Hanoi on teinipoppisversio Smackista

Onko vaikeaa?

Monen on vaikea ymmärtää, että ei se Hanoi Rocks kovin kummoinen bändi ole. Yksi yksinkertainen selitys löytyy, kun asiasta tietämätön vertaa vaikkapa Smackia ja Hanoita. Smack on rock, mutta Hanoi sellaista teineille suunnattu esipuberteettista suurisuista poppisposeerailua ihan ulukomaan henkeen. Hanoista voi sitten isompana hypätä vaikka juuri Smackiin ja muuhun rokkipuolen touhuiluun, kun barbieleikit eivät enää kiinnosta. Smack on pysäyttävän tyly, Hanoi hippalullaa. Voin kyllä keksiä muitakin bändejä ja esimerkkejä, mutta tämän luulisi jo riittävän.

6

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanoista

      mihinkään hypätä kun Hanoissa jo ollaan. Se on sellainen pointti,jota joka jeppe ei tajua. Se riittää meille Hanoi ihmisille.

    • ...

      Itellä eka "rokkipändi" josta oikeesti innostuin 12-vuotiaana (vuonna -83) oli juurikin Hanoi Rocks..Smack tuli myös vähän myöhemmin kuvioihin ja aika täpöillä kyllä kolahtikin. Tuli myös jenkkiläinen tukkahevi. Kaikkia noita kuuntelen vieläkin silloin tällöin. Ja paljon muutakin. Harmittaa, kun en 80-luvulla nähnyt Smackia livenä, koska asuin maalla. Smack ei ikävä kyllä enää voi tehdä mitään re-unioneja Hanoitten tapaan, koska yksi on joukosta poissa. Niin on kyl Hanoistakin, mut Claudea ei kukaan voi korvata.

    • Dry Nancy

      Mitenkään ei voi verrata bändejä keskenään. Hanoi on ihan omassa luokassaan,kukaan suomalainen bändi ei omista sellaista historiaa eikä kemiaa,eikä laulajaa:Mikeä! Smack oli ihan eri kaliiberiä kuin Hanoi.

    • Z.O.M.B.I.E

      sillä mike on mike ja oma naivi ittens ä, mut silti musiiikilliset ansiot olivat oikestaan smacilla. claude otti ja kuoli liian nuorena naminami tautiin, tuli sanottua sille pahasti joten koksaan ei oo myöhäistä -anteex Claude törkee ylimielisyyteni kun soitit silloin ja kysyit jotain.

      • Rane Raitsikka meni ohi...

        Vai että naminami-tautiin.. Tiedätkö oikean syyn? Turha romantisoida Clauden hörhöilyjä! Olitko ikinä Sielun Veljien mukana missään?


      • Paaska

        Jätkä on tuntenu clauden, vittu anna nimmari!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2596
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      209
      1030
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      3
      746
    Aihe