Selektiivilasit ja viherkasvit

Onko kellään kokemuksia ruukkukasvien kasvattamisesta talossa, jossa on selektiivilasit? Olen kuullut sellaista huhua, että kukat eivät oikein viihdy, koska tietty valon aaltopituus (ultravioletti) suodattuu valon kulkiessa tällaisten lasien läpi. Kertokaahan!
2357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on selektiivilasit ja välikaasuna argonia, mutta ei niillä näytä mitään vaikutusta olevan kukkiin. Eri valmistajilla on eri kaasuja, ja on olemassa myös kryptonkaasulla täytettyjä laseja.

Enemmän kuitenkin valon kulkua taitavat haitata ne sälekaihtimet, joita ikkunavalmistajat aina yrittävät myydä tällaisten ikkunoiden yhteydessä.

Äänestä
  • Meille tuli kerrostaloon ikkunaremontin yhteydessä selektiivilasit ( kaasusta ei tietoa ) Ja tuli myös ne sälekaihtimet. Joka aamu kaihtimet ylös, jotta kasvit saa valoa, mutta kunnon heikentymistä en ole havainnut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talonrakentaja kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia ruukkukasvien kasvattamisesta talossa, jossa on selektiivilasit? Olen kuullut sellaista huhua, että kukat eivät oikein viihdy, koska tietty valon aaltopituus (ultravioletti) suodattuu valon kulkiessa tällaisten lasien läpi. Kertokaahan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu