Pohjoiskarjalaisittain pitäisi huomata, että Keski-Karjala (Kesälahti, Kitee, Rääkkylä, Tohmajärvi) vastaanottaa suuren osan Pohjois-Karjalaan tulijoista. Niin etelästä kuin idästäkin.
Ja keskikarjalaisittain syytä huomata, että Kiteelle pääsee vain naapureidensa kautta! Kiteelle ei tule maanteitse ketään ilman että kulkisi Kesälahden, Tohmajärven tai Rääkkylän kautta. - Tätä vartenko siis se lentokenttä?
No mutta joka tapauksessa, Keski-Karjala arvoonsa!
Keski-Karjalan kautta
Idästä ja etelästä
2213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Etelästä tullaan Keski-Karjalan kautta. Venäjälle Niiralasta ylitetään Keski-Karjalan läpi. Monesti me näiden neljän kunnan alueella asuvat kuullaan, miksi ei ole sitä tai tätä. Ei ole kylpylää, ei ole huvipuistoa, suuria marketteja, paljon nuoria ihmisiä, erikoisliikkeitä, isoja hotelleja, mäkkäreitä sun muuta? Näiden pienien kuntien taloudelliset vaikeudet varmasti jokainen tietää. Riskinottoa vältetään jne. Mutta mitä meillä on se käytetään rikkautena. On lepposia ihmisiä, toisesta välittämistä, asutaan väljästi, turvallista, puhtaita vesijä (poikkeustakin on) suvaitsevaisuutta jne. En haluaisi muuttaa Keski-Karjalasta. Halu olla mukana kehittämässä pienin askelin näitä kuntia eteenpäin. En missä nimessä jarruttamassa mollaamalla ja valittamalla, kuinka on kurjaa ja meillä ei ole mitään jne. Eläköön Keski-Karjala!!!
ja muistetaan että nämä ovat niitä rikkauksia, joihin ei verottajakaan pysty! Mutta kun niillä ei elä, niin aivan oikein: pienin askelin pyritään kehittämään ja pysäyttämään ristiin rastiin Keski-Karjalaa läpi kulkijat. Ehkä jonain päivänä Kesälahdelle, Kiteelle, Rääkkylään ja Tohmajärvelle tullaan ihan varta vasten, ei vain ohikulkumatkalla.