618
- 47591
- 50573
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan192553