Hei!
Olen laittanut päivänsinen, aito elämänlangan ja kelloköynnöksen siemeniä ns. pienkasvihuoneeseen ja ovat nyt taimella. Haluaisin tehdä kesäksi isoihin(n.30 cm) ruukkuihin niistä "asetelmia".
Siirränkö seur. taimet esim. 10 cm kok. ruukkuihin ja minkä laatuiseen multaan?
Entä montako taimea kannattaa istuttaa lopulliseen
isoon ruukkuun ja millainen lannoitus/multa siihen on paras? Kasvaakohan nämä köynnökset paremmin kukkapenkissä kuin ruukuissa? Kiitos vastauksista.
Köynnös ruukkuun
4
1229
Vastaukset 4
- mainitsemasi
köynnökset kasvavat myös ruukuissa kunhan niissä on tarpeeksi multatilaa, eli halkaisialtaan noin 30-40 cm ruukku riittää kunhan pidät huolen siitä että kastelet tarpeeksi. Köynnökset voit istuttaa nyt mielellään noin 15 cm ruukkuihin 3 tainta per ruukku (turvemultaan). Latvo kaikkia muutamia kertoja jotta tuuhentuvat. Laita tuki kepit. Siirrä lopullisiin ruukkuihin touko-kesäkuun vaihteessa, multa voi olla ihan kesäkukka multaa. 30 cm ruukkuun riittä tuo 3 taimen ruukku. Laita tarpeeksi korkeat tuet, voit myös kesän aikana napsia liikoja latvoja pois. Lannoita parin viikon päästä ruukutuksista kastelulannoituksella. Kerran viikossa riittää.
- alkuunkaan !
Pitää olla enemmän taimia kuin kolme. Ehkä tuplamäärä, vaikka latvookin.
- *siinäpä kysymys*
Ruukussakin köynnöksistä voi tulla mahtavia, jos muistaa hyvin hoitaa eli kastella ja lannoittaa ja multa on hyvää ja ruukku on tarpeeksi iso. Maahan istutettaessa ihan samat asiat on otettava huomioon jos vaikka yksivuotisista köynnöksistä haluaa rehevät ja runsaastikukkivat, ruuukun kokoa ei tosin tarvitse ajatella. Kokemukseni perusteella maahan istutetuista tulee paljon rehevämmät, vaikkei joka päivä niitä muistaisikaan ollenkaan.
- tarkkaa
Voit pikkutaimet istuttaa vielä taimimultaan, 2-3 taimea per purkki, joku tikku tueksi. Kun lähtevät kasvuun, kastele pari kertaa viikossa lannoitevedellä. Latvoa kannattaa ainakin kerran, itte pätkäsen tukitikun päästä yli tulevat ja sillä hyvä. Valoa, viileä tila ja kohtuullinen kastelu - hyvä tulee. Ulos totutellessa ens alkuun tuuleton paikka, loukkaantuvat muuten ja alkavat jurottaa. Lopulliseen ruukkuun voi istuttaa niin monta, kuin saa sopimaan. Pane pohjalle salaojitus, vähän multaa, pari kourallista kanankakkaa, taas vähän multaa ja taimet niin, että paakkujen väliin jää sormen verran tilaa. Mullaksi käy ihan tavallinen puutarhamulta, jota saa edullisesti reilunkokoisissa säkeissä. Ravinteet riittävät koko kesäksi, kun kastelet silloin tällöin lannoitevedellä. Tukia myöten kasvavat ylös, ilman tukia roikkuvat aikansa ja sitten kiipeilevät itteään myöten ylöspäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3742986
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822393- 361882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2801637- 541159
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa276972Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248816- 68767
- 47664
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46591