Jokainen ihminen syntyy maailmaan vapaana tasavertaisena arvoiltaan ja oikeuksiltaan. Näin sanoo YK'n ihmisoikeuksien julistus.
Seksi, ja sen harjoittamisen muodot ovat jokaisen omantunnon asia ja kuuluu vastaansanomattomasti yksilönoikeuksien piiriin. Prostituutiossa on kysymys siitä kuka omistaa minut. Itsensä omistaa yksilö itse ei kukaan muu. Jokaisella on oikeus arvoihinsa ja oman kehon hallintaan. Sen takia vapaaehtoinen seksi pitää vapaissa sivistysmaissa sallia kaikissa muodoissaan. Myös Suomen pitää liittyä eurooppalaisiin demokratioihin ja sallia kokonaan ilotyttökadut ja talot vapaan Euroopan malliin.
Nämä Suomen ääriliikkeiden valheisiin perustuvat prostituutiokielto ym. seksinvastustamiskamppanjat ovat järjestäytynyttä rikollisuutta ja terrorismiin verrattavaa ihmisoikeusrikollisuutta. Joten kaikki kivittämään näitä ääriliikkeiden YK'n ihmioikeuksienjulistuksen vastustajia.
Kaikki vastustamaan ja kivittämään
Oikeus ja totuus
91685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kansalaisoikeuksien loukkaajat ovat minustakin rikollisia.
keskustelun aloitus
Suomalainen seksuaalilainsäädäntö on korjoitettu ruotsalaisen ROKS-lesbojärjestön oppien mukaisesti niin että jokainen heteroseksuaali voidaan haluttaessa tuomita jonkun lainkohdan nojalla. Mm. raiskaus-, pedofilia-, ja insestisyytteeseen riittää pelkkä väite. Kuinka paljon syyttömiä istuu tälläkin hetkellä vankilassa sitä ei halua tietää kukaan. Juuri hiljattain purettiin yksi väärä hyväksikäyttötuomio.
Voi reppanaa.
Annetaan kaikkien kukkien kukkia, niin kaikilla on kivempaa!
teki mielestään hienon avauksen. :))
Lainsäädäntö seksityöstä Suomessa ei ole missään tapauksessa linjassa Euroopan Unionin perustamissopimuksen kanssa. EN:n ihmisoikeustuomioistuin on päätöksessään C-268 / Jany/99 todennut, että seksin myyminen on EU:n perustamissopimuksen mukainen elinkeino. Lailliseen elinkeinon harjoittamiseen kuuluu myös vapaus perustaa yritys sekä markkinoida ja mainostaa palvelujaan. Suomessa ei ole edes kahden seksityöntekijän mahdollista toimia yhdessä esim. osuuskuntaperiaatteella ja mainostaa ja markkinoida ei saisi kuin omien seinien sisällä. Laki seksin oston kriminalisoinnista ihmiskaupan tai parituksen uhrilta ei ole Perustuslain mukaisesti riittävän tarkkarajainen. Lakivaliokunnan puheenjohtajan aloitteesta kierrettiin Euroopan Unionin Perustamissopimusta selkeästi rikkovaa kategorista seksin oston kriminalisointia, kun huomattiin että laki vesittyy ja liian moni menettäisi kasvonsa. Lain soveltaminen sisältää myös rasistisia elementtejä, kun jopa puhelinyhteys virolaiseen tai venäläiseen naispuoliseen henkilöön saattaa tuoda syytteen seksin ostosta. Myös thaimaalaiseen etniseen vähemmistöön kohdistunut syrjintä ja leimaaminen ovat loukanneet törkeästi YK:n ihmisoikeussopimuksia. Suomi joutuu vielä vastaamaan seksityötä koskevasta lainsäädännöstään Euroopan ihmisoikeustuomioistuimessa.
mutta ei ole noin yksinkertaista, alaa tulisi myös voida tehokkaammin valvoa, jotta kolmansien maiden järjestäytyneen rikollisuuden sponsoroima ihmiskauppa ja hädänalaisten hyväksikäyttö saataisiin kuriin. Näinhän ei ole asiat edes muualla euroopassa... "Seksinvastustamiskampanjat" ja muut olkiukot ovat turhaa epäasiallisuutta muuten asiallisessa viestissäsi.
Se saa prostituution vastustajat näyttämään säälittäviltä pelleiltä.