Heräsimme

Tässä meidän kynnyksellä kyyhötellään vierekkäin ja heräävää kevään laulua kuunellaan. Hivuttelen lähelles mihis see ois minusta - lentänny olla Sinun - kylkiluu Tiedämmehän täytämme toisiamme sydämen kieltä aamussamme - kuuntelemme Teemme aamussamme retken - toisiimme ollaan ja kyyhötellään ollaankoha me otettu mallia - linnuista Linnutki istuu oksalla puun - vierekkäin siinä lähekkäin toisiaan - hipoo rakas - meidän käsivartemme - liki Me vaan eletään ihan tätä meidän - elämää meille kun riittää - toisemme

12

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tomppa2006

      ...kun riittää on tätä elämää niin helppo elää... Kylkiluu on hieno vertaus toisen läheisyydestä, tarpeellisuudesta ja rakkaudesta. Lintujen keväistä konserttia ja kyyhöttelyä on mukava seurata. Kiitos runostasi.

      • tomppa2006 Auringon uskollisuus taas noussu aamukahvin kera kiittelemään tuun. Tuota kylkiluuta, kun eilen se jäi ajatusta tekemään. Sen voi niinki ymmärtää, miten tarvitsemme toisiamme? Pieniki jäsen tarpeellinen ei vähättelyä. Miten se rakkaus onkaa huomioinu, kylkiluunki ja sille paikan suuren tehtävän. Taas olen suuren edessä ja kasvojen aamupesu. Sinun päivääs nousevaan lämmin kiitos kera lintujen laulun...Liisa


    • nyt vielä hetki näin. Minä Sinussa Sinä Minussa rakkaus meissä. Niin kuin purossa virtaava vesi,mekin täytämme toisiamme rakkauden alttarilla. Luojan luomatki tuntee läheisyyden,minäkin elän tässä ja nyt SINULLE! Kaunista luettavaa. Rakkautta päiviisi Liisa.

      • Aamuhalin paikka sanas niin lämmittää. Virtaa sydämissä asti virrassa kuunneltu - itkuaki rakkauden tähden. Ihmeellistä tekoa tunteitten sanoitusta soida ja kuulla saa vastakaikua "SINULLE!" Eikös mee oltaskii ja kyyhöteltäs ei ois mihinkää kiire. halusm näin aamuun tunnelmointiini Sinulle ja kiitos eilisestä aivan ihanasta ..*hymy*...Liisa


    • jassumarketta

      Niin me ollaan vierekkäin linnut kaksistaan. Herkkää ja kaunista. Kiitos siitä sinulle. Kaikkea hyvää päivääsi.

      • Lentää jotsen pariki siivet ilmaa halkoo yhteinen on määränpää. Tuota katsellen ja miten onkaa kaunista yhdessä elää. jassumarketta läheisyys on puhetta sillonki kun ei puhuta mitää. Sinulle vierailustas sanoistas jotka jätit, kiitos Aurinkoista uutta aamua , linnut laulaa..Liisa


    • *MURUKULTA*

      Mukvava tunnelma, helppo oli Murukullan sukeltaa,, Ei, en väliin, ;) vaan sinne jonnekin tunnelmanaaltoihin, nauttimaan. Ja yhtä hiljaa kuin tulinkin, lähdinkin ja hymyillen muistan lukemaani. Kiitos Liisa nautittavasta kynäsi jäljestä! :) Kylmyys ulkona tuulena, mutta lämpö sisällä hymynä! :)

      • *Hymy* Eikös mahuttas kyyhottelemään sulassa sovussa? Läheisyyski miten seki lämmittäs siipiämme. Tuosta "tunnelma" se minulle aika tärkeää, sillä ylös vois lentoon nousta. Uutinen sepelkyyhkyset kurnuttelee seunustallani löytäneet pesän paikan köynnöshortenssiastani. Ihanaa sain lähelleni seurattavaa, kaksi onnellista lasta. Sinulle heränneitä kukkia poimin , kiitokseksi. Aurinkoista tietä täältä sinne linnun lauluineen.


    • Kauniita, ihania vertauksia olet käyttänyt, läheisyydestä ja sen tarpeesta, pidin runostasi ja sen sujuvuudesta, oli minun mieleeni! :)

      • Lämmittää kylkiluutaki saa siinä lähellä lämpimässä. Eihän sillon mitään puutu yhteen kun kuulumme. diinaliin1 Aihe sydäntäni syvältä koskettaa katsellessa lintuja neki kaksittain. Sinulle lämmin kiitos sanoistasi ja aurinkoista kevättä se aivan kohta on läsnä...Liisa


    • padme_amidala

      ..sinulla kevät, luonto ja rakkaus on taas niin hyvin yhdistettynä tähän runoosi, ettei voi, kuin huokailla tämän äärellä. Nuo kyyhöttelyt ja toisen vieressä kyhnyttely saa juurikin mieleen puun oksalla situksivan lintupariskunnan. Ja tuossa lopussa on ihana ajatus, joka on se tärkein rakkaudessa "meille kun riittää -toisemme", mitäpä sitä muuta tarvitseekaan : ) Kiitokset hyvästä lukuhetkestä sinulle, toit runollasi kevään tänne sisälle lukukamariini : )

      • Onhan se luotu soimaan kielet odottaa - kosketusta ja vain rakkaan - taitais lauluks luomaan. Nyt yksin kun katselen joka kevät linnut saapuu ja he löytää toisensa mite se minuun koskee. Sain elää aidon kyyhöttelyn me oltiin kuin nuo linnut. Se läheisyys täydensi siihen viimeisen aamuun. padme amidala kaunis kiitos pitkästä pulppuavasta ajatustes virrasta. On taas uus kevät saapunnu ja linnut sen myötä. Oi sitä kiihkeää taikaa mikä linnuillaki on. Kyyhöttelevät lauluillaan toisiaan pukee, meillä on toisemme, huokaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      762
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      761
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      741
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe