Veronmaksajien Keskusliitto kehottaa kuluttamaan

Tarkkaaja

Teemu Lehtiseltä vain unohtuu jälleen totuuden siemen, kuten aina. Hän kertoo satua siitä, että kansalaisten tulot kasvat niin, että tavallisten menojen jälkeen jää keskimäärin 5 % ostovoiman kasvuun. Tämähan ei ole koko totuus lainkaan. Kyse onkin Kokoomuspuolueen syöttämästä valheesta, jota mm valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) syöttää kansalaisen mieliin toistuvasti. Totuus on, että mm elintarvikkeet nousivat viime vuonna virallisenkin indeksin mukaan yli 10 proenttia ja todellisuudessa yli 20 prosenttia. Elintarvikkeet ja asumiskustannukset sekä työpaikkamatkakustannukset vievät suuren osan tavallisen palkansaajan palkasta. Jopa yli 50 prosenttia. Mitä heikoimmista tulonsaajaryhmistä on kyse, sitä suurempi osuus kuuluu edellä mainittuihin. Tulonsiirrot, veronkevennykset ja palkankorotukset ajoittuvat vasta kulumassa olevalle vuodelle ja ne upottavat kuvitelman ostovoiman kasvusta. Tavallinen tulonsaaja yrittää pyristellä voidakseen ostaa edes sen, mitä kykeni ostamaan 2007. Eipä onnistu. Teemu Lehtinen on hyvätuloinen, kuten oikeistohallituksen valtiovarainministeri Jyrki Katainen, jotka saivat euroissa varmasti 230-300 euroa nettolisäystä, kun sen sijaan se tavallinen kuluttaja sai vain 20-80 euroa. Jyrki Katainen riemuiten lähti loman viettoon välittömästi, kun ensimmäinen nettopalkan kasvu todentui. Veronmaksajien Keskusliitto edustaa yritysmaailmaa, hyvin toimeentulevia tulonsaajia, pörssikeinottelijoita, boonusten kerääjiä, kohtuuttomia palkkiota metsästäviä yritysjohtajia jne. Tuskin jäsenmäärässä on ainoatakaan tavallista duunaria Veronmaksajien Keskusliitto ei puhu tavallisten kansalaisten äänellä. Se puhuu sitä, mitä Kokoomuspuolue pitää tärkeänä ja valmistelee tutkimuksensa tukemaan puolueen käsityksiä.

8

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkkaaja

      jakaja oikeistolle. Ei aina ehkä rahalla, mutta samanaikaisella kampanjoinnilla oikeistolaisten tavoitteiden hyväksi.

    • PEILIIN KUN PUHUU ERITTÄIN PEHMOISIA näistä tulon kasvusta?? minun on helppo sanoa että MINUN ELÄKETULOT OVAT LASKENEET KUN TULI TÄMÄN VUODEN VEROKORTTI VOIMAAN...-0.5% EDELLIS VUODEN VEROON NÄHDEN... TAITAA TUO TEEMU.L KUVITELMA OLLA PÄIN VASTAINEN ELI MIINUS MERKKINEN TULOJEN KASVU.... SITÄ VAIN YRITETÄÄN MIINUS MERKISTÄ KÄÄNTÄÄ MEDIASSA PLUS MERKIKSI VÄKISIN... TÄMÄ ON SITÄ PORVARI MAFIA PELIÄ JOSSA PIENI LAPSIKIN SAA TODELLA KÄRSIÄ... KATSOKAAN MITEN KUNNAT TODELLA LEIKKAA MENOJA JA TEKEE UUTTA KANSAN JAKOA VALTAKUNNASSA PERKELES SANOO ELÄKELÄINEN....

      • veroprosenttini on 23,0 % v...

        Missä se verohelpotus näkyy. Puolen prosentin lasku johtui asuntovelan kasvusta. Ei siis oikeistohallituksen lupauksista tai kun ne toteutuivat. Teemu Lehinen puhuu siis sontaa


    • olla...

      5% keskimääräinen ostovoiman kasvu, mutta missään selvityksessä ei julkisuudessa puhuta siitä, että missä tuloluokassa ostovoima menee miinukselle. Veikkaisimpa että se menee miinukselle yli 70% kohdalla tulonsaajista?

      • minäkin mukana

        nimittäin VKL.n jäsenenä jonkin aikaa nuorempana ja aivan omaa tyhmyyttäni,kunnes huomasin keiden asialla tämä "verosuunnittelijoiden"puulaaki oli.Näin eläkeläisenä kun katselee mennyttä niin en muista yhtään kertaa että liitto olisi kritisoinut ekeläisten leikkauksia ja eriarvoista verotusta vasataan puhumattakaan työttömistä ja muista syrjäytyneistä.


    • näin se menee

      ...varakkaiden huoleksi, kun tavallisella kansalla ei sitä kulutettavaa varantoa löydy. Lainat täytyy maksaa ja sekin vähä mitä jää, niin sen yleinen hintojennousu ja verojen korotukset ovat vieneet. Saati sitten kun on lomautuslappu tai irtisanomisilmoitus kädessä. Mutta eipä varakkaat viitsi kuluttaa liikoja, kun kyttäävät hyviä sijoituskohteita ja pakkohuutokauppojen alihintaisia omaisuusostoja. Katainen kuuluttaa kansalaisia lamatalkoisiin, mutta taisi Lada hyytyä mäkeen ja varakkaiden Mersu jäädä talliin.

      • sitten, kun kauppa

        on vähentynyt 70%, eikä voi itseään lomauttaakaan, kun on pienyrittäjä. TYöttömyyskorvauksia saa vasta, jos lopettaa yrityksen. Sitäkään ei voi tehdä, kun laman jälkeen pitäisi perustaa uusi, jos meinaa tyuöölistyä. Tällaisia pienyrittäjiä on nykyisin paljon, mm. starttirahalla perustettuja. Suhdannelainat menevät isommille yrityksille, joten sieltäkään ei rahaa tule. On näin päivisin aikaa kirjoitella tänne.


    • Tarkkaaja

      Veronmaksajain Keskusliiton ja Kokoomuksen epäpyhän allianssin kaikki toimet. Keskusliitto kuitenkin neuvoo yrittäjiä siihen, miten vältytään verotuksesta. Kehno hommaa, kun kaiken maksaa tavallinen palkansaaja täysimääräisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe