Kokeneen kuskin check-list

DON'T TRY THIS AT HOME!

Juuri kortin saaneet ovat turvallisuusriskejä. Juuri kortin saaneet stressaavat omaa kokemattomuuttaan. Ja sitä, että se näkyy muille. Tässä check-list, jonka suoritettuasi voit onnitella itseäsi: OLET KONENUT KUSKI! Tai ainakin näytät siltä muun liikenteen silmissä: 1) Laita vilkku päälle vasta, kun olet jo kääntymässä. Jos silloinkaan. 2) Älä väistä liikenneympyrässä olevia. Ne kyllä väistävät sinua. 3) Jos edessäsi oleva auto joutuu odottamaan päästäkseen kääntymään vasemmalle, ohita se välittömästi. Vaikka jalkakäytävän kautta. 4) Lisää kaasua, jos viereisellä kaistalla auto hidastaa suojatietä lähestyttäessä. Jos sieltä on tulossa jalankulkija, ainakin sinä pääset suojatien yli ennen sitä. 5) Lisää kaasua ohituskaistalla. Jos ajat satasen alueella muuten 90 km/h, nosta vauhti ohituskaistalla ainakin sataseen, mielellään ylikin. Leveällä tiellä on kiva ajaa lujaa. 6) Moottoritiellä sinun on ehdottomasti ohitettava rekka tms., vaikka itse ajaisit samaa vauhtia. Vasen kaistahan ON ohittamista varten. 7) Ohittaessasi palaa omalle kaistallesi mahdollisimman pian. Takana ajava kiittää ilmaisesta tuulilasin pesusta märällä kelillä. 8) Jos käännyt sivutieltä pääväylälle ja pääväylällä on tulossa vain yksi auto kaistalla, jolle aiot kääntyä, on ihan OK kääntyä sen yhden auton eteen. Saat hyvän tilaisuuden kokeilla, kiihtyykö oma autosi samaan vauhtiin. 9) Parkkipaikalla sinun ei tarvitse väistää ketään. Parkkipaikalla noudatetaan juuri sitä väistämisvelvollisuutta, joka palvelee juuri sinua sillä hetkellä parhaiten. Eli kun tulet muuhun liikenteeseen nähden vasemmalta, voit silloin hyvin kuvitella olevasi pääväylällä. Ja oikealta tullessasi olet tietenkin AINA etuajo-oikeutettu, vaikka tulisit parkkiruutualueelta. 10) Oikealta ohittaminen ei ole kielletty kaksikaistaisilla teillä. Ruuhkassa se on jopa suotavaa, jotta pääsisit auton-pari edemmäs. 11) Kaukoajovalojen poiskytkeminen on mitä parahinta valtapeliä. Jos vastaantuleva ei kytke niitä pois, et muuten kytke sinäkään. 12) Sumuvalot ovat tärkeät kelillä kuin kelillä. Ne viestivät statusta ja herättävät muissa kunnioitusta. 13) Kännykkä korvalla tekee sinusta tärkeän kuvan. Ratin kääntö, vaihteiden vaihto tai vilkun käyttö ovat toissijaisia seikkoja silloin, kun puhelu on kesken. 14) Tuulilasi ja sen edusta on hyvä paikka pitää mm. navigaattoria, ilmanraikastimia ja hellyyttäviä pehmoleluja. Näethän sinä eteen päin pienmmästäkin kolosesta. 15) Unohda, että kaikki ovat joskus olleet aloittelevia kuskeja. Liikenteessä ei kannata liiemmin joustaa, koska niinhän et tee sinäkään. ONNITTELUT; OLET KOKENUT KUSKI!

3

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omakohtainen kokemus

      Muuan kokenut Omegakuljettaja tuossa taannoin vilautteli "pönttöä". Tilanne ole sellainen, että tulimme tyttären kanssa opetuisluvalla tuolta naapurikaupungista illalla myöhään (ettei olla näiden kiireisten jaloissa) talvirajoitusten mukaisesti 80 km:h ja saimme tämän Oomegan peräämme. Vastaantulijoita oli ja hän ei päässyt ohi, iskeytyi aivan perään ja vielä vilkutteli valojaan mielenosoituksellisesti. Tyttö kysyi mitä teen? Vastasin, että et mitään meillä on 8 kymppiä ja se on talvirajoitus. Tuli sitten risteysalue ja vihreät (valtatiellä) Ooomega veti ohi, että sauhua vain putkesta tuli ja pönttö vilkutti iloisesti ja silloin, kuin yhteisestä päätöksestä revettiin nauruun. Siitäs sait hahhaa vahingon ilo on aidointa iloa.

    • Tuo kakkonen meni ihan nappiin. Liikenneympyrässä ajavan tulee sääntöjen mukaan väistää ympyrään tulevaa ajoneuvoa. Näinhän se laki menee.

    • BC 15 vuotta

      Kaikki nämä ovat tuttuja tilanteita niin kaupungista kuin maantieltäkin, valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2488
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2467
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      53
      2131
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1133
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe